Pączki

Przepis na puszyste pączki

17 stycznia 2020
Przepis na puszyste pączki

Przepis na puszyste pączki

Stary sprawdzony przepis na puszyste pączki.  Jak zrobić najlepsze pączki? Domowe pączki nie mają sobie równych, najlepsze są pączki z przepisu Babci, puszyste, delikatne smażone na smalcu. Takie nigdy nie będą jak pączki z cukierni. Czasem niekształtne, mocniej zrumienione, ale domowe czyli najlepsze!  Pączki z nadzieniem czy bez? Jak nadziewać pączki?

 

Idealny przepis na pączki to idealne ciasto. Aby pączki były puszyste ciasto potrzebuje cierpliwości, spokoju i ciepła. Karnawał, tłusty czwartek to czas gdzie smażone słodkości są najczęściej przygotowywane.  Pączki z serka lub mini pączki, oponki serowe, pączki na maślance i moje ulubione pączki z przepisu Babci.  Są jeszcze faworki inaczej chrust i mniej znane taratuszki pulchne faworki na kefirze. Karnawał w Rio to taniec, karnawał w Polsce to pączki, ogólnie ujmując. 😉

 

Jak zrobić najlepsze pączki? Dlaczego pączki są puste w środku, dlaczego piją tłuszcz? Dlaczego pączki szybko czerstwieją?

 

Zapraszam 🙂

Przepis na puszyste pączki

Przepis na puszyste pączki

1. Jeśli zamierzamy robić  pączki  rano, kupujemy składniki dzień wcześniej i trzymamy w jednym miejscu aby miały jednakową  temperaturę pokojową.

 

2. Do pączków dajemy same żółtka, białko powoduje że szybciej czerstwieją. Mąka do pączków tylko 550. A cukru tyle aby drożdże miały pożywkę ( 2 łyżki na 0,5 kg mąki) on też wysusza ciasto. Mniej słodkie ciasto, sprawia że nadzienie i wierzch są bardziej wyczuwalne, a  i kalorii mniej . Mniej w cieście cukru znaczy, że pączki nie będą się przypalać, nie będą szybko czerstwieć.

 

3. Tylko spirytus, żadne wódki ani octy. Nie bójcie się tej odrobiny alkoholu, on wyparuje w trakcie smażenia i na pewno nikomu nie zaszkodzi. Więcej % będzie w obitym jabłku czy dwudniowych truskawkach niż takim pączku.

 

4. Masło dodajemy gdy ciasto jest już plastyczne, tak po około 10 minutach wyrabiania. Zbyt wcześnie dodany tłuszcz hamuje uwalnianie się glutenu, a więc pączki będą twarde i zbite. Tłoczenie do ciasta tłuszczu pod koniec procesu, kluczem sukcesu. 

 

5. W dobrze wyrobionym cieście powinny być  widoczne pęcherze powietrza.

 

6. Do wyrośnięcia przykrywamy ciasto szczelnie folią spożywczą i grubym ręcznikiem.

7. Ciasta nie wałkujemy, rozklepujemy i rozciągamy.

 

8. Wyrastające pączki też przykrywamy folią. Pączki muszą kilkanaście minut wyrastać, jeżeli nie damy im tego czasu, będą wyrastać w trakcie smażenia, a wtedy będą puste w środku.

 

9. Do tłuszczu wrzucamy stroną od stolnicy do góry i smażymy pod przykryciem. Drugą stronę już bez… Dobrze wyrobione ciasto nigdy nie opadnie na dno, od samego wrzucenia utrzymuje się na powierzchni.  Dlaczego pączki piją olej czy smalec? Zbyt niska temperatura powinno być 170 stopni. Jeżeli nie mamy termometru wrzucamy kawałek ciasta, jeżeli wypływa na wierzch, rozrasta się i zaczyna się wyraźnie smażyć i rumienić tzn. temperatura gotowa do smażenia pączków.

 

10. Zawsze osuszamy na papierowych ręcznikach. Ta zasada to nie jest wymysł naszych czasów, dawniej gospodynie robiły to na czystych prześcieradłach lub ręcznikach. Po lekkim ostygnięciu nadziewamy tym czym chcemy. Do kremów i śmietany pączki muszą być całkowicie zimne.

 

Powodzenia 😊

 

 

Przepis na puszyste pączki

Przepis na puszyste pączki

 

Pączki z piekarnika, czy jest coś takiego? Często dochodzi na forach społecznych do zgrzytów, wręcz walk słownych że nie ma czegoś takiego jak pączki z piekarnika, że to są bułki słodkie. Nie do końca, chcąc być takim tradycjonalistom te pączki które my znamy, też mają niewiele wspólnego z pierwowzorem.  Pączki to wyrób cukierniczy w kulistym kształcie, smażony lub pieczony. I tego się trzymajmy robiąc swoje najlepsze pączki. 🙂

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz