Kotlety Kurczak

Kotlety Pożarskiego przepis

9 listopada 2023
Kotlety Pożarskiego przepis

Kotlet pożarski 

Dziś podpowiem jak zrobić dobre kotlety pożarskie czyli drobiowe kotlety z kością. Kotlety Pożarskiego przez lata doszukały się wielu wariantów bez kości i z kością. Uważam że oryginalny przepis na kotlety Pożarskiego jest jeden i właśnie nad nim się dziś pochylam. Nie znaczy to, że omijam szerokim łukiem nowe odsłony starych przepisów. Moim zdaniem nim się zacznie nowe odsłony, najpierw trzeba zacząć od pierwowzoru.

Kotlety Pożarskie oryginalny przepis

Sprawdzony przepis krok po kroku na wyjątkowo soczyste kotlety Pożarski oryginalny przepis z kością, te bez kości też są smaczne, ale to już tylko kotlety drobiowe. Kotlety pożarskie to kotlety drobiowe, siekane to bez wątpienia kunszt sam w sobie . Kiedyś smażone z kością dziś zazwyczaj bez kości i szkoda, osobiście uważam że kość to nie tylko walory wizualne, ale i smakowe. Kotlety pożarskie skąd nazwa? O tym w dalszej części.

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

 

Kotlety kijowski

Kotlety kijowski

Kotlety Pożarskiego przepis

mięso z kurczaka 500 g

bułka kajzerka 1 sztuka

śmietanka słodka 3 -4 łyżki

cebula 1 duża

jajko kurze 1 sztuka

masło 1 łyżka

bułka tarta

sól i pieprz do smaku

tłuszcz do smażenia

Kotlet Pożarski oryginalny przepis

Kotlet Pożarski oryginalny przepis

Kotlety Pożarskiego jak zrobić

Bułkę tzn. jej białą część zamocz w wodzie.

Mięso, moim zdaniem najlepsze są udka, kotlety są soczyste, zwarte, dużo bardziej smaczne niż z piersi.  I to o czym się tak mało mówi, a tak ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i całego organizmu, kolagen. To tylko moje subiektywne zdanie i moje podpowiedz. Ty możesz użyć tak mięsa z udek jak i z piersi.

Oczywiście możesz zrobić bez kości, ale z jakiegoś względu te z kością smakują dużo lepiej. Dlaczego? Dokładnie nie wiem, ale pewnie wpływ na soczyste kotlety ma kostka, która nagrzewa się w czasie smażenia i dopieka je od środka. Kotlety Pożarskie to kotlety siekane z kością, reszta to tylko kotlety drobiowe.

Oddziel mięso od kości, pokrój  ( razem ze skórą) w małe kawałki, nie polecam mielenia, bo to już nie ten smak. I jak wcześniej wspomniałam to tylko będą kotleciki drobiowe.

Taka kosteczka centymetr na centymetr, można grubiej, ale wtedy trzeba się liczyć, że kotlety trzeba dłużej smażyć.

Posól mięso, dodaj śmietankę i energicznie wyrób, mój patent na ten zabieg to tłuczek do ziemniaków. Jeżeli nie masz śmietany lub nie chcesz jej dodawać, zastąp zimną woda.

Odstaw aby sobie sól popracowała. Na łyżce masła podsmaż pokrojoną cebulę, aż się ładnie zeszkli, dodaj do mięsa, razem z odciśniętą bułką i jajkiem.   Wyrób dokładnie, dodaj 1 – 2 łyżki bułki tartej jeżeli masa jest zbyt luźna.

.Na patelni rozgrzej klarowane masło lub olej, formuj kotlety i w każdy wciśnij kostkę. Każdy kotlet z kostką obtocz w bułce tartej.

Kotlet pożarski oryginalny przepis

Kotlet pożarski oryginalny przepis

 

Smaż bardzo wolno na złoty kolor, gdy podsmażysz z obu stron, podlej odrobiną rosołu lub wody i duś chwilę pod przykryciem. Kotlety są delikatne i soczyste i choć wymagają trochę więcej uwagi to są warte każdego zachodu.😊

Taki kotlet siekany możesz podać z tym samym co klasyczny schabowy czy mielony. Ziemniaki gotowane, pieczone, surówka, mizeria czy buraczki.

Smacznego 😊

 

 

Większość przepisów w internecie jest bez kości, dlaczego skoro pierwowzór był z kostką?  Tak na ten temat wypowiedziała się jedna z  Czytelniczek.

 

 

Kotlet pożarski oryginalny przepis

Kotlet pożarski oryginalny przepis

Widziałam dyskusję czy Pożarski z kością czy bez. Mój Dziadek kucharz z 50 letnim stażem by powiedział ” lenie nie chce wam się siekać mięsa i robić kotleta z kością to mielicie i mówicie że teraz się robi bez”. Bardzo był na tym punkcie wrażliwy. Jeżeli brakło kostek do kotletów, a zostało mięso, robił bez. Jednak takie kotlety już nie szły na stół, zostawały na później jako zwykłe mielone. Pani kotlet na pewno by mu się spodobał. 🙂

Kotlet z kością drobiowy

Kotlet z kością drobiowy

Co to jest kotlet kijowski 

Kotlety Pożarskiego powinny być dobrze doprawione, drobiowe lub z dodatkiem innego mięsa. I oba mięsa powinny być drobno siekane. Jeżeli widzisz przepis z dopiskiem oryginalny, prawdziwy przepis na kotlety Pożarskiego, a w składzie mielone mięso, odpuść go sobie.

Prawdziwy kotlet Pożarski 

Kotlety Pożarski skąd nazwa? Przepis to historią i carem w tle. To kotlety z kawałków mięsa jakimi ugoszczono cara w Torżku, które do dziś są bardzo popularne. Dziś mamy ten komfort, że możemy je sobie zrobić z mięsa dobrej jakości.

Podobno za czasów gdy w sklepach królował ocet, robiono je ze wszystkiego, nie koniecznie tylko z mięsa. Była też niema komedia ” Krojczy z Torżka”, ciekawa jestem z czego jeszcze owo miasto słynie? 🤔

Jedno jest pewne, choć kotlety powstały na potrzebę chwili, a może ze strachu? Przetrwały do dziś i choć mają wiele wariacji na swój temat, to uważam, że te najprostsze, z najkrótszą listą składników są najlepsze.

Jak zrobić kotlety pożarskiego? Mięso na kotlety powinno być siekane, jeżeli przepis zawiera mięso mielone, to niestety nie jest pożarski.  Szukasz pomysłu na udka kurczaka, masz dość tradycyjnych pieczonych w piekarniku? Zrób kotlety siekane z kością to super pomysł na kurczaka. Do miłego 👋

 

Kotlet Pożarski oryginalny przepis

Kotlet Pożarski oryginalny przepis

 

kotlet po kijowsku

kotlet po kijowsku

Zobacz również

7 komentarzy

  • ♥ Łucja-Maria ♥ 4 września 2019 at 13:33

    Też robię podobne tylko bez kostki.
    Faktycznie są pyszne.
    Pozdrawiam:)

  • Maks 4 września 2019 at 19:18

    Pyszniutkie są takie! Pozdrawiam! 🙂

  • Agnes Agnieszka 5 września 2019 at 06:30

    W ten sposób nie robiłam wygląda smacznie

  • Anonimowy 5 września 2019 at 08:07

    Mam dziś wolne więc działam. Pozdrowienia-Dorota

  • neliada 5 września 2019 at 14:47

    Bardzo lubię i często robię kotlety z udek kurczaka, ale z kostką jeszcze nie robiłam. Fajny pomysł 🙂

  • BasiaW 5 września 2019 at 20:26

    Muszę z kostką!

  • Królowa Karo 8 września 2019 at 15:22

    Nazwa jest mi znana, ale chyba nigdy nie próbowałam, nie mówiąc o samodzielnym przygotowaniu.

  • Zostaw komentarz