Domowe parówki
Przepis na pyszne domowe parówki najlepsze dla dzieci i dorosłych. Parówki domowe z mięsa wieprzowego krok po kroku. Jak zrobić parówki w domu? Aby zrobić domowe parówki potrzebujemy niewiele. Dobrej jakości mięso, maszynkę do mielenia, osłonki i dobre chęci. Idealne przekąska dla dzieci, choć i dorośli nie pogardzą tymi swojskimi wędlinami. Warto zrobić samemu, nie mają długiego składu, ani nie są skomplikowane w wykonaniu. Mój syn już jako dorosły człowiek, też nie odmawia takiej przekąski.
Domowe parówki przepis
kg łopatki
30 dkg podgardla ze skórą
150 mil zimnej wody
łyżka wędzonej papryki
łyżeczka suszonego czosnku
łyżeczka cukru
1,5 łyżki soli
łyżeczka czarnego pieprzu
osłonki
nici do wiązania
Domowe parówki przepis
Z tego przepisu wyszło 40 takich parówek jak na załączonym obrazie. Mięso kroimy w kostkę i mielimy na przemian z podgardlem na dużych oczkach. Zmieniamy sitko na najmniejsze oczka i mielimy jeszcze dwa razy i dopiero doprawiamy. Wyrabiamy wszystko razem z wodą około 10 – 15 minut.
Osłonki moczymy kilka minut w ciepłej wodzie . Napełniamy tworząc niewielkie paróweczki, zawiązujemy końce nicią. Parzymy we wrzątku około 15 – 20 minut. I teraz ważna uwaga!
Można poprzebijać osłonki, nie będzie ryzyka, że nam popękają, ale po wyjęciu z garnka będą pomarszczone i dość suche. Lepiej stać, pilnować aby się nie zagotowały i nie przebijać. Cały smak zostaje w środku, są dużo lepsze i bardziej soczyste.
7 komentarzy
Narobiłaś mi ochoty na te paróweczki. Tylko powiedz jak napełnia się osłonki , bo nigdy nie robiłam wędlin
Ja kochana kupiłam tutaj… https://www.sklep-masarski.pl/oslonka-na-parowki-p-49.html
Ja robię mielonke i pasztet w słoikach coś czuję że parówki też będą 🙂
A czy można zrobić bez dodatku cukru? Jakie znaczenie ma obecność tego składnika i czy ma znaczenie.
Można, cukier jest na zasadzie przyprawy, aby zrównoważyć smaki. Gdy ktoś chce może go pominąć.
Nic o maszynce do nadziewania parówek . Poproszę o namiary bo pysznie wyglądają
Tak jak napisane na wstępie, tylko maszynka do mielenia mięsa. Każda ma w zestawie tzw. lejek do napełniania kiełbas. Jeżeli maszynka ma tylko taki o większej średnicy, należy sobie dokupić mniejszy.