Ciasta Boże Narodzenie Mak

MAKOWIEC bez pieczenia

22 grudnia 2020
makowiec bez pieczenia

 

MAKOWIEC bez pieczenia

      Prezentuję mój przepis na makowiec bez pieczenia na ciastkach. To szybkie i pyszne ciasto bez pieczenia sprawdzi się także i na Boże Narodzenie jak i na inne okazje. Taki makowiec z biszkoptami to doskonały sposób na szybkie i proste desery. Mój dorobek zawiera wiele ciast bez pieczenia, ale makowiec na biszkoptach to pierwsze takie ciasto. Robiłam już tradycyjny makowiec na biszkoptach, makowiec japoński na herbatnikach i makowiec japoński bez spodu. Jak zrobić takie ciasto bez pieczenia? To dla mnie była zagadka. A jak zrobić makowiec bez pieczenia to już prawdziwa łamigłówka.

 

     Masa makowa z mielonego maku to znakomite wypełnienie do każdego makowca. Tak samo robiąc ten bez pieczenie, wykorzystałam mak mielony. Suchy mak mielony to świetny produkt, masa makowa z takiego składnika jest łatwa i szybka w przygotowaniu. Nadaje się do makowca, klusek z makiem, kutii czy makówek o czym pisałam TU. O moim makowcu na ciastkach mogę powiedzieć, że to także ciasto z bakaliami. Lubię bakalie, dużo bakalii dlatego i tu ich nie żałowałam. Jak zrobić pyszne ciasto bez pieczenia? Jak zrobić makowiec bez pieczenia?

 

Zapraszam na przepis!🙂

 

 

makowiec bez pieczenia

 

MAKOWIEC bez pieczenia

 

150 g biszkoptów okrągłych

 

Masa makowa:

200 g maku mielonego

1,5 szklanki bakalii

400 mil mleka

1 jasny budyń bez cukru

100 g masła

3 łyżki amaretto 

miód do smaku

 

Polewa:

50 g czekolady 

3 łyżki mleka

50 g masła

 

Oraz:

folia spożywcza

wiórki kokosowe

 

 

MAKOWIEC bez pieczenia

 

 

MAKOWIEC bez pieczenia

 

Formę 20 x 20 cm wykładamy folią. Na spodzie układamy ( płaską częścią do spodu) warstwę biszkoptów. Od razu też ( jeśli forma się nie poszerza ku górze) dobrze uszykować wierzchnią warstwę.

 

Bakalie przelewamy wrzątkiem, gdy ociekną z wody zalewamy amaretto. Można dodać kilka kropli olejku migdałowego. 

 

MAKOWIEC bez pieczenia

 

Trochę mleka odlewamy do rozprowadzenia budyniu. Resztę dajemy do rondla  o grubym dnie, wsypujemy mak i dodajemy masło. Wolno podgrzewamy pilnując aby się nie przypaliło. Gdy masa zacznie gęstnieć dodajemy bakalie, słodzimy do smaku. A gdy zacznie bulgotać wlewamy mleko z budyniem. Energicznie mieszamy. 

 

Gorącą masę wylewamy na biszkopty wyrównujemy i układamy wierzch ciasta. Tym razem biszkopty płaską częścią idą do góry, ale jak ktoś chce inaczej nie ma problemu. 

 

Nie zakrywamy folią odstawiamy do wystygnięcia. 

 

MAKOWIEC bez pieczenia

 

 

W kąpieli wodnej rozpuszczamy składniki na polewę, dekorujemy zimne ciasto i posypujemy wiórkami. 

 

Mała rada, dobrze jest sobie zapamiętać która strona zaczyna się od całych biszkoptów. Wtedy podczas krojenia przecinamy takie ciastko na pół i każdy kawałek ładnie wygląda. Mnie się coś pomyliło i wyszło jak wyszło.  😏 Ale z ciasta i tak jestem bardzo zadowolona! 

Smacznego 😊

 

I może jeszcze coś wytrawnego na świąteczny stół; sałatka wielkanocna z białą kiełbasą oraz znakomita świąteczna karkówka.

 

 

PS. Z racji na duże zainteresowanie dodaniem do ciasta gotowej masy z puszki, odpowiadam. Tak, też można.  Trzeba wszystko zrobić tak samo tylko domową masę zamienić na gotową, podgrzać i jak w przepisie. Tzn. masę makową podgrzewamy ( można dodać więcej bakalii) dodajemy masło i pół szklanki mleka w drugiej połowie rozprowadzamy budyń. Jak masa będzie gorąca wlewamy budyń rozprowadzony na mleku ( on wiąże masę) i zagotowujemy . Jeżeli masa jest mocno słodka dodajemy budyń bez cukru.

 

 

MAKOWIEC bez pieczenia

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz