Kluski dziady
Dziady z boczkiem to przepis na szybki, tani obiad dla całej rodziny. Pyszne, proste danie kuchni regionalnej z gotowanych ziemniaków i mąki. Dziady to kluski ziemniaczane podatne trochę inaczej niż tradycyjna prażucha czy fuszer. To smażone kluski ziemniaczane. Taką potrawę można przygotować z dodatkiem mąki ziemniaczanej, pszennej, żytniej chlebowej a także mąki jęczmiennej. Może to także być potrawa bezglutenowa jak i danie wegetariańskie. Jak się robi dziady z ziemniaków? . Jak się robi dziady?
Dziad ziemniaczany
Dziady to przepis na kluchy ziemniaczane takie jak prażucha, ale tylko we wstępnym etapie. Liczy się efekt końcowy, jak dziady są podawana. A są podawane inaczej niż prażucha czy fuszer. Kulasza czy inne kluski ziemniaczane podaje się zaraz po przygotowaniu polane tłuszczem ze skwarkami lub podsmażoną cebulą. Dziady wymagają więcej pracy, ale tym samym są kluskami ziemniaczanymi w innej odsłonie. Rumiane, chrupiące i delikatne w środku dziady, zasmakują na pewno fanom ziemniaków i wszelakich ziemniaczanych klusek.
Przepis na dziady
Przepis na dziady jest prosty, gotowane ziemniaki i mąka. Dziady z boczkiem to nic innego jak rumiane kluski ziemniaczane okraczone skwarkami. Kulasza czy dziady mogą być potrawą bezglutenową czy też daniem wegetariańskim. Wystarczy pominąć boczek, użyć wyłącznie tłuszczu roślinnego. Danie bezglutenowe przygotujemy używając tylko mąki ziemniaczanej lub jęczmiennej. Pomysł na szybki obiad bez mięsa? Obiad z ziemniakami, proste kluski ziemniaczane smażone na patelni. Jak się robi dziady z boczkiem?
Zapraszam na przepis 🙂
Dziady z boczkiem przepis
Składniki:
ziemniaki 1 kg
mąka 200 g
sól 1 płaska łyżeczka
boczek 100 g lub cebula 1 sztuka
woda
Dziady z boczkiem jak zrobić
Jak zrobić kluski dziady ?
Ziemniaki, młode nie nadają się do takich potraw. Ziemniaki do dziadów powinny się dać rozgnieść na jednolitą masę. Z młodych ziemniaków zrobi się raczej błoto niż kremowa gładka masa. A taka konsystencja będzie potrzebować więcej mąki. I w końcu wyjdą nam twarde kluchy mączne. Dlatego sięgaj po ziemniaki mączne, nadające się do ubicia.
Obrane ziemniaki pokrój w grubą kostkę ( to skróci czas gotowania) zalej gorącą wodą 2 cm ponad ziemniaki, dodaj sól i gotuj do miękkości.
Boczek pokrój w kostkę wytop tłuszcz i zrumień skwarki. Jeśli ma to być obiad wegetariański na tłuszczu roślinnym zrumień pokrojoną w kostkę cebulę.
Jeżeli chcesz przygotować danie bezglutenowe użyj tylko mąki ziemniaczanej lub jęczmiennej, albo mieszanek obu mąk. Choć osobiście uważam, że z mąki ziemniaczanej lepsze wychodzą.
Jeżeli to nie musi być potrawa bezglutenowa pomieszaj mąkę pszenną z ziemniaczaną, lub jeśli chcesz aby dziady smakiem przypominały kopytka dodaj tylko mąki pszennej.
Lekko rozgotowane ziemniaki odcedź, około 200 ml wody z gotowania zostaw sobie w kubeczku , może być potrzebna.
Tłuczkiem do ziemniaków dokładnie ubij ziemniaki na jednolitą masę. Rozsyp po powierzchni mąkę ( albo mieszankę mąk) i wyrób tłuczkiem aż mąka się chłonie, a masa będzie gładka i szklista. Jeśli mąka się trudno wchłania, dodaj trochę wody z gotowania. Aby sobie ułatwić pracę umieść garnek z ziemniakami z zlewie. Tam się dużo łatwiej walczy z dziadami. 😄
Odstaw kluski ziemniaczane do ostygnięcia. Mają na tyle ostygnąć aby można było dłońmi formować kluski. Kluski powinny być wielkości 2 łyżek masy.
Patelnię przetrzyj tłuszczem, odrobinę aby była tylko tłusta, rozgrzej. Układaj kluski i wolno podsmaż na złoty kolor, obróć na drugą stronę i dosmaż. Dziady z boczkiem podawaj ze skwarkami lub cebulką podsmażoną na złoto.
Dziady, jak wszystkie takie kluski z ziemniaków podajemy z zasmażana kapusta, surówka z kiszonej kapusty, sos, skwarki, podsmażona cebula, zsiadłe mleko, maślanka. I tak można i można wymieniać dodatki. Moim zdaniem niech każdy je z czym mu najlepiej smakuje.
ZOBACZ KONIECZNIE: prażucha ziemniaczana, prażucha z sosem
Smacznego 😊
Kluski dziady. Dodatek mąki do gotowanych ziemniaków zależy od regionu, gospodarstwa lub kucharki jak ją nauczono. Porka, dziady, kulasza i wiele innych nazw prostej potrawy regionalnej. Małopolska, Wielkopolska, Kujawy, Zagłębie Dąbrowskie, kuchnia kresowa każdy z regionów uważa, że to ich rodzime danie. Czy to ma znaczenie gdzie to są dziady, a gdzie prażucha, fuszer czy kulasza? Ważne, że wiemy o co chodzi, a danie jest naprawdę smaczne i zaskakujące w swojej prostocie. Dziś trochę inaczej, dziś dziady z boczkiem
Brak komentarzy