Jak ugotować rosół krok po kroku
Przepis na tradycyjny domowy rosół z makaronem, mój najpyszniejszy. Domowy rosół drobiowy to nie tylko odświętna zupa, która towarzyszy nam na rodzinnych imprezach, z okazji świąt itp. Tradycyjny rosół to wywar z mięsa, kości i warzyw. Jak ugotować rosół, aby nie tylko zaspokoić głód, ale także dostarczyć organizmowi wiele cennych właściwości. Rosół jak u Babci, rosół jak u Mamy to te przepisy po które sięgamy najchętniej. Dlaczego rosół jest mętny? Jak ugotować pyszny rosół? Prosty przepis na rosół to podstawa.
Dobry przepis na rosół
Przepis na tradycyjny rosół z kurczaka. Czy rosół jest zdrowy? Czy warto jeść rosół? Jak ugotować rosół krok po kroku. Rosół nie lubi pośpiechu, gotujemy go wolno i długo. Krótko gotowany rosół to tylko woda z mięsem. Rosół z kury z przepisu Babci jest nie do podrobienia, dawniej wszystko było inne. Dziś możemy się tylko wzorować na rosole z przepisu Babci. Rosół przepis mój ulubiony, można podać z makaronem, kluski lane czy kostką z manny.
Zapraszam na przepis 🙂
Prawdziwy rosół przepis
mieszane mięso drobiowe z kością 2 kg
woda 3 l
marchew 2 sztuki
pietruszka 2 sztuki
seler razem z nacią 1 sztuka
por 1 sztuka
cebula 1 duża
czosnek 3 ząbki
liście laurowe 3 sztuki
czarny pieprz kulki 1 łyżeczka
gorczyca 1 łyżka
suszone prawdziwki 2 małe kapelusze
natka pietruszki pęczek
lubczyk 2 gałązki
sól i pieprz do smaku
Stary przepis na rosół jak zrobić
Nie daję do rosołu ziela angielskiego, kapusty ani koperku, do tej zupy mi nie pasują. Kto lubi, proszę bardzo, nie zachęcam i nie zniechęcam. Najlepszy rosół to taki, który nam odpowiada pod każdym względem, a nie ten co gotuje celebryta czy ktoś kto uważa się za mistrza. Jak mawiała Babcia gotując swój rosół, nie to dobre co dobre, ale co komu smakuje.
Aby rosół gotował się jak należy należy go wstawić zaraz po śniadaniu aby mógł się wolno gotować 2,5 – 3 godzin, a nawet dłużej.
Mięso kura lub kurczak z wolnego wybiegu około 1,5 kg. Reszta to porcja rosołowa z kaczki, a jeszcze lepsze są kacze lub gęsie szyje. Mięso czyścimy, kurę porcjujemy, zalewamy zimną wodą i moczymy co najmniej godzinę.
Czyste mięso wkładamy na dno garnka, zalewamy zimną przefiltrowaną wodą i wolno podgrzewamy. Gdy zaczną zbierać się na wierzchu szumowiny ostrożnie je zbieramy. Rosół ma przez cały czas lekko mrugać, jeżeli zaczyna się za mocno gotować przykręcamy palnik i zalewamy zimną wodą. Pamiętajmy zimną wodą zalewamy mięso!
Po około godzinie dodajemy obrane warzywa, grzybki, przyprawy. Cebulę obieramy z przypalamy, daje nie tylko smak ale i przypalenie ( miejsce gdzie był szczypior) spowoduje że cukier z cebuli nie wypłynie do zupy. Nie ma też co przesadzać z marchwią i selerem, chyba że lubimy słodki rosół.
Zieleninę dodajemy na 30 minut przed końcem gotowania. Jeżeli dodamy wcześniej zioła ( bo to zioła) wygotują się a ich aromat pójdzie w powietrze a nie zostanie w garze. Tylko z nacią selera ostrożnie, dodaj 2 – 3 gałązki nie więcej, chyba że lubisz ten dominujący aromat.
Na koniec doprawiamy solą i pieprzem. Po co gorczyca? Gorczyca to nie tylko konserwant do zabijania grzybów, przyprawa wspomagająca trawienie. Gorczyca to ostrość, widomo musztarda. Kiedyś gdy sól była w cenie i dodawano jej symbolicznie do potraw dodawano tanią gorczycę, która znakomicie zastępowała sól. Jeżeli nie używacie w swojej kuchni zbyt dużo soli ( u mnie 1 kg na 5 – 6 m-cy) to taki rosół uznacie za mało słony tylko. I po co te suszone prawdziwki? To właśnie suszony prawdziwek w połączniu z lubczykiem daje kwintesencję smaku ( też wyczytałam w archiwach).
Znane firmy robiąc swoje cud przyprawy do zup, to suszone grzyby i lubczyk są podstawą ich składu oraz masa chemii, aby to utrzymać w przydatności do spożycia. Dlatego wolę suszonego grzybka i lubczyk niż….
Jeżeli już przesadzisz z solą jest na to rada, wrzuć jeden dwa ( w zależności od słoności) surowe ziemniaki i gotuj. Ziemniaki bardzo chłoną sól, to mu pomoże.
Jeżeli ktoś chce podkręcić kolor swojego rosołu może dodać odrobinę kurkumy.
Rosół z indykiem zawsze będzie mętny, nawet jak będzie bardzo wolno gotowany. To duża zawartość białka w indyczym mięsie jest przyczyną mętności.
Kura czy kogut lepsze na rosół? Jeżeli jest to wiejski drób to za pewne kura, rosół jest delikatniejszy. Kogut z racji dużej zawartości mięśni smakuje inaczej, rosół jest jakby ostrzejszy.
Co – kto to jest kapłon? Kapłon to wykastrowany kogut. Jego mięso to prawdziwy rarytas i rzadko dostępne.
Taki rosół lubię i taki gotuję, nie dodaję jabłek, papryki i innych wyszukanych dodatków. Nie daję też wołowiny, ani wieprzowiny.
Za to warzywa i przyprawy z rosołu miksuję i robię domową kostkę rosołową —-> KLIK
A co zrobić z mięsa z rosołu, oto jedna z moich propozycji kartacze smażone.
Przepis na domowy makaron —-> KLIK
Redakcja dietamojapasja.com
Klasyczny rosół niby nic wielkiego, a jednak trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. W przepisie na rosół nie ma nic tajemniczego, rosół jak ciasto drożdżowe nie lubi pośpiechu. Nic w gotowaniu wywaru z mięs i warzyw nie jest przypadkowe. Jak długo gotować rosół? Jakie przyprawy do rosołu? Jeżeli sięgacie pamięcią po rosół Babci z wiejskiej kury, na pewno wiecie, że nic tam wymyślnego nie było. Rosół z kury czy koguta jest lepszy? Kto – co to jest kapłon? Dlaczego rosół jest słodki? Jak uratować przesolony rosół?
Jakie mięso do rosołu
Do rosołu dodajemy różne mięsa, najlepiej z dużą ilością kości, takie jest najlepsze. Nie ma żelaznej zasady, że rosół gotuje się na takim i na takim mięsie, a na innym nie. Wieki temu rosół gotowano na dziczyźnie, wołowinie, drobiu, ptactwie dzikim. Wzbogacano smak rosołu suszonymi grzybami, ziołami i obowiązkowo lubczykiem. To, że ktoś sobie dziś doda wieprzowinę do drobiu, jego prawo, skoro mu taki rosół smakuje.
Ile mięsa na rosół
Rosół przepis jest bardzo plastyczny to najlepsza z zup. Taka podstawowa zasada przeliczania mięsa rosołowego na wodę jest 1 kg mięsa na 1,5 L wody. Do tego włoszczyzna, przyprawy i obowiązkowo domowy makaron. Po co kiedyś dodawano do rosołu gorczycę? I czy warto ją dodawać dziś? Jak uratować przesolony rosół? Na te i inne pytania odpowiem poniżej w moim przepisie na rosół.
6 komentarzy
Rosół to jedna z niewielu zup, które junior je i nawet prowadzi swój ranking rosołów w całej rodzinie. Na pierwszym miejscu plasuje się rosół mojej mamy, niestety póki co nie udało mi się doścignąć ideału. Skorzystam z Twoich wskazówek, może uda mi się udoskonalić dzieło 🙂
Czyli rośnie Ci młody koneser, a więc Karo…niezłe wyzwanie przed Tobą. 😁
Prawdziwki mi zupełnie nie pasują ale to kwestia upodobań 😃
Zgadza się Basiu, to jak u mnie z tym zielem angielskim. Lubię ziele, ale nie w rosole 😁
Czosnek , ziele ang. , liść laurowy to typowe przyprawy do galarety , nigdy tego nie znajdziecie w moim rosole (a robię pyszny) grzybów też nie dodaję choć one najmniej by mi tutaj przeszkadzały , jeden , dwa kapelusze może dodałyby koloru a moze i smaku (muszę kiedyś spróbować) . Szkoda , ze nie moge zamieścić zdjęcia swoich rosołków .
Ziela też nie daję, ale liść obowiązkowo. Grzyby tzn. prawdziwki tak jak wspomniałam we wpisie razem z lubczykiem ogrodowym to główny składniki przyprawy do zup w płynie. A więc jak dla mnie genialny dodatek zamiast chemii. Nie chwaląc się, na mój rosół ludzie jechali prze pół Polski. 😊 Podeślij zdjęcia na FB i ja zamieszczę.