Jednogarnkowe Kapusta Ziemniaki

PANCZKRAUT – przepis

12 stycznia 2021

 

PANCZKRAUT – przepis

 

      

      Panczkraut prosta potrawa kuchni regionalnej. Przepis na pyszną kapustę kiszoną z ziemniakami i boczkiem. Panczakraut to proste  tradycyjna potrawa kuchni  śląskiej, znana także jako ciaprawa, ćapraka, ćapkapusta, ciaperkapusta, pańczkraut i pewnie znajdzie się jeszcze kilka innych nazw. Wszystko zależy od regionu, rodzinnych tradycji w gotowaniu tej klasycznej potrawy. Jak zobić panczkraut lub ciapkapusta i z czym podawać? Jakich przypraw użyć do gotowania?

 

Panczkraut to potrawa prosta, to danie dla fanów kiszonej kapusty pod każdą postacią. Dziś ciapkapusta to danie z lekka zapomniane. A tak jak gotowała Babcia, nikt już nie potrafi. I choć wiele osób wraca do potrawy z sentymentem to ciężko odtworzyć ten smak sprzed lat. A tak niewiele trzeba aby znów poczuć choć namiastkę tamtych smaków. Kiszona kapusta, boczek lub słonina, ziemniaki, cebula to cały zestaw.

 

Jak się gotuje panczkraut? Co to jest i z  czym się podaje ciapkapustę ? Zazwyczaj potrawę podawało się z żeberkami, golonką lub swojską kiełbasą. Jak zrobić ciaperkapustę?  

 

Zapraszam na przepis🙂

 

 

 

 

 

PANCZKRAUT – przepis

 

0,5 kg ziemniaków

0,5 kg kiszonej kapusty 

250 g boczku 

 

Przyprawy :

1 liść laurowy 

2 kulki ziela angielskiego 

1 cebula

1 łyżka majeranku

kminek, sól i pieprz do smaku

 

PANCZKRAUT - przepis

 

 

PANCZKRAUT – przepis

 

Obrane ziemniaki gotujemy w tradycyjny sposób do miękkości.

 

Kapustę odciskamy z nadmiaru kwasu, zalewamy wodą dodajemy liść laurowy, ziele angielskie. Jeśli kapusta jest bez marchewki można dodać startą na tarce lub pokrojoną w kostkę. Gotujemy do miękkości aż woda odparuje. Na koniec dodajemy majeranek i odrobinę kminku, to tak dla zdrowotności. 😉

 

Boczek kroimy w kostkę, gdy się wytopi dodajemy pokrojoną cebulę i podsmażamy aż się zeszkli. 

 

Ugotowane ziemniaki odcedzamy, dodajemy odparowaną kapustę, boczek z cebulą. Całość doprawiamy sola i pieprzem. Zostawiamy na chwilę pod przykryciem aby smaki się przegryzły. W niektórych domach dodawano jeszcze czosnek lub grzybki suszone. To już indywidualna sprawa. 

 

Danie jest proste i bardzo sycące. Może mieć wersję postna jak i taką bardziej tłustoczwartkową.  

Smacznego 😊

 

 

Polecam także; zalewajka, parzybroda, bidula

 

PANCZKRAUT - przepis

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz