Ciastka

Pudding yorkshire

4 lipca 2014
Pudding yorkshire

 

Pudding Yorkshire

Pudding Yorkshire jak piec i z czym podawać? Pyszne puszyste  ciastka pachnące wanilią czyli pudding Yorkshire.  Angielski wypiek, jadany na słodko jak i na wytrawnie do dań mięsnych. Jak smakuje pudding Yorkshire?  Wybornie, puszysty, mięciutki z chrupiącą skórką. To coś co zaprzątało moje kulinarne myślenie od pewnego czasu. W wolnych chwilach lubię oglądać zagraniczne programy kulinarne i tam często  było go widać. Jednak przepisu nikt do końca nie zdradzał, a więc od czego internet i tu dopiero można dostać głupawki. Przepis na Yorkshire pudding opiera się na proporcjach, musi być  wszystkiego równo, żadnego składnika za dużo ani za mało. Jak zrobić pyszny deser Yorkshire?

 

 

Yorkshire pudding

Yorkshire pudding

 

Pudding yorkshire przepis

Ciasto:
  • 150 g mąki
  • 150 g mleka
  • 150 g jajek
  • szczypta soli
  • 2 łyżki oleju
  • olej do foremek
Nadzienie:
  • 200 g malin
  • 100 g jagód
  • łyżka miodu
  • łyżeczka soku z cytryny

 

Yorkshire pudding

Yorkshire pudding

Pudding Yorkshire  jak zrobić

Składniki powinny mieć temperaturę pokojową.

A więc tajemnicą udanego wypieku Pudding yorkshire  są równe proporcje: mąki, mleka i jajek. Możemy je odważać, możemy odmierzać w szklane czy kubeczku. Tak więc jeśli damy kubek mleka to i kubek jajek i mąki, ot cała filozofia. Mieszamy składniki na ciasto i odstawiamy na 10 min aby sobie odpoczęło. I uwaga zawsze zaczynamy od jajek, to  ile one zaważą  jest kluczem do sukcesu.

 

 

 

 

Piekarnik nastawiamy na 220 stopni, na blasze układamy foremki do babeczek do każdej wlewamy po około 1/3 łyżeczki oleju i wkładamy do piekarnika aby się nagrzały. To powinno trwać około 10 min, aż się piekarnik nagrzeje. Wtedy delikatnie wyciągamy gorącą blachę, za pomocą pędzelka smarujemy gorącym olejem ścianki foremek.

Mieszamy ciasto i nalewamy tak więcej niż połowę naczynka . Obniżamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy około 30 – 40 minut.

Jak widać na załączonym zdjęciu moje są dość duże i z tej porcji ciasta wyszły cztery takie gigantyczne ciastka. Jeśli robimy w mniejszych będziemy mieć znacznie więcej.

Połowę malin rozgniatamy widelcem i podgrzewamy, chwilę gotujemy dodajemy sok z cytryny i dosładzamy miodem.  Wyjmujemy pudding z piekarnika, dajemy mu pięć minut spokoju a następnie nożem piłką odcinamy kapelusik.

I teraz tak….można podać różnie, wrzucić resztę owoców do sosu, wymieszać i podać w takiej formie.  Można już na talerzu porcję owoców polać ciepłym sosem. Ciastka są w środku puste, a więc można i je napełnić owocami. Albo….rwać sobie po kawałku i maczać w sosie. Wypiek jest chrupiący z wierzchu, ścianki ma delikatne i puszyste, a środek pusty. Nie spodziewałam się, że z tak prostego ciasta wyjdzie tak smakowity deser. Nawet mój powściągliwy syn powiedział, że to dobre a nawet bardzo. A takie słowa od niego to wielki zaszczyt. 😉

Jak widać to zwykłe ciasto naleśnikowe, nic wielkiego. Jednak ludzie piszę że trzeba wprawy aby się udały. Może to kwestia przepisu, a może miałam szczęście….udały mi się za pierwszym i drugim i…….. razem. Jedno wiem na pewno….za każdym razem wypieki wyglądają inaczej, rosną jak na przysłowiowych drożdżach i to w różne strony. Przybierają owalne, nieregularne gigantyczne kształty. Polecam przepis z czystym sumieniem, teraz mamy takie bogactwo owoców i  smaków, że można sobie dogadzać lekkim deserem. Pudding  można również  podawać ze słonymi dodatkami,  w programie podawano go z wołowiną i sosem.  I na to przyjdzie czas.

Jak zrobić najlepszy pudding Yorkshire? Co zrobić aby pudding był puszysty waga. Zaczynamy od zważenia jajek i ile one zawarzą tyle samo dodajemy mleka i mąki. Pudding jest mięciutki jak gąbka, dobrze zrobiony pod naciskiem sam się podnosi i wraca do poprzedniego stanu.

 

Pudding Yorkshire

Pudding Yorkshire

Jak smakuje Yorkshire pudding jak smakuje i z czym go podawać? Dobrze zrobiony pudding to bardzo smaczne ciastko, które znakomicie smakuje z owocami czy bitą śmietaną. Pudding Yorkshire moc przepisów, rad i wskazówek, a w jednym miejscu nawet trafiłam na panie które się kłóciły że jedna drugiej podprowadziła przepis. Jednak w minioną niedzielę miałam farta, trafiłam na stare odcinki  Kulinarnych podróży z Guyem Fierim i tam właśnie kucharka zdradziła sekret  tego wypieku.

Zobacz również

2 komentarze

  • Unknown 4 lipca 2014 at 19:09

    wygląda bardzo smacznie:)

  • Małgorzata Kijowska|DayliCooking 4 lipca 2014 at 21:27

    brawo Ela!!!!

  • Zostaw komentarz