Kotlety Wieprzowina

Kotlety mielone jak u mamy

21 kwietnia 2021
Kotlety mielone jak u mamy

 

Kotlety mielone jak u mamy

Kotlety mielone, tradycyjne polskie kotlety z mięsa mielonego smażone na smalcu. Pyszne soczyste mielone jak kiedyś, czy dziś da się odtworzyć ten smak?  Klasyczny przepis na kotlety mielone z cebulą,  podawane z ziemniakami,  kaszą, buraczkami lub ogórkiem kiszonym. Mielone jak u Babci, zawsze ciepłe, smażone na kuchni węglowej. Później takie kotlety były trzymane były w piekarniku i nigdy nie były zimne.

Kotlety z mięsa mielonego  w  niektórych regionach nazywane sznyclami przygotowuje się zazwyczaj z mielonej wieprzowiny,  Poza tradycyjnymi kotletami mielonymi i sznyclami ( Małopolska) są jeszcze śląskie karminadle, karbinadle, bergi i zapomniany sznycel ministerski. Sznycle  serwowane są także  z kiszonym ogórkiem i cebulą w  przekrojonej bułce.  Jak zrobić najlepsze kotlety mielone?

Mielone  jakie mięso wybrać?

Najlepsze mielone będziemy mieć z kawałka mięsa , które Pani zmieli nam w sklepie lub sami zmielimy do domu. Nie kupujmy nigdy mięsa na tackach, w promocji i z wielkich okazji. Takie gotowe mięso mielone może zawierać różności, niekoniecznie mięsem nazywane. Tradycyjny mielony to mielona łopatka, karkówka czyli mięsa z  tłuszczem. Oczywiście można zrobić  kotlety mielone z indyka, z kurczaka czy  prawie mielone czyli kotlety pożarskie vel Pożarskiego.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

Kotlety mielone jak u mamy

Kotlety mielone jak u mamy

 

 

 

Kotlety mielone przepis jak u mamy

Składniki

mielona łopatka 0,5 kg

cebula 1 średnia

czosnek 1 – 2 ząbki

jajko  1 sztuka

mała pszenna bułka 1 sztuka

zimna woda 1/4 szklanki

sól i pieprz do smaku

tłuszcz do smażenia

bułka tarta

 

 

Kotlety mielone jak u mamy

Kotlety mielone jak u mamy

 

 

Kotlety mielone jak zrobić

 

Bułkę  zalać zimną wodą i zostawić aby rozmokła. Woda czy mleko co lepsze do namaczania bułki? Każdy ma swojego faworyta. Z własnego doświadczenia powiem że woda. Mleko w połączeniu z cebulą dodane do mięsa dużo szybciej powodują kiśnięcie kotletów.

 

Do mięsa mielonego dodaj około 1/3 łyżeczki soli i tyle samo pieprzu, wlej  1/4 szklanki wody i wyrabiaj chwilę aż woda się wchłonie, a mięso zrobi się kleiste.  Tu mogę polecić tłuczek ( taki z drutem w kształcie S) do ziemniaków, takim sprzętem bardzo dobrze i dokładnie wybija się mięso.

 

Cebulę obierz i zetrzyj na tarce o drobnych lub średnich oczkach. Czosnek przeciśnij przez praskę, jego ilość także zależy jak doprawione kotlety lubisz.  Bułkę odciśnij z wody i dodaj sam środek, na ile się da usuń wierzchnią warstwę pieczywa.

 

Dodaj te składniki do mięsa mielonego, ponownie dobrze wyrób aż masa mięsna będzie jednolita. Spróbuj smakowo czy Ci odpowiada, jeśli nie, dodaj soli i pieprzu. Na koniec dodaj jajko, 2 łyżki bułki tartej, wymieszaj i odstaw na 10 minut.

 

 

Sprawdź konsystencję czy masa nie jest zbyt rzadka. Jeśli nie masz w tej dziedzinie doświadczenia, uformuj kotlet. Na patelni rozgrzej tłuszcz ( około 0,5 cm) i połóż kotlet. Jeżeli się ładnie smaży, nie rozpada się, możesz resztę formować. W przeciwnym razie dodaj do mięsa mielonego  jeszcze 1 – 2 łyżki bułki tartej.

 

Smaż na wolnym ogniu kotlety aż się ładnie zrumienią, wtedy obracaj na drugą stronę. Usmażone przekładaj do naczynia ( np garnka) i przykryj. Zostaw tak na 10 minut aby sobie odpoczęły, wtedy są najlepsze.

 

ZOBACZ KONIECZNIE :  mielone inaczejmielone w bułce, kotlety po zbójnicku

 

Smacznego 😊

 

 

 

Kotlety mielone jak u mamy

Kotlety mielone jak u mamy

 

 

Mielone jak doprawić?

Mielone jak u Babci, ach każdy chciałby takich posmakować.  Babcine kotlety były bardzo proste, mięso mielone, cebula, sól, pieprz, kawałek bułki i smalce do smażenia lub klarowane masło. Pamiętajmy, że do smażenia dań mięsnych najlepszy jest tłuszcz zwierzęcy, smalec lub klarowane masło. Pewnie, można smażyć na oleju, nikt nikomu nie zabrania, ale to już inny smak.  Jak zrobić dobre mielone? Jak doprawić i jak smażyć kotlety z mięsa mielonego? Pytania się mnożą zwłaszcza u adeptów sztuki kulinarnej. Stary kucharz ma swoje sprawdzone sposoby na pyszne kotlety.

Zobacz również

4 komentarze

  • Kuchcik gotuje 21 kwietnia 2021 at 13:54

    To prawda, podstawą dobrego mielonego zawsze jest dobrej jakości mięso z tłuszczykiem. Znany smak mielonego to właśnie z pieprzem, czosnkiem i cebulą. Lubię majeranek i u mnie często wpada on również do mielonych 🙂

    • Ela Dziurkowska 21 kwietnia 2021 at 20:04

      Też czasem dodaję majeranek, zależy od konsumujących czy go lubią czy nie. 🙂

  • Komentator 21 kwietnia 2021 at 18:48

    Teściowa robiła (pewnie dalej robi) z porównywalną ilością bułki i mięsa (takie oszukane) i dodawałam natki pietruszki. Nie spotkałem się jeszcze z czosnkiem. Bardziej lubię te z bułką na wodzie, zdążyliśmy też na oleju kokosowym, ale to już nie ten smak, co na smalcu 😉

    • Ela Dziurkowska 21 kwietnia 2021 at 20:02

      Co do czosnku, to zależy od regionu, gospodyni to już dodatek ”ruchomy”. Ja kiedyś próbowałam placków ziemniaczanych na oleju koksowym. Ujmę to krótko…a fuj 😄

    Zostaw komentarz