Obiad Bezmięsne Kluski

Prażuchy przepis Babci

7 maja 2020
Prażuchy przepis Babci

Prażuchy przepis Babci

Prażuchy, prażucha ziemniaczana lub inaczej kluchy połom bite. Smak tych klusek jak żaden inny kojarzy mi się z domem rodzinnym, dzieciństwem i wakacjami. Prażucha to proste tanie danie obiadowe.  Polska słynie z różnych prostych potraw, te kluski ziemniaczane ( prażuchy)  królowały nie tylko na Jurze. Znane są także w innych regionach. Dziadek przywiózł tę potrawę ze swoich rodzinnych stron, okolic Myszkowa.  Prażuchy najbardziej smakowały mi takie jak ostatnio  zrobiłam, podsmażane na patelni z chrupiącymi skwarkami. Do tego zsiadłe mleko lub maślanka. Kluchy prażuchy lub prażucha   są znane w wielu regionach Polski i występuję pod różnymi, czasem dość frywolnymi nazwami, prażuchy, prażucha, to tylko kilka z nich.

Zapraszam więc na prażuchy, jakie babcia robiła. Prosto, smacznie i swojsko! 🙂

 

Prażuchy przepis Babci

Prażuchy przepis Babci

 

Prażuchy przepis Babci

1 kg ziemniaków

200 g mąki ziemniaczanej

kawałek słoniny

sól

Prażuchy przepis Babci

Prażuchy przepis Babci

Prażuchy przepis Babci jak zrobić

Obrane ziemniaki kroimy w grubą kostkę ( szybciej nam się ugotują) zalewamy wodą, solimy jak każde ziemniaki i gotujemy.

 

Ziemniaki mają się lekko rozgotować, odcedzamy zostawiając jakąś 1/4 wody z gotowania na dnie. Przy pomocy tłuczka do ziemniaków ( dużo łatwiej wyrobić niż tradycyjnie drewnianą pałką) rozgniatamy ziemniaki razem z wodą na miazgę.

Wsypujemy mąkę i wyrabiamy, aż mąka będzie niewidoczna, a z masy zrobi się jedna wielka klucha. Są przepisy gdzie dodaje się mąkę pszenną, żytnią i kilka innych, ale mnie to nie odpowiada. Pozostawiają taki mączny posmak.

Ziemniaczana jednak szybko się zaparzy z ziemniakami i neutralizuje  swój smak.
Po wyrobieniu kluski są gotowe do spożycia!

 

Aby zrobić wersję z głównego zdjęcia, odstawiamy potrawę aby lekko ostygła. Chłodne kroimy na mniejsze kawałki i podsmażamy na wytopionym ze słoniny tłuszczu.

Prażuchy przepis Babci

Prażuchy przepis Babci

Jeśli chcemy jeść białą wersję, zaraz po przygotowaniu.  Łyżką maczaną w tłuszczu odcinamy kawałki ciasta i układamy na talerzu. Polewamy tłuszczem ze skwarkami. To taka prosta wersja klusek śląskich, czyli  gumiklyjzy na skróty.

Smacznego 😊

 

Więcej o prażuchach, z czym się je podaje i co mówi na ten temat historia można poczytać   TU .

 

Prażucha ziemniaczana z sosem pieczarkowym.—> TU 

Prażuchy przepis Babci

Prażuchy przepis Babci

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz