Kanie jak przyrządzić
Jak smażyć kanie na patelni? Kania sowa grzyb nad grzybami. Jak podać kanie? Kania smażona w jajku, panierowana smakuje najlepiej. Jak usmażyć pyszne kotlety z kani, puszyste i chrupiące? Moczyć w mleku czy nie moczyć? Jeśli tak, to kiedy i po co moczymy kanie w mleku? I w ogóle skąd ta moda na moczenie? Na czym smażyć kanie? Olej czy klarowane masło do smażenia? Jak przyrządzić kanie w mleku? Na te i inne pytanie postaram się Wam dziś odpowiedzieć. Moje doświadczenie z grzybami to prawie tradycja. Mój dom rodzinny, moje wspomnienia są blisko natury i lasu. Umówmy się, że wszyscy wiedzą jak wygląda kania i nikomu nie trzeba nic tłumaczyć. A jak kanie jak przyrządzić aby była smaczna i chrupiąca? Jak czyścić kanie?
Jak przygotować kanie do jedzenia
Kanie jak przyrządzić aby były najsmaczniejsze? Większość z uporem maniaka moczy ten piękny i smaczny grzyb mleku. Tylko pytam się po co, jak on piękny i smaczny sam w sobie? Ano…jedni mówią…zawsze tak robię, mama tak robiła babcia itp. itd. Bardziej wytrawni mówią…aby pozbyć się goryczki. Już wyjaśniam skąd moda na moczenie kani w mleku. A co zrobić z kani na zimę?
Kania porady
1. Tak moczy się, ale stare, przyczerniałe, przerośnięte kapelusze ( osobiście takich nie zbieram) one nie są już takie fajne w smaku. Mleko wyciąga z nich brzydkie zabarwienie i ten lekko gorzki smak, którego nie mają młode egzemplarze. Kapelusz i blaszki nabierają ładniejszego zabarwienia. Jednak takie grzyby ( bo grzyb to sama woda) robią się jeszcze bardziej wodniste.
Aby kotlety były chrupiące grzybów nie myjemy, omiatamy blaszki pędzelkiem, wierzch przecieramy gąbką.
I najważniejsze w tym temacie...skąd moda na moczenie w mleku? Ano kiedyś ludzie robili zapasy na zimę, domy były pełne suszonych grzybów. Zbierano kanie, najładniejsze egzemplarze układano w piecu po upieczonym chlebie i suszono. A zimą moczono w mleku, grzyb nabierał jędrności i wtedy je smażono. Krąży MIT że grzyby namoczone w mleku jeżeli są trujące to mleko zminimalizuje ewentualne zatrucie. Nie jesteś pewien grzybów, nie zbieraj, nie łudź się, że mleko go odczaruje i z żaby przeistoczy się w księżniczkę. 🤨
2. Zbieramy tylko te kapelusze które są w pełni rozwinięte, albo w 3/4. Cała reszta nie nabrała jeszcze smaku. A to przynoszenie ”pączków” do domu i trzymanie ich w wodzie, mleku lub ciemności jest zwykłym gwałtem na kani. To coś co uzyskamy jest tylko kanią z nazwy. Jeżeli jakiś grzyb wzbudza w nas choć 1 % niepewności, należy go zostawić!
3. A teraz smażymy. Ten grzyb jak żaden inny kocha jajka, dużo jajek. Każdy kawałek powinien być w jajkach nie umoczony, ale wykąpany. Aby dostało się ono między blaszki, w czasie smażenia się zetnie, nada pulchności – objętości i smaku.
Do smażenia tak samo dobry jest olej jak i masło klarowane.
Kanie jak przyrządzić przepis
3 kapelusze kani
4 jajka
bułka tarta
olej do smażenia
sól
ręczniki do osuszania
Kanie z czym podawać z czym jeść
Oczyszczone kapelusze rozrywamy lub tniemy na mniejsze kawałki. Z każdego odcinamy to miejsce gdzie była nóżka. Ono jest twarde, gumowate i nie do usmażenia.
Jajka dokładnie mieszamy na jednolitą masę, bez soli. Sól wyciąga wodę, a nie chcemy aby strzelało i było wodniste po usmażeniu.
Każdy kawałek grzyba wkładamy do jajek ( blaszkami do spodu), poruszamy aby jajka dostały się między blaszki.
Przekładamy do bułki tartej i teraz blaszkami do góry, aby jajko nie wypłynęło. Obtaczamy w bułce z każdej strony.
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, opanierowane grzyby układamy na patelni tym razem blaszkami w dół. Dlaczego tak? Ano gdy dostanie temperatury woda się zacznie wydostawać i przez blaszki spłynie w dół. Jeśli damy odwrotnie, kapelusz się zamknie – zetnie i woda będzie się w nim gotować, a nie odparuje.
Smażymy wolno na rumiany kolor z obu stron. Solimy po usmażeniu. Choć jak dla mnie są dobre bez soli.
Osuszamy na papierowym ręczniku i gotowe. Tak usmażone kanie są grube, puszyste i chrupiące. Najlepiej smakuję ze świeżym pieczywem lub same. Takie kanie możesz też przygotować w occie na zimę.
Smacznego 😊
Inne porady na różne tematy —-> TU
PIERWSZA POMOC1. Spowoduj wymioty, by opróżnić żołądek chorego. Najlepiej zrobić roztwór wody z solą (ciepła woda i kilka łyżek soli). Absolutnie nie powinno się zażywać środków na przeczyszczenie, leków, pić mleka i alkoholu!2. Wezwij lekarza, lub przewieź osobę z objawami zatrucia do szpitala. Telefon na pogotowie ratunkowe – 112 oraz 999. cd
4 komentarze
Ciekawe czy już jest w lesie. Ta na zdjęciu wygląda niesamowicie!!!
Tak już są, to po sobotnim spacerze. 😊
Ja po usmażeniu umieszczam w słoiku zalewam marynatą do grzybków i jest na zimę Super smak
Super smakuje taka kania, w tym roku też zamierzam i ten przepis zamieścić.