Chleb Pieczywo

Chleb na drożdżach krok po kroku

1 lipca 2020
Chleb na drożdżach

Chleb na drożdżach krok po kroku.  Szybki chleb  pszenno – żytni na drożdżach. Jest miękki, puszysty z delikatną chrupiącą skórką. Najlepiej smakuje jeszcze lekko ciepły z masłem 🧈. A i kanapki z takim własnym pieczywem czy to w domu czy w pracy, smakują wybornie. Upiec chleb to nic trudnego, podpowiem jak dodawać mąkę, aby szybciej uwolnić gluten i czym zespoić ciasto, aby się nie kruszyło po upieczeniu. Jak zrobić chleb domowy? Prosty przepis na chleb? Zapraszam na przepis na pyszny chleb na drożdżach.

Gorąco polecam! 🙂
.
.

Chleb na drożdżach

500 g mąki pszennej typ 450 – 650
250 g mąki żytniej
30 g drożdży
1 łyżka soli
1 łyżeczka cukru
1 jajko
2, 5 szklanki ciepłej wody
4 – 5 łyżek oleju
mąka do podsypania
.
.
Pyszny chleb
.
.

Chleb na drożdżach krok po kroku

Do 2 szklanek ciepłej wody dodajemy cukier i drożdże, mieszamy i zostawiamy aż zaczną pracować – szumieć.
Do płynu dodajemy jajko, sól, przesiewamy połowę pszennej mąki i mieszamy drewnianą lub sylikonową łyżką. Taka rzadka masa mieszana przez kilka minut uplastyczni gluten równie skutecznie co  żmudne wyrabianie. Jajko nie jest zbyt popularnym dodatkiem w chlebie, ale jest doskonałym spoiwem. Nawet jeśli za krótko wyrabiamy, ono resztę zwiąże.
Dodajemy przesianą żytnią mąkę i na koniec resztę pszennej.
Jeśli ciasto ciężko się wyrabia, dodajemy 3 łyżki wody i mieszamy aż masa będzie jednolita, jeśli nadal jest  mąka widoczna, jeszcze dodajemy wody.
Na koniec polewamy 3 łyżkami oleju, przerzucamy 2 – 3 razy. Przykrywamy folią i odstawiamy aż urośnie, wtedy odchylamy folię i mieszamy dwa razy. Przykrywamy i ponownie pozwalamy mu wyrosnąć.Posypujemy blat mąką, wyrzucamy ciasto, ręce oprószamy mąką i rozklepujemy ciasto, a następnie rolujemy. W razie potrzeby używamy  więcej mąki i tak trzy razy.

Na koniec formujemy kulę i teraz sposób jaki podpatrzyłam na blogu Kocham.. lubię.. gotuję..Miskę lub inne  naczynie ( kształt powinien być podobny do tego w którym będzie pieczony) wysypujemy mąką, wkładamy tam chleb, spodem do góry, posypujemy wierzch mąką i przykrywamy do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzewamy razem z naczyniem żaroodpornym do 230 stopni.
Ucinamy większy kawałek papieru do pieczenia, przykrywamy miskę z ciastem, obracamy i mamy go na papierze, tym co było na wierzchu teraz na spodzie. Wierzch można ponacinać, spryskać wodą i posypać ziarnem. Ja tylko delikatnie jeszcze oprószyłam mąką.

 

Wkładamy ostrożnie do nagrzanego naczynia, zostawiamy sobie tyle papieru aby później móc wyjąć wypiek, resztę trzeba przyciąć, aby się nie spaliło.Przykrywamy pokrywką, obniżamy temperaturę do 200 stopni.

Po 30 minutach, zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy aż się ładnie zrumieni, około 15 – 20 minut.

.

.

.
.

Wyłączamy piekarnik, delikatnie uchylamy drzwiczki i po 5 minutach można wystawić. Po  kolejnych 15 minutach wyjmujemy na kratkę aby ostygł.

Chleb jest wyrośnięty, puszysty, nawet po kilku dniach jest bardzo smaczny i świeży.

Smacznego 🙂
Inne wypieki ——>  TUPS. Kto nie ma garnka lub naczynia w którym nie można piec,
można to zrobić w tortownicy. Trzeba ją przykryć folią alu..stronę
która będzie od środka należy lekko przetrzeć olejem. 

.
.
Chleb

Zobacz również

2 komentarze

  • Reply effa 1 lipca 2020 at 12:01

    Piękny chlebek 🙂 cieszę się, że sposób się przydał 🙂

    • Reply Ela Dziurkowska 2 lipca 2020 at 10:07

      Przydał i to jak, jestem bardzo zadowolona. 😊

    Zostaw komentarz