Kluski makaron Przepisy na obiad

Makaron w 10 minut jak zrobić?

21 lipca 2020
Makaron w 10 minut jak zrobić?
Domowy makaron
Jak zrobić domowy makaron w 10 minut ? Bardzo prosty przepis na szybki makaron.
      Zajrzyj do mnie i zobacz przepis na najszybsze kluski – makaron w kilka chwil! Jak zrobić kluski w 10 minut? To bardzo proste i co najważniejsze, każdy sobie poradzi z tym przepisem. Co więcej, dowolnie możesz regulować grubość i długość klusek. Jak zrobić domowy makaron w 10 minut?
Lane, zazwyczaj kojarzą nam się z bezkształtną breją, czasem rozgotowaną papką, po prostu często wychodzą byle jakie. Jeżeli będziesz się trzymać przepisu poniżej, zawsze Ci wyjdą ładne i kształtne. Ten makaron w 10 minut  jest rewelacyjny.
Przepis na te kluski w 10 minut znalazłam kiedyś na YT, ale jak to często z takimi przepisami bywa…nie wychodzą. Dlatego wniosłam swoje małe ”modernizacje” i teraz wszystko działa.
Gorąco polecam! 🙂

Jak zrobić domowy makaron w 10 minut ?

3 jajka
mąka
Oraz:
2 l wody
3/4 łyżki soli
woreczek
Lane kluski

Jak zrobić domowy makaron w 10 minut ?

Wstawiamy garnek z wodą.
Do miski wybijamy jajka, miksujemy aż będzie jednolita żółta masa. Następnie stopniowo dodajemy mąkę i nadal miksujemy. Chodzi o to aby uwolnić gluten.
Konsystencja ma być  gęstej śmietanki. Jeżeli weźmiemy na łyżkę ma spływać cienkim strumieniem, ale z tendencją do zrywania. Nie podam ile mąki, ponieważ  jajko jajku nierówne. To trzeba wypróbować już w wodzie.
Gotowe ciasto przelewamy do woreczka ( u mnie taki grubszy ze struną) odcinamy róg. Odcinamy tyle, jak grube kluseczki chcemy mieć.
Gdy woda się zagotuje, przykręcamy palnik i jednolitym strumieniem wyciskamy wolno ciasto do wody, rysując szlaczki po całej powierzchni. Jeśli nitka w wodzie  się rozpływa, należy dodać mąki i wymieszać!
Długość zależy od nas, zrywamy lekko szarpiąc workiem do góry lub odcinamy nożyczkami. Kluseczki gotujemy wolno minutę od wypłynięcia.
Jeśli chcemy mieć ładne i długie, należy je gotować na 2 – 3 razy, aby nie miały za ciasno. Ponieważ gdy powierzchnia jest pokryta kluskami, świeże ciasto co upada zrywa się na tych już ściętych.
Jak widać na zdjęciu, już jest ich za dużo, albo należy wyjąć, albo przesunąć widelcem na bok i lać ciastem w pustą wodę.
Wyjmujemy za pomocą widelca lub łyżki cedzakowej, wprost na talerz.
Kluseczki są sprężyste, smaczne nadają się do każdej zupy, jak i do sosów czy sałatek.
Dlaczego sięgnęłam po ten stary przepis na lane kluski? Kilka dni temu na grupie FB dziewczyna wrzuciła podobne kluski z zupą. Te ”co wszystko wiedzą” zaczęły niewybrednie jechać po niej, że to kupione kluski, że nie tak wyglądają lane, że  się nie da… itd itp.
Chciałam pokazać, że się da! W prosty i szybki sposób można zrobić we własnej kuchni, ładne kształtne wstążki – kluseczki.
Smacznego 😊
Inne kluski —->  TU
 Przepis na prażuchę ziemniaczaną —> TU
Przepis na ryskie kluski w 20 minut —> TU
 
 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz