Ziemniaki Zupy

Barszcz czerwony zabielany

29 czerwca 2021

Barszcz czerwony zabielany z ziemniakami, przepis na pyszny, lekko kwaśny barszcz czerwony ze śmietaną. Ten przepis na barszcz z buraków cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Prosty klasyczny obiad z ziemniakami, dla wielu z nas to jak powrót do przeszłości. Najczęściej sięgamy po barszcz czerwony zabielany z przepisu Babci.  Barszcz ze świeżych buraków czerwonych, tłuczone ziemniaki ze skwarkami lub podsmażoną cebulką. Jaki najlepszy przepis na barszcz czerwony zabielany?  Dlaczego barszcz czerwony robi się brązowy?

Czerwony barszcz zabielany 

Najpopularniejszy czerwony barszcz zabielany to ten z ziemniakami. Barszcz zabielany można ugotować na rosole, żeberkach lub warzywach.  Barszcz na kościach lub samym zakwasie też  będzie smaczny. Sięgając po czerwony barszcz zabielany przepis Babci miejmy na uwadze, że będzie on bardziej pracochłonny. Wymaga on dwuetapowego  przygotowania.

Barszcz zabielany z czym podawać

Ziemniaki i czerwony barszcz zabielany to najczęściej się podaje razem. Można także przygotować barszcz z jajkiem, z ziemniakami i fasolą.  Są przepisy na barszcz zabielany z makaronem.  Pewnie dla niektórych to dziwny zestaw, ale jak mówi stare porzekadło…nie to dobre co dobre, ale co komu smakuje. Zapraszam na przepis na czerwony barszcz zabielany z ziemniakami.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Barszcz czerwony zabielany

 

 

 

Barszcz czerwony zabielany

buraki 0,5 kg

marchew 1 sztuka

pietruszka 1 sztuka

rosół 1 litr

czosnek 2 ząbki

liść laurowy

majeranek 1 łyżka

sól i pieprz do smaku

ocet 1 – 2  łyżki

śmietana 30 % 100 – 150 g

ziemniaki

tłuszcz 2 łyżki

cebula 1 średnia

 

 

Barszcz czerwony zabielany

 

 

 

Barszcz zabielany z ziemniakami

 

Dlaczego barszcz  robi się brązowy? Aby barszcz z buraków czy to klarowny czy zabielany miał ładny kolor należy pamiętać o:

  • gotujemy bez przykrycia tyle aby warzywa zmiękły nie za długo
  • gotujemy wolno
  • zakwaszamy octem

 

Jeżeli masz czas, dzień wcześniej wieczorem obierz buraki, marchew, pietruszkę i pokrój na drobno. Zalej zimną wodą, 1 cm ponad warzywa i wolno podgrzewaj. Gdy woda zacznie parować, nie może się gotować, zdejmij garnek z palnika i odstaw w chłodne miejsce. Następnego dnia, znów postaw na palniku, dodaj czosnek, liść laurowy i wolno podgrzewaj aż zacznie się gotować. Gotuj bardzo wolno, tak jak weki lub rosół. Dzięki temu procesowi Twój barszcz będzie miał piękny kolor.

 

 

 

 

Gdy warzywa zmiękną, przecedź do innego garnka, dodaj podgrzany rosół. Nigdy nie łącz zimnego wywaru z gorącym nawet wodą, to spowoduje że się skwasi.  Dodaj sól, pieprz, majeranek  i łyżkę octu. U mnie jest to zwykły ocet spirytusowy, możesz dodać jabłkowy lub sok z cytryny. Pamiętaj, że w czerwonym barszczu jest on konieczny, to dzięki niemu potrawa zachowuje intensywny kolor.

 

Ilość śmietany zależy od tego jak mocno chcesz zabielić barszcz, to już dopraw do smaku. Śmietanę należy najpierw zahartować kilkoma łyżkami barszczu i dopiero dodać do garnka. Gotowanie ze śmietaną nie jest już konieczne.

 

Podawaj z gotowanymi ziemniakami i cebulką zrumienioną na tłuszczu. Może to być smalec, masło lub olej.  Mogą też być skwarki. Polecam inną zupę tym razem białą czyli dziadówkę lub zupę dziadowską.

 

ZOBACZ koniecznie : pierogi z barszczem czerwonym, uszka z pieczarkami i barszczem, barszcz biały na zakwasie.

 

Smacznego 😊

 

 

 

Barszcz czerwony zabielany

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz