Placki ziemniaczane prosty przepis
Tradycyjne placki z ziemniaków rumiane i chrupiące smażone na oleju. Podstawowy przepis na placki ziemniaczane jest bardzo prosty. Ziemniaki, cebula, jajka, sól i pieprz oraz tłuszcz do smażenia, nic więcej. Nie wiem skąd ta moda na dodawanie do placków ziemniaczanych mąki, bułki tartej czy manny? Wygodnictwo, nie chce się odsączać ziemniaków, lepiej dodać mąki?
Podstawowy przepis na placki ziemniaczane
Placki tak jak większość potraw ziemniaczanych wywodzą się z biednej kuchni wiejskiej. Jeszcze 100 – 150 lat temu, podanie placków ziemniaczanych w herbowym domu było niedopuszczalne. Dziś placki ziemniaczane można zjeść w najlepszych lokalach. Można powiedzieć, że placki spod strzechy zawędrowały na salony. Jak zrobić tradycyjne plaski ziemniaczane?
Zapraszam na przepis🙂
Placki ziemniaczane przepis bez mąki
ziemniaki 1 kg
jajka 2 sztuki
cebula 1 sztuka
sól 0,5 łyżeczki
czarny pieprz 1/3 łyżeczki
olej do smażenia
Prosty przepis jak zrobić placki ziemniaczane
Aby placki się dobrze smażyły, nie rozpadały należy używać ziemniaków mączystych. Jeżeli masz w domu ziemniaki, a nie wiesz jakie są zrób test ziemniaka. Przekrój nieobrany ziemniak na pół, potrzyj przez chwilę obie połówki o siebie. Jeżeli powstanie biała maź lub ziemniak się lekko spieni tzn. ziemniaki są z dużą zawartością skrobi, nadają się na placki. Jeżeli połówki ziemniaka będą tylko mokre, niestety placki są sałatkowe. Na zupę tak, do pieczenia w piekarniku z wody, ale nie placki niekoniecznie.
Obrane i czyste ziemniaki zetrzyj na tarce. Polecam pół na drobnych pazurkach pół na grubych, wtedy ziemniaki są najfajniejsze. Jeżeli wolisz inną konsystencję trzyj jak Ci odpowiada.
Przełóż utarte ziemniaki na sito, posyp solą pozostaw na 5 minut. Odciśnij, ziemniaki przełóż do miski, a płyn pozostaw aby skrobia opadła na dno.
Do ziemniaków zetrzyj cebulę, dodaj jajka, sól i pieprz. Jeżeli lubisz możesz dodać rozgniecione 2 ząbki czosnku lub łyżeczkę suszonego koperku. Zlej ostrożnie wodę, a osad z garnka dodaj do masy ziemniaczanej. Wymieszaj dokładnie.
Na patelni rozgrzej olej, nakładaj porcje ciasta ( u mnie 1,5 łyżki) i smaż na złoty kolor. Nigdy nie dolewaj oleju w trakcie smażenia. Po pierwszej turze, spróbuj czy ilość soli i pieprzu Ci odpowiada.
Usmażone przekładaj na talerz z ręcznikiem papierowym aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Podawaj zaraz po przygotowaniu, nic tak nie zabija smaku placka jak długie leżakowanie.
Mój ulubiony dodatek do ziemniaków to twarożek z papryką, szczypiorkiem i ogórkiem. Znam takich co jedzą z dżemem, cukrem lub posypane grubo solą. A nawet takich, co tylko z chlebem, Alusia pozdrawiam. 😊
Pamiętaj, placki z ziemniaków to potrawa bezglutenowa i wszystkie mąki, kaszki bułki tarte jakie musisz dodać bo placki się rozpadają lub nie chcą smażyć to wina złego gatunku ziemniaków lub źle przygotowanego ciasta na placki lub słabej jakości – zniszczonej patelni.
Dlaczego placki nie wychodzą, więcej możesz przeczytać na moim Blogu w artykule Przepis na placki ziemniaczane
Gdy z pasją i wypiekami na twarzy przeglądałam różne stare, zakurzone archiwa dowiedziałam się, że placki ziemniaczane to tak naprawdę potrawa bezglutenowa, ta mąka doszła dopiero później. Nie wiem z lenistwa, wygodnictwa? Dawno, dawno temu ziemniaki na placki odciskano z wody, a mąka ( każda jedna) miała inne przeznaczenie. Placki z ziemniaków bez tłuszczu podpiekano na blasze kuchni węglowej, a raczej opalanej drewnem. Był jeszcze jeden sposób na placki. Dziś byśmy powiedzieli, że to placki ziemniaczane z piekarnika. Wtedy razem z chlebem lub przed pieczono placki w piecu na blasze. Kiedyś to były też placki ziemniaczane bez jajka. Same ziemniaki, skrobia i odrobina soli.
Zobacz także wpis Placki ziemniaczane na 3 sposoby i przepyszne Placki ziemniaczane z twarogiem ( mój ulubiony) i Puszyste placki ziemniaczane
Smacznego 😊
Redakcja dietamojapasja.com
16 komentarzy
Proszę o takiego pysznego placuszka 🙂
Wielokrotnie spotykam się z tym, że dla jednych to co jest łatwe wcale łatwym nie jest dla innej osoby 🙂 Wspaniale, że dzielisz się wiedzą 😀 pozdrawiam
Tak już jest, że te najłatwiejsze rzeczy czasem sprawiają najwięcej kłopotu.
Pyszne placuszki. Ja zazwyczaj dodaję mąkę, jednak do młodych ziemniaków jej nie dodaję ponieważ psuje smak plackom 🙂
Znam, znam. Nie mogę powiedzieć, że pierwsze słyszę o nich. Twój przepis jest super! Nawet gdy ktoś się do nich weźmie po raz pierwszy. Oczywiście, że je uwielbiam. Mniam!
Pozdrawiam serdecznie 🙂 🙂
A mnie się nie chce przecedzać, a widzę, że warto i następnym razem to zrobię.
Od dawna miałyśmy zrobić placki ziemniaczane i dobrze, że nam o tym przypomniałaś 😀
Nie wiedziałam, że z młodych ziemniaczków też mogę zrobic! Bardzo lubię to danie, póxniej mi cięzko na żołądku, ale najpier żołądek bardzo chce:)))
To jutro u mnie placki wg. przepisu Eli z gulaszem na ostro. Och pyzcha!!!!
Pozdrawiam Eluniu serdecznie.
ps. Szukam przepisu na tartę z owocami… proszę o podpowiedź:)
Można Aniu można i wychodzą znakomite. 🙂 Pozdrawiam również.
Mój tato jest mistrzem placków ziemniaczanych. Jego placki zawsze smakują lepiej niż wszystkie inne, a próbowałam już wiele wersji różnych osób.
Uwielbiam placki ziemniaczane w wersji podstawowej 🙂 Takie są najlepsze 🙂
Uwielbiam placki ziemniaczane. U mnie dzisiaj były z cukinią. Zawsze w sezonie robię, gdy mam swoją cukinię:)
Elu kochana bardzo apetyczne te placuszki, narobiłaś mi smaku 🙂
Placuszki uwielbiam, ziemniaczanymi zajadam się ze smakiem 🙂
Twoje placki ziemniaczane wyglądają przepysznie!
Przyznam się, że w domu nigdy ich nie lubiłem, bo ktoś kiedyś zrobił za słone i powstał mi uraz psychiczny w głowie do nich. Do tego w domu zawsze były mega tłuste i ciężkie, ale muszę podłożyć gdzieś w domu Twój przepis, to będą lepsze 😀
Pozdrawiam!
Bo moje zawsze są lepsze :)) Dając mąkę do placków, lub inny zagęstnik zmuszamy je aby piły tłuszcz. Jeśli nie ma zbędnego dodatku, nie ma problemu.
Narobiłaś mi ochoty na placuszki