Chleb

Chleb pszenno żytni przepis

24 maja 2020
Chleb pszenno żytni przepis

Chleb pszenno żytni przepis

Chleb pszenno żytni przepis,  pyszny chleb ze starego przepisu  w rubryce ,,Zaradna Pani Domu” z  pożółkłej Przyjaciółki. Bardzo wilgotny, pszenno żytni  chleb z rumianą, chrupiącą skórką. Zmieniłam trochę przepis, aby stał się bardziej praktyczny. Tak więc chlebek jest bez mozolnego wyrabiania. Piekłam go już 3 razy i zawsze wychodzi tak samo pyszny, delikatny, wilgotny z lekkim miodowym posmakiem. Jak upiec pyszny domowy chleb na drożdżach?

Gorąco polecam! 🙂

Chleb pszenno żytni przepis

300 g mąki pszennej uniwersalnej
300 g mąki żytniej 720 
1 łyżka z brzuszkiem miodu
40 g drożdży
1 jajko
1 płaska łyżka soli
380 mil wody
4 łyżki oleju 
Chleb pszenno żytni przepis

Chleb pszenno żytni przepis

Do lekko ciepłej wody dodajemy miód i drożdże, mieszamy aż się rozpuszczą.

Dodajemy połowę przesianej mąki, robimy zaczyn i odstawiamy aż zaczną pracować.

Gdy zaczną się pienić wsypujemy resztę mąki pszennej, wbijamy jajko, dodajemy 3 łyżki oleju i sól. Mieszamy tak około 5 – 7 minut. Ciasto jest lejące, mieszanie uwalnia gluten, a my się przy tym nie zmęczymy jak przy tradycyjnym wyrabianiu.
To jest takie skracanie całego żmudnego procesu.

Dodajemy resztę mąki, wyrabiamy łyżką aż mąka będzie niewidoczna, polewamy wierzch ciasta łyżką oleju i wyrównujemy. Dzięki temu ciasto nie będzie wysychać i nie będzie się kleić do ścianek naczynia.

Przykrywamy folią i odstawiamy aż wyrośnie. Po około 30 minutach, przerabiamy łyżką 3  – 4 razy i znów odstawiamy na kilkanaście minut.

Naczynie do zapiekania smarujemy olejem. Wylewamy ciasto, wyrównujemy powierzchnię, przykrywamy ściereczką na 15 minut.

 

Piekarnik ustawiamy na 180 stopni ( dolna grzałka).

Wierzch ciasta spryskujemy wodą, wstawiamy do piekarnika. Przez pierwsze 10 minut podgrzewamy tylko dół, to pomaga ciastu lepiej wyrosnąć, nim wierzch się zetnie i zasklepi. Ustawiamy na góra – dół i pieczemy 30 minut, aż się ładnie zrumieni.

Po wyjęciu z piekarnika i lekkim ostudzeniu, wyjmujemy na kratkę. I tak jak  było  napisane w oryginale…chcesz mieć piękny chleb, pokazuj go spodem do góry… Co i ja uczyniłam.  Mimo sporej ilości drożdży, nie są one w ogóle wyczuwalne.
Smacznego 😊

 

Inne przepisy z serii pieczywo —- >   TU
Chleb pszenno żytni przepis

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz