Polecane Bezmięsne Chleb

Batbout chlebki z patelni

6 stycznia 2022
Batbout chlebki z patelni

Batbout chlebki z patelni

Mięciutkie chlebki drożdżowe z grzybowym nadzieniem. Chlebki nazywają się batbout i są potrawą marokańską. Przepis na chlebki marokańskie z patelni wypatrzyłam u Sylwii na blogu Smak Maroka. Tam się właśnie dowiedziałam jak się robi marokańskie chlebki i do czego się je podaje. A można być zaskoczonym, że w Maroku chleb podaje się do wszystkiego, nawet do ziemniaków ( o czym pisze Sylwia). Nie, mnie to nie dziwi znam osoby które jedzą placki ziemniaczane lub kisiel tylko  z chlebem. 😮

Chlebki marokańskie z patelni

Chlebki przygotowuje się na drożdżach, choć też widziałam przepisy na chlebki z patelni na sodzie lub na zakwasie.  Można też spotkać chlebki na jogurcie i z nadzieniem.  Jako fanka drożdżowych wypieków uwielbiam chlebki z patelni tak z nadzieniem jak i bez nadzienia. Są pyszne mięciutkie znakomicie smakują na ciepło jak i na zimno.  Można je podać zaraz po przygotowaniu jak i później. Mamy karnawał  chlebki marokańskie z nadzieniem czy bez na pewno znajdą swoje miejsce na niejednym imprezowym stole. Jako przekąska na imprezę są znakomite.

Chlebki u Sylwii są dużo ładniejsze kształtniejsze, nie takie pokraczne jak moje. 🤫  Jednak usłyszałam od znajomego że się czepiam. Cóż wypada powiedzieć, że w brzydocie moich chlebków tkwi ich cały urok, a może w smaku?   Chlebki gorąco polecam, są łatwe w przygotowaniu i bardzo, bardzo smaczne, A więc do rzeczy! Jak zrobić batbout marokańskie chlebki z patelni?

 

Zapraszam 🙂

Batbout chlebki z patelni

Batbout chlebki z patelni

Batbout chlebki z patelni przepis 

semolina 100

mąka pszenna uniwersalna 300 g

drożdże świeże 25 g

ciepła woda 260 ml

sól 1 płaska łyżeczka

olej lub oliwa 2 łyżki

cukier 0,5 łyżeczki

semolina do podsypania

Nadzienie do chlebków z patelni

pieczarki 0,5 kg

cebula 1 duża

olej 1 łyżka

majeranek 1 łyżka

ziołowy pieprz 1 łyżeczka

sól i czarny pieprz do smaku

tarty ser 1 szklanka

Batbout chlebki z patelni

Batbout chlebki z patelni jak zrobić

 

Do miski przesiej mąkę, semolinę, sól i cukier oraz dodaj pokruszone drożdże. Jeżeli masz drożdże suszone zamiennikiem dla świeżych będzie 7 g.  Wyrabiaj kilka minut aż ciasto będzie jednolite i gładkie. Na koniec dodaj do ciasta olej, obróć kilka razy, przykryj ściereczką  i odstaw na godzinę.

Na odrobinie oleju podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę, następnie dodaj pokrojone w cienkie plasterki pieczarki.  Smaż wszystko razem około 10 minut. Dodaj roztarty w dłoniach majeranek, pieprz ziołowy i dopraw do smaku. Pieczarki muszą mocno odparować, by później chlebki marokańskie nie nasiąkały płynem.  Gdy  grzyby lekko ostygną dodaj starty ser i dokładnie wymieszaj.

Blat oprósz semoliną, podziel ciasto na  8 – 10 części, każdą rozklep na placek. Na środek nakładaj porcję nadzienia, a następnie zwilż palce delikatnie wodą i zlep brzegi.

 

 

 

 

Chlebki układaj na suchej patelni ( jeżeli chcesz możesz patelnię delikatne przetrzeć olejem lub oliwą)  łączeniem  do spodu, przykryj pokrywką. Smaż wolno pod przykryciem 6 – 8 minut z każdej strony.  I chlebek z patelni gotowy, do podania.

 

Chlebki można podawać zaraz po przygotowaniu na ciepło jak i na zimno. Mnie najlepiej smakuję same bez dodatków, ale można podać z sosem czosnkowym, sosem tysiąca wysp lub zwyczajnie z keczupem.

 

 

Wejdź i zobacz: lepinja serbski chlebek, chlebek ziołowy odrywany 

 

 

Smacznego 😊

Batbout chlebki z patelni

 

Oczywiście w przepisie na marokańskie chlebki wniosłam trochę swoich zmian, ale są niewielkie i nie burzą delikatnej struktury chlebka. To tylko łyżeczka majeranku do ciasta.   Chlebki są idealne do zjedzenia w domu, na poczęstunek, świetnie sprawdzą się także jako drugie śniadanie do pracy czy szkoły.

Poza grzybami, można przygotować także inne nadzienia do chlebków z patelni, mieszanka serów, jakaś wędlina czy też gotowane mięso. Każde z tych nadzień wniesie nowe doznania smakowe do tego małego cudeńka z patelni. Gorąco polecam, zróbcie małe chlebki na patelni, naprawdę warto.

Zobacz również

9 komentarzy

  • Lena 20 kwietnia 2020 at 19:28

    z pewnością je zrobię, super przepis!

  • Unknown 20 kwietnia 2020 at 20:03

    Polecam pyszne! Farsz można modyfikować 😉

  • AleTorcik 21 kwietnia 2020 at 09:45

    ooo, bardzo ciekawe.
    Rosja ma ogólnie bardzo ciekawą kuchnię, cały czas mnie zaskakuje

    • Ela Dziurkowska 22 kwietnia 2020 at 19:05

      Zgadza się, bardzo ciekawą i prostą, tanią. To za pewne zasługa różnorodnych nacji jakie tam mieszkają obok siebie, a więc jak to zazwyczaj bywa, wymieniają się przepisami. Później ktoś coś od siebie dołoży i idzie w świat. 🙂

  • aryek85@gmail 22 kwietnia 2020 at 18:54

    Właśnie robię do farszu dodałem łyżeczkę słodkiej papryki😉 Dam znać jak wyjdą 🤤

    • Ela Dziurkowska 22 kwietnia 2020 at 19:06

      Zawsze jestem za tym aby nie trzymać się ściśle przepisu. Proszę dać znać jak smakowało. 😊

  • Unknown 2 maja 2020 at 15:03

    Zapiekana jest mega robię już kolejny raz polecam wszystkim

  • Zostaw komentarz