Kartacze z serem i ziemniakami
Kartacze z serem tradycyjny, sprawdzony przepis na kluski ziemniaczane z twarogiem. Pyzy ziemniaczane, lekko szare, mięciutkie z nadzieniem z białego sera. Kartacze z ziemniakami i serem. Pomysł na danie bezmięsne prawdziwe kartacze z twarogiem. W zależności od regiony kluski ziemniaczane nazywane są cepeliny, kartacze lub pyzy. Cebeliny z twarogiem na słodko lub wytrawnie. Każda z tych nazw jest poprawna i odpowiada innemu regionowi kraju. Jak zrobić kartacze z twarogiem?
Nim przystąpimy do pracy nad kartaczami, należy się zaopatrzyć w dobre ziemniaki. Idealne ciasto na kartacze z serem. Jakie ziemniaki najlepsze do kartaczy? Cepeliny tak samo jak kopytka czy kluski śląskie, najlepsze wychodzą z ziemniaków mącznych czyli typu C. Kartacze przepis na idealne ciasto i prawdziwe kluski ziemniaczane z twarogiem.
Kartacze przepisy Babci
Kartacze z mięsem należą do najpopularniejszych. Można zrobić pyzy ( kartacze) z mięsem mielonym, a także z mięsem gotowanym z rosołu. Dziś poświęcimy uwagę kartaczom z białym serem. Pyzy z twarogiem najbardziej popularne są na ścianie wschodniej. Danie pyszne jednak kluski z twarogiem nie są tak popularne jak te z mięsem. Jak zrobić kartacze z serem? Super prosty przepis na kartacze z twarogiem kilka składników i mamy pyszny, sycący obiad bezmięsny. Jak się robi cepeliny z serem?
Zapraszam na przepis 🙂

Kartacze z białym serem
Kartacze przepis na kluski z serem
2 kg ziemniaków
200 g twarogu półtłustego
sól
masło
bułka tarta
jajko
woda

Kartacze z serem białym
Jak zrobić kartacze z twarogiem
Ziemniaki obieramy, jedną połowę gotujemy, drugą ścieramy na tarce ( drobne oczka).
Zimne ugotowane przeciskamy przez praskę, starte mocno odciskamy przez gazę. Powstałej wody nie wylewamy, zostawiamy aby skrobia osiadła na spodzie Wówczas delikatnie zlewamy płyn z wierzchu, a to co na spodzie dodajemy do startych ziemniaków i dokładnie wyrabiamy obie masy.
Należy pamiętać, że kartacze to potrawa ziemniaczana, bezglutenowa, tam nie ma grama mąki.
Każdy dodatek mąki robi z nich wszelakie kluchy, ale już nie kartacze
Wyrabiamy tak długo, aż masa będzie jednolita i da się swobodnie zlepiać.
Twaróg rozgniatamy widelcem, razem z łyżeczką masła i jajkiem, doprawiamy do smaku solą.
Z porcji ciasta robimy placuszek, na środku układamy twaróg, zlepiamy brzegi i tworzymy owalny kształt. Żeby kartacze były jednej wielkości, odmierzałam sobie ciasto łyżką do lodów, trzy płaskie łyżki na jedną sztukę.
Kluski wolno gotujemy w osolonej wodzie, około 20 minut. Podajemy ze zrumienioną na maśle bułką tartą lub podsmażoną cebulą. Prosto, tanio i do syta.
Jeśli mamy ziemniaki z poprzedniego dnia, to jeszcze tanio i szybko.
Inne kluski z twarogiem bez mięsa —- > TU

Kartacze przepis Babci
4 komentarze
Ciekawe, nigdy czegoś takiego nie jadłem. Chyba wypróbuję na weekend. 🙂
Polecam wypróbować, dla mnie to też nowość, choć przepis stary jak świat. Połączenie może wydawać się trochę dziwne, to jednak bardzo smaczne .
mógłby mi ktoś takie zrobić:)
Nigdy ich jeszcze nie robiłam, bo u nas w Wielkopolsce jednak królują inne rodzaje klusek, ale ostatnio mi wpadły w oko i się do nich przymierzam 🙂