Kapusta Jednogarnkowe

Ciapkapusta z młodej kapusty

4 maja 2021
Ciapkapusta z młodej kapusty

Ciapkapusta z białej kapusty

Ciapkapusta z młodej kapusty to przepis na szybki obiad. Ciaperkapusta to proste danie kuchni śląskiej przygotowywane z kapusty i ziemniaków. Prosta w przygotowaniu potrawa na szybki obiad. Panczkraut może to być fit potrawa, a także pożywne,  tłuste danie obiadowe.  Potrawa zazwyczaj jest przygotowywana z kapusty kiszonej, jednak w okresie wiosennym czy letnim można wykorzystać młodą kapustę i przygotować lżejszą , szybszą wersję. Ciapkapusta z młodej kapusty z koperkiem to smaczne, proste danie jednogarnkowe. Co zrobić z kapusty?  Co zrobić z młodej kapusty na obiad?  Szybki obiad bez mięsa, ciapkapusta z ziemniakami to idealny zestaw.  Jak zrobić i jak doprawić  ciapkapustę z białej kapusty?

Szybki obiad z młodej kapusty

Panczkraut  – ciapkapusta z czym podawać?  Żeberka, kotlety mielone, schabowy, pieczona kiełbasa do tych dań masuje idealnie. Od kilku lat na Śląsku odbywa się festiwal ciapkapusty i wariacji na jej temat. Tak oto prosta potrawa stała się hitem.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Ciapkapusta z młodej kapusty

Ciapkapusta z młodej kapusty

 

 

 

 

Ciapkapusta z młodej kapusty przepis

młoda kapusta 1 główka

ziemniaki 1 kg

cebula 1 sztuka

koperek 0,5 pęczka

słonina lub masło

ocet 1 łyżka opcjonalnie

sól i pieprz do smaku

 

 

Ciapkapusta z młodej kapusty

 

 

 

Ciapkapusta z młodej kapusty jak zrobić

 

Kapustę poszatkuj, zalej wodą ( może być gorąca), dodaj odrobinę soli i ugotuj do miękkości. Kto chce może dodać liść laurowy lub kilka kulek ziela angielskiego.  Gotuj do miękkości.

 

Ziemniaki tu się sprawdzą ziemniaki mączne, ponieważ przejmą część wilgoci z kapusty. Choć  każde inne także mogą być, potrawa będzie tylko  bardziej ”mokra”.  Ziemniaki obierz i ugotuj z odrobiną soli.

 

 

Ciapkapusta z młodej kapusty

Ciapkapusta z młodej kapusty

 

 

Jeżeli chcesz wersję bezmięsną całkiem postną, użyj masła lub oleju ( 1 łyżka)  i podsmaż na nim pokrojoną w kostkę cebulę. W przeciwnym razie, pokrój słoninę ( około 100 g ) i wytop, odlej część tłuszczu. Do skwarków dodaj cebulę i razem podsmaż aż się zeszkli.

 

Kapustę odcedź, ziemniaki utłucz dodaj do kapusty. Dodaj także posiekany koperek, cebulę i skwarki, dopraw do smaku solą i pieprzem, dokładnie wymieszaj. Dla tych którzy wolą bardziej wyraźne smaki jest jeszcze łyżka octu, ale to już indywidualna sprawa. Ciapkapusta z młodej kapusty gotowa.

 

ZOBACZ KONIECZNIE : kapusta  z grochem, kapusta z koperkiem .

 

Smacznego 😊

 

Ciapkapusta z młodej kapusty

Ciapkapusta z młodej kapusty

 

 

Ciapkapusta, ciaperkapusta, ciaprówa, pańczkraut to tylko kilka z nazw tej śląskiej potrawy. Ciapkapusta z kiszoną kapustą, ciapkapusta z boczkiem lub skwarkami.  Wersja postna to była kapusta z ziemniakami i smażoną cebulą. Jednak najpopularniejsza wersja tej prostej potrawy z kapustą, to ciaperkapusta z żeberkami. Jak widać potrawa  w zależności od regionu ma bardzo wiele nazw.  Jak zawsze po publikacji pewnie rozgorzeje dyskusja ( jak to zazwyczaj bywa z potrawami regionalnymi) która nazwa poprawniejsza i jak przepisy na ciapkapustę powinien wyglądać. I dobrze bo to znaczy, że przepis na ciapkapustę wciąż żywy. 😉

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz