Placki Bez mąki

Przepis placki ziemniaczane z młodych ziemniaków

19 czerwca 2021
Przepis na tradycyjne placki ziemniaczane

Tradycyjne placki z młodych ziemniaków

Przepis placki ziemniaczane z młodych ziemniaków z jajkami i cebulą bez mąki.  Klasyczne,  bezglutenowe, chrupiące placki ziemniaczane.  Prosty przepis na placki ziemniaczane, puszyste i  chrupiące. Czy można zrobić placki ziemniaczane z młodych ziemniaków?  Nieważne, placki z młodych czy starych ziemniaków, zawsze powinny być  rumiane i chrupiące.  A jak smażyć placki ziemniaczane aby były najlepsze?  Jak zrobić obłędne placki ziemniaczane bez cebuli? Z cebulą czy bez robi się tak samo.

Dlaczego placki ziemniaczane przywierają

Często wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego placki przywierają?  Odpowiedź jest bardzo prosta, patelnia. Do smażenia placków ziemniaczanych potrzebna jest patelnia z nieporysowaną powierzchnią i to bez względu na producenta. Nawet najlepsza, jak będzie zajechana nożem czy widelcem, plackom ziemniaczanym nie sprosta.

Placki ziemniaczane się rozpadają

Dlaczego placki ziemniaczane się rozpadają? Najczęściej powodem jest zła odmiana ziemniaków i słabe odciśnięcie wody. Na placki wybieramy odmiany mączne. Takie ziemniaki są mniej wodniste i zawierają więcej skrobi.

 

 

 obłędne tradycyjne placki ziemniaczane

tradycyjne placki ziemniaczane

 

 

Dlaczego placki ziemniaczane są gorzkie

Powód dlaczego placki ziemniaczane są gorzkie jest banalny, za dużo cebuli. Niestety z cebulą jak ze wszystkim trzeba zachować umiar. Raz , że placki będą gorzkie, a dwa będą się przypalać co spotęguje gorzki posmak.

Dlaczego placki ziemniaczane piją olej 

Co dodać do placków ziemniaczanych żeby nie były tłuste? Tu nie chodzi co dodać,  sekretem jest jak smażyć aby nie były tłuste? Powody są trzy dlaczego placki piją tłuszcz. Pierwszy to zbyt niska temperatura tłuszczu na patelni. Dwa to zbyt wodnista masa ziemniaczana ( za słabo odciśnięta) i trzeci powód to dolewanie oleju w trakcie smażenia. NIGDY się tego nie robi. Temperatura tłuszczu się obniża, a co za tym idzie placki go chłoną. Aby tego uniknąć, nakładamy po kilka placków na gorący olej to spowoduje, że się szybko zetną na wierzchu i będą chrupiące. Przepis placki ziemniaczane z młodych ziemniaków.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Przepis placki ziemniaczane z młodych ziemniaków

chrupiące placki ziemniaczane

 

 

Przepis placki ziemniaczane z młodych ziemniaków 

młode ziemniaki 1 kg

cebula 1 średnia

jajka 2 sztuki

sól 1 płaska łyżeczka

czarny pieprz 1/3 łyżeczki

czosnek 2 ząbki opcjonalnie jeżeli lubisz

 

 

chrupiące placki ziemniaczane

chrupiące placki ziemniaczane

 

 

 

Przepis placki ziemniaczane z młodych ziemniaków

Ziemniaki obierz, dokładnie wypłucz i osusz na papierowym ręczniku.  Zetrzyj na tarce połowę na drobnych pazurkach lub oczkach, drugą połowę na grubszych.  Posyp solą, wymieszaj i przełów na sito.  Sito ustaw nad miską lub garnkiem. Sól tak jak w przypadku ogórków czy innych warzyw uwolni z ziemniaków wodę.

 

 

tradycyjne placki ziemniaczane

tradycyjne placki ziemniaczane

 

 

Po około 10 – 15 minutach odciśnij ziemniaki. Odciśnięte wkładaj do miski. Wodę ( sok z ziemniaków) zostaw aby skrobia osiadła na dnie. Do odciśniętych ziemniaków dodaj startą lub drobno pokrojoną cebulę, czosnek, pieprz i jajka. Jeżeli w tym zestawie lubisz czosnek, przeciśnij przez praskę i też dodaj. Ostrożnie zlej wodę, a skrobię dodaj do masy ziemniaczanej i dokładnie wymieszaj.

I tu chcę się odnieść do powszechnie panującej opinii, że to dodatek mąki pszennej działa jak spoiwo. W tym wypadku to skrobia i jajka są spoiwem, mąka pszenna jest tylko zagęstnikiem masy ziemniaczanej.

 

 

tradycyjne placki ziemniaczane

tradycyjne placki ziemniaczane

 

 

Na patelni rozgrzej olej ( 7 – 10 mm) nakładaj niewielkie placuszki ( z jednej łyżki ciasta) i smaż na rumiano z obu stron.  Placki powinny mieć luz, zbyt duża ilość placków obniży mocno temperaturę tłuszczu, a co za tym idzie placki będą naciągać tłuszczem.  Jeżeli decydujesz się na placki ziemniaczane smażone,  nie oszukuj się, że to będą fit placki. Takie placki tylko z piekarnika. Smażone placki, aby smakowały muszą być rumiane i chrupiące, a do tego potrzebny jest tłuszcz.  Nie za wiele, ale trochę trzeba.

Usmażone przekładamy na ręcznik papierowy, drugi kładziemy od góry lekko dociskamy dłonią aby zebrać nadmiar tłuszczu. Komu to nie przeszkadza, może zabieg pominąć.

Placki najlepiej smakują podane zaraz po usmażeniu. Z czym podać tradycyjne placki ziemniaczane? Z kwaśną śmietaną, sosem czosnkowym, gzikiem i z czym kto tylko lubi. 🙂

 

WEJDŹ i zobacz: placki z kaszy jaglanej,  fit placki na śniadanie.

 

Smacznego 😊

 

 

tradycyjne placki ziemniaczane

tradycyjne placki ziemniaczane

 

 

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz