Tradycyjne bułki pszenne
Prosty przepis na bułki pszenne. Pyszne puchate bułki pszenne prosty przepis na bułki z przedziałkiem. Tradycyjne, pulchne bułki drożdżowe, ponadczasowe. Szkoła podstawowa, sklepik szkolny i duża przerwa, bułki za grosze. Maluchy wcinały mamine kanapki, młodzież albo raczej ci którzy uważali się za prawie dorosłych, obowiązkowo jadali bułkę ciachniętą. 😁 Jak upiec pyszne puszyste bułki pszenne?
Bułki pszenne przepis
Pszenne bułki na drożdżach. Wiele przepisów przerobiłam, nim trafiłam na ten który mnie satysfakcjonuje. Taka bułka pszenna to jak wycieczka do przeszłości. Takich smaków się nie zapomina. Dziś mamy mnóstwo wypieków, pieczywo bezglutenowe, pieczywo keto. Coraz bardziej popularne pełnoziarniste produkty zbożowe, a jednak ta zwykła pszenna bułka nie ma sobie równych.
Zapraszam na przepis! 🙂
Bułki pszenne przepis
0,5 kg mąki pszennej 550
1 jajko
13 g świeżych drożdży
1 łyżeczka z brzuszkiem soli
1 łyżeczka cukru
1,5 szklanki ciepłego mleka
3 łyżki oleju
Oraz:
0,5 szklanki mąki
0,5 szklanki wody

Bułki pszenne jak zrobić
W połowie ciepłego mleka rozprowadzamy drożdże i cukier. Na koniec dodajemy jajko i dokładnie mieszamy, aż powstanie jednolita masa.
Mąkę z solą przesiewamy do miski, robimy na środku dołek, wlewamy drożdże i resztę mleka. Przykrywamy ściereczką, zostawiamy na 20 minut.
Gdy drożdże się spienią, zaczynamy mieszać łyżką, aż sucha mąka się całkowicie wchłonie. Wyrabianie powinno trwać około 5 minut. Na koniec polewamy olejem, przerabiamy dwa razy, po tym zabiegu ciasto się ładnie odklei od ścianek naczynia. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę oprószoną mąką i ponownie wyrabiamy kilka minut. Następnie dzielimy na 7 części, z każdej formujemy coś na wzór kuli. Wszelkie nierówności i zawijasy dajemy pod spód. Układamy na blasze do pieczenia ( wyłożona papierem i wysypana mąką) i lekko spłaszczamy.
W 0,5 szklanki wody rozrabiamy łyżkę mąki, taką glazurą smarujemy bułki, przykrywamy i odstawiamy na 20 minut do wyrośnięcia.

Na każdej bułce robimy przedziałek za pomocą tępej strony noża, mocno dociskając. Ponownie smarujemy glazurą.
Wstawiamy do gorącego piekarnika ( 180 stopni) i pieczemy ( góra – dół) 25 – 30 minut. Zapach w domu jest tak cudowny, że trudno doczekać się aż będzie można spróbować.
Wejdź i zobacz: bagietki czosnkowe, bułki maślane
Smacznego 😊

Brak komentarzy