Wigilijne makiełki przepis
Makiełki przepis z makaronem. Wigilijne makiełki klasyczny przepis na tradycyjną potrawę wigilijną, którą można podać na ciepło jak i na zimno. Przepis nie tylko stary, ale i bardzo prosty, wigilijne makiełki to potrawa i deser zarazem. Potrawy z makiem i miodem były i są obowiązkowe na świątecznym stole. Makówki, kluski z makiem, makowiec, kutia to tylko kilka z nich. Czy makiełki to to samo co makówki? I tu są zdania podzielone i często makiełki mylone są z makówkami. Bardzo stare przepisy mówią, że wigilijne makiełki to kluski z makiem i bakaliami. Zaś wigilijne makówki to danie z maku i pieczywa drożdżowego.
Makiełki z gotowej masy makowej? Czemu nie, gotowa masa makowa też się sprawdzi gdy ktoś mocno zapracowany. Makiełki poznańskie jak się robi? Bardzo podobnie jak makówki śląskie tylko z kajzerką.
Źródło makówki
Archiwalne zapisy mówią, że kluski na makiełki to były ścinki ciasta jakie zostało z przygotowania pierogów z kapustą. Dlatego były to kluski grube czasem niekształtne, a mimo to makiełki były najszybciej zjadaną potrawą w czasie Wigilii, uwielbiały je dzieci. Dziś przygotowuje się makiełki bardziej symbolicznie. Tak naprawdę to przepis na makaron z kilkoma składnikami. Jak zrobić makiełki wigilijne?
Jest to danie świąteczne podawane w zagłębiowskich domach w Wigilię. Dawniej, gdy nie stać było gospodarzy na zamorskie bakalie, zastępowano je rodzimymi suszonymi owocami: jabłkami, gruszkami i śliwkami.
Wigilijne makiełki przepis
Jak widać krótka, szybko i po sprawie. Ja dodałam jeszcze 2 łyżki skórki otartej z pomarańczy i odrobinę soku dla złamania słodyczy miodu. Ta prosta potrawa nie ustępuje niczym, tym złożonym i wyszukanym.
Wigilijne makiełki jak zrobić
Makiełki robi się bardzo łatwo, dlatego warto o nich pamiętać przygotowując kolację wigilijną. Warto także zostawić trochę bakalii i ozdobić nimi wierzch potrawy. Mamy takie perełki w tradycji, świszcz, makiełki, śliszki i wiele, wiele innych, o których naprawdę warto pamiętać. Prócz tego, że są pyszne to jeszcze szybki w przygotowaniu.
16 komentarzy
Super! 🙂
Moja mama takie robiła i nazywała je kluskami z makiem 🙂
Dawno, dawno temu, miałam koleżankę, mieszkająca w sąsiednim bloku, a w konsekwencji za ścianą ( waliłyśmy do siebie jak któraś miała przyjść ). Jej Babcia, bo to ona ja wychowywała robiła na święta makiełki, u nas w domu tego nie było, ale Babcia nie częstowała koleżanek wnuczki. Raz kiedyś sama się wprosiłam i dostałam malutki talerzyk do skosztowania. Ta potrawa " chodziła za mną " latami. Nawet nie wiesz jak się cieszę, ze podałaś ten przepis. Niby proste, ale jako młode pacholę nie wiedziałam co tam jest, ale pamiętam ten nieziemski smak. Dzięki Elunia. Buziaki 🙂
Bożenko i ja się z Tobą cieszę, że Ci mogłam pomóc, wrócić do dawnych lat.
Moje siedzenie w archiwach ma sens. 🙂 Buziole
Pierwszy raz słyszę o takim przepisie
Nigdy makiełek nie robiłam. Uwielbiam dania z makiem i z chęcią bym się na nie połakomiła 🙂 Pysznie się prezentują. Byłyby idealne na wigilijny stół. Ach, już nie mogę się doczekać Świąt.
Pozdrowionka cieplutkie 🙂
To danie znam jako kluski z makiem.
Pychotki:)
Kluski z makiem! Makełki brzmią fajniej 😉
u nas tak samo kluski z makiem, ale makiełki pyszniej brzmią:)
Moja babcia zawsze robiła takie pyszności 🙂
Wyglądają pysznie 🙂
Obowiązek 🙂 Uwielbiam je już się doczekać nie mogę.
Makiełki, tak samo jak i kutia nie należą do moich ulubionych świątecznych przysmaków. Wyglądają super, ale ja się tym razem nie skuszę 🙂
Nigdy nie jadłam, u mnie jada się makówki 😉 mąż nie pozwoliłby mi zrobić niczego innego 😛
UWIELBIAM tą potrawę i co roku jest u mnie na Wigilijnym stole 🙂 Będzie i w tym roku mimo, że świętuję u teściów, ale swoje potrawy przemycę, żebym miała co pojeść 😉 Dzięki Elu za ten pyszny przepis 🙂 Buziaki i wesołych Świąt, Kochana! 🙂 :-*
Ja też bardzo lubię, w ogóle jestem mako-maniaczką. 🙂
Dzięki Sylwuś, Tobie i całej Twojej rodzinie także najlepszego a najwięcej zdrowia i spokoju. **