Sosy

Sos chrzanowy

17 lutego 2021
Sos chrzanowy

Sos chrzanowy na zimno

       Szybki przepis na tradycyjny sos chrzanowy, idealny do jajek, mięsa, ryb, wędlin, do obiadu. Jak zrobić sos chrzanowy na zimno? Nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkiejnocy bez jajek, a jak jajka to i sos Super sos z chrzanem i jogurtem na zimno, prosty skład i ekspresowe wykonanie. Taki sos sprawdzi się na co dzień, jak i na świątecznym stole.  Sos  można przyrządzać na ciepło lub na zimno, z majonezem lub bez. Można także przygotować sos śmietanowo chrzanowy i chrzanowo musztardowy. Dziś skupimy się na sosie chrzanowym na zimno z jogurtem i cytryną. Jak zrobić szybki sos chrzanowy? 

Sos z chrzanem na jogurcie 

Sos na zimno, to jeden z tych dodatków, które się robi w ekspresowym tempie. Mając kilka prostych składników możemy przygotować pyszny sos do obiadu lub zimnego bufetu. Ktoś powie, po co się męczyć, jeszcze szybciej kupić i odkręcić gotowca? Jasne, jak sos ma dobry skład, bez E, wypełniaczy, utleniaczy  można kupić. Tylko taki porządny sos chrzanowy musi kosztować. My możemy zrobić swój sos chrzanowy na zimno za połowę, a nawet jedną trzecią tej ceny. 

 

Sos chrzanowy

Sos chrzanowy

 

 

Sos na zimno chrzanowy – jak zrobić?

Do zrobienia sosu  na zimno potrzebna nam będzie łyżka, miseczka, dobry chrzan, jogurt naturalny, cytryna, sól i pieprz do smaku. Jeśli ktoś lubi bardziej kremowe sosy, może dodać majonez.  Mój przepis na sos chrzanowy w większości bazuje na jogurcie. Kto chce może zrobić bardziej majonezowy sos i zamienić jogurt na majonez. Tylko po co? Chrzanowy podaje się do ciężkich, tłustych potraw, a więc po co swój układ trawienny dodatkowo obciążać sosem? 

 

Sos chrzanowy przepis

chrzan 4 łyżki

gęsty jogurt naturalny 10 łyżek

majonez 3 łyżki 

sok z cytryny 2 łyżki

sól i pieprz do smaku

 

 

Chrzanowy sos jak zrobić

Do miseczki dodaj chrzan, jogurt i majonez ( jeśli chcesz) dokładnie wymieszaj. 

Stopniowo do sosu dodawaj sok z cytryny i próbuj jego smak. Pamiętaj że ostry chrzan i cytryna się lubią, ale w większym stężeniu mogą być niezjadliwe.

Na koniec dopraw do smaku solą i pieprzem. Gotowe, możesz podawać.

Jeśli masz domowy tarty chrzan, dodaj go mniej. Jest on dużo bardziej ostry niż inne i może okazać się, że w takiej proporcji jak w przepisie sos jest jak żyleta. Wtedy trzeba dodać jogurtu i majonezu. Później okaże się, że z miseczki sosu zrobiło się wiadro. 😅

Jak doprawić sos ?

Sok z cytryny to podstawowy dodatek gdy robimy sos chrzanowy. Następne to dodatki tzw. zmienne. Czyli te przez które za każdym razem sos będzie miał inny smak i aromat. Super smakuje sos chrzanowy z koperkiem, szczypiorkiem, żurawiną, jabłkiem, a nawet z odrobiną curry. 

Z czym podawać sos ?

To sos  to sos do wielu zadań. Pierwsze w kolejce są jajka i wędliny. Coraz częściej sos dodaje się do sałatek. Jeśli sałatka ma w składzie słodkie dodatki, sos  sprawdzi się doskonale. Chrzanowy pasuje także do ryby, mięsa ( wieprzowina, wołowina, baranina, królik), drób ten bardziej tłusty. Wszelkie pieczenie, pasztet, schab pod każdą postacią lubią towarzystwo sosu chrzanowego. Nie mogę pominąć tego, że czebureki najlepiej smakują z sosem chrzanowym. O czym niebawem na blogu. 

Reasumując, jedzmy sos z tym z czym nam smakuje. Tradycja, zwyczaje jedno, a nasz smak i osobisty komfort są najważniejsze. 

Smacznego 😊

Polecam:

 

 

 

Ciekawostka

Sos to wynalazek Francuzów, to oni byli pierwsi koneserami gęstych cieczy podawanych z mięsami, warzywami, wędlinami i innymi potrawami. Też z ich kuchni wywodzą się sosy serwowane z deserami. Czy  sos chrzanowy to też wynalazek Francuzów? Tego nie wiem, ale jedno jest pewne, sauce ( sos) to był dobry pomysł.

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz