Kluski Dania obiadowe Porady

Kluski śląskie przepis

3 września 2021
kluski ziemniaczane z dziurką - kluski śląskie przepis

 

Kluski śląskie przepis

Podstawowy przepis na kluski śląskie, inaczej nazywane kluski z dziurką.  Jak zrobić kluski śląskie bez jajka ? Prosty tradycyjny przepis na kluski z dziurką , tylko z dwóch składników. Przepis na gumiklyjzy przekazywany z pokolenia na pokolenie, kluski śląskie przepis  Babci, a nawet Prababci.  Białe kluski lub gumione, potrawa tania, a dla wprawionych łatwa w wykonaniu. A jednak czasem ktoś zapyta dlaczego  kluski śląskie pękają, dlaczego się rozpadają, nie chcą się kleić?  Odpowiedź jest bardzo prosta, złe proporcje ziemniaków do mąki.  O tym w dalszej części.  Kluski śląskie przepis na kluski z dziurką. Jak mrozić kluski śląskie?

 

Kluski śląskie (kluski białebiołeguminowegumionekartofelmelklezygumiklyjzy)– rodzaj kluski ziemniaczane przygotowanych z gotowanych z ziemniaków i mąki formowane w mocno spłaszczone kulki z wgłębieniem, gotowane w osolonym  wrzątku.

Kluski śląskie wpisane są na Listę produktów tradycyjnych

 

Kluski z dziurką jak zrobić

Dlaczego kluski śląskie są twarde? Zły rodzaj ziemniaków i za dużo mąki. Kluski mają swoją wersję podstawową i są to tyko mąka kartoflana i ziemniaki. Tak były przygotowywane dawniej na szybko przez zapracowane gospodynie. Z czasem zaczęto wersję podstawową klusek śląskich wzbogacać jajkiem, masłem czy żółtym serem. Kolor klusek z dziurką zależy od rodzaju ziemniaków, im bardziej żółte ziemniaki tym kluski będą też żółte.  I choć teraz śląskie kluski goszczą na wielu imprezach, są serwowane w drogich lokalach, należy pamiętać, że kiedyś to było danie biednych ludzi.

Kluski śląskie  jaka mąka

Do klusek śląskich tych prawdziwych i oryginalnych dajemy tylko i wyłącznie mąkę ziemniaczaną. Mąka pszenna jest zarezerwowana do kopytek i innego rodzaju klusek.  Dlaczego kluski śląskie wyszły gumowate? Nie pytaj, kluski z dziurką powinny być gumowate. 😉

Jakie ziemniaki na kluski z dziurką

Aby zrobić dobre śląskie kluski z dziurką najlepsze są ziemniaki mączne, suche. Takie  ziemniaki nie potrzebują tyle mąki co ziemniaki sałatkowe.  Dzięki czemu gumiklyjzy są idealne, nie za twarde, dobrze się formują i nie rozpadają. Jak zrobić kluski śląskie?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

kluski ziemniaczane z dziurką - kluski śląskie przepis

 

 

 

Kluski śląskie przepis

ziemniaki mączne 1 kg

mąka ziemniaczana 250 g

woda

sól 1 łyżka

olej opcjonalnie

 

kluski ziemniaczane z dziurką - kluski śląskie przepis

 

 

Kluski śląskie przepis jak zrobić 

 

Proszę przeczytać cały wpis dokładnie.

 

Obrane ziemniaki ugotuj do miękkości, zostaw aby odparowały i jeszcze ciepłe przeciśnij przez praskę do miski.

 

Gdy będą jeszcze lekko ciepłe  uklep ziemniaki, wyrównaj powierzchnię. Podziel na cztery części, wyjmij jedną część na pozostałe ziemniaki a w to miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną. Ma być równo z ziemniakami.  Z takich lekko ciepłych ziemniaków lepiej wyrabia się ciasto na kluski.

 

 

 

Zarób szybko ciasto na jednolitą masę, jeżeli jest zbyt sypkie zwilż raz lub dwa dłoń zimną wodą i dalej zagniataj ciasto. Można wykorzystać ziemniaki z dnia poprzedniego, ale z takich dużo trudniej zrobić dobre ciasto, takie w punkt. Ziemniaki z poprzedniego dnia, znakomicie sprawdzają się na kopytka.

 

Nie wyrabiaj ciasta zbyt długo, będzie się dobiło coraz rzadsze, będziesz dodawać mąki, a co za tym idzie kluski śląskie wyjdą twarde. Z tego też powodu na kluski śląskie nie nadają się ziemniaki sałatkowe. Ze względu na to że mają mniej skrobi, trzeba dodać więcej mąki, a to nie sprzyja fajnej strukturze.

 

 

 

 

Z niewielkich porcji ciasta formuj kluski, małym paluszkiem rób w każdej dziurkę. Po co dziurka w kluskach? Hanysi mówią… na zołza… czyli na sos. To też prawda, ale dzięki dziurce kluski szybciej i miarowo się gotują.  Do robienia klusek idealnie nadaje się łyżka do lodów.  Odmierza się równe porcje ciasta i tylko kula.

 

W dużym garnku zagotuj 2, 5 l wody z łyżką soli i opcjonalnie z 2 łyżkami oleju.  Wrzucaj kluski na wrzątek, mieszaj drewnianą lub sylikonową łyżką. Gotuj bardzo wolno  bez przykrycia 3 minuty od wypłynięcia.  Ugotowane kluski śląskie wyjmujemy łyżką na talerze dziurką do wołu aby woda wypłynęła. Można też wyjąć na sito i delikatnie przelać zimną wodą.

 

Nigdy nie gotuj klusek śląskich, kopytek, pierogów pod przykryciem. Powstające ciśnienie rozsadza kluski i się rozpadają. Gotujemy wolno, delikatnie bez pokrywki.

Jeżeli chcesz mrozić kluski śląskie, do wody  dodaj łyżkę masła. Dzięki temu  po ugotowaniu na kluskach powstanie film, który zastygnie, a kluski po rozmrożeniu będą idealne. Ugotowane kluski rozłóż pojedynczo i wystudź, zimne włóż do woreczka rozłóż na płasko i tak zamróź. Zamarznięte możesz zsunąć  jak Ci pasuej.

 

I czy to się komuś podoba czy nie, pierwsze kluski śląskie gotowano bez jajka, jajko doszło później, tak samo jak żółty ser, kurkuma czy inne wymyślne dodatki.

 

Z czym podajemy kluski śląskie. Wszelakie sosy, mięsne, grzybowe , a także ze skwarkami z boczku lub słoniny.

 

Wejdź i zobacz: kluski farszynki z mięsem, kluski ruskie, kopytka z twarogiem 

 

Smacznego 😊

 

Redakcja dietamojapasja.com

 

 

kluski ziemniaczane z dziurką - kluski śląskie przepis

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz