Ciasto drożdżowe Ciasta owoce

Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

10 września 2020
Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

Przepis na puszyste ciasto drożdżowe ze śliwkami

Wilgotna puszysta drożdżówka z kruszonką i śliwkami. Przepis na pyszną, puszystą drożdżówkę z kruszonką i owocami sezonowymi. Pulchne ciasto drożdżowe z dużą ilością maślanej kruszonki, wilgotna drożdżówka jak dawniej, smakuje i dziś. Pyszne ciasto drożdżowe ze śliwkami.

Prosty przepis na ciasto bez wyrabiania. Taka zwykła, prosta klasyczna drożdżówka. Lata płyną, a ja do dziś pamiętam ten zapach, ten smak drożdżówki Babci

Placek drożdżowy ze śliwkami

Czy moje wypieki pachną tak samo? Nie wiem, staram się. Jak zrobić puszyste ciasto drożdżowe ze śliwkami?  Jak zrobić dobrą drożdżówkę ze śliwkami i kruszonką

Choć dziś wszystko inaczej smakuje, jakoś gorzej. Mimo to mogę powiedzieć, że to są nadal moje zapachy i moje smaki. Jak zrobić drożdżówkę z kruszonką i śliwkami? Przepis na puszyste, wilgotne ciasto drożdżowe ze śliwkami. 

Drożdżówka  ze śliwkami

Drożdżówka to proste ciasto ale wymagające. Można zrobić drożdżówkę z makiem, drożdżówkę  serem, z truskawkami oraz dzisiejszy przepis  czyli drożdżówka z kruszonką i śliwkami. Pyszna, pachnąca masłem i z soczystymi śliwkami.

Mój syn tak samo jak ja lubi drożdżówkę. Taką z dużą ilością kruszonki i cukru pudru. Teraz czas na śliwki, a więc nie można ich pominąć. Kto nie lubi śliwek może dać bakalie lub inne owoce. Z tym czy innym dodatkiem, dom wypełni cudowna woń i chwila wspomnień. Drożdżówka z kruszonką sprawdzony przepis.

Zapraszam 🙂
 
 
 Drożdżówka z kruszonką 

Drożdżówka z kruszonką

 Drożdżówka ze śliwkami i kruszonką przepis

Ciasto:

2,5 szklanki mąki typ 500 – 550
125 ml ciepłego mleka
3 jajka
2 łyżki cukru
2 łyżki cukru wanilinowego
 5 łyżek oleju
 szczypta soli
25 g drożdży

Kruszonka:
2 łyżki mąki
łyżka masła
1 łyżka cukru wanilinowego
odrobina zimnej wody
Oraz:
cukier puder
blaszka 34 x 12 cm
kilka śliwek
jajko
Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

Drożdżówka z kruszonką jak zrobić

Mąkę przesiewamy do miski, robimy w środku dołek. Dodajemy cukry, ciepłe mleko, drożdże. Przykrywamy i zostawiamy na 15 – 20 minut.


Drożdże zaczną lekko pracować, dodajemy jajka, sól i mieszamy łyżką, aż mąka się wchłonie. 


Na koniec dodajemy olej, chwilę (30 – 40 sekund) jeszcze mieszamy. Przykrywamy i odstawiamy na 40 minut aż podwoi swoją objętość.


Ciasto rośnie, a my rozgniatamy składniki na kruszonkę aby powstał żwirek. Jeśli kruszonka jest zbyt drobna i sypka, dodajemy odrobinę zimnej wody. Wstawiamy do lodówki.


Blaszkę przecieramy tłuszczem i posypujemy mąką. 


Wyrośnięte ciasto wprost z miski wrzucamy do blaszki, wyrównujemy. Dzięki temu że tłuszczem jest polane ciasto na końcu, jest ono dużo lepsze we współpracy. Samo wylatuje z miski i nie lepi się do łyżki lub paluszków przy wyrównywaniu. 😉


Przykrywamy do wyrośnięcia na 20 minut. Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

Wyrośnięte ciasto smarujemy jajkiem, układamy połówki śliwek ( skórką do spodu) lekko wciskając i posypujemy kruszonką. Mało miałam śliwek, a więc u mnie ich było na smak. Ciasto jest silne, śmiało można założyć całą powierzchnię.


Wstawiamy do nagrzanego piekarnika ( 180 stopni) i pieczemy 40 – 45 minut.

Smacznego 😊
 
Inne drożdżowe wypieki na słodko ——> TU
Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz