Kluski Porady

Kluski śląskie przepis

3 września 2021
Kluski śląskie przepis

 

Tradycyjne kluski śląskie 

Podstawowy przepis na kluski śląskie, inaczej nazywane kluski z dziurką.  Jak zrobić tradycyjne kluski śląskie bez jajka ? Z czego się robi kluski śląskie? Prosty tradycyjny przepis na kluski z dziurką , tylko z dwóch składników. Przepis na gumiklyjzy przekazywany z pokolenia na pokolenie, kluski śląskie przepis  Babci, a nawet Prababci.

Najprostszy przepis na kluski śląskie 

Białe kluski lub gumione, potrawa tania, a dla wprawionych łatwa w wykonaniu. A jednak czasem ktoś zapyta dlaczego  kluski śląskie pękają, dlaczego się rozpadają, nie chcą się kleić?  Odpowiedź jest bardzo prosta, złe proporcje ziemniaków do mąki.  O tym w dalszej części.  Kluski śląskie przepis na kluski z dziurką. Jak mrozić kluski śląskie bez jajka?

 

tradycyjne kluski śląskie

tradycyjne kluski śląskie

 

 

 

Kluski śląskie (kluski białebiołeguminowegumionekartofelmelklezygumiklyjzy)– rodzaj kluski ziemniaczane przygotowanych z gotowanych z ziemniaków i mąki formowane w mocno spłaszczone kulki z wgłębieniem, gotowane w osolonym  wrzątku.

Kluski śląskie wpisane są na Listę produktów tradycyjnych

 

Kluski z dziurką jak zrobić

Dlaczego kluski śląskie są twarde? Zły rodzaj ziemniaków i za dużo mąki. Kluski mają swoją wersję podstawową i są to tyko mąka kartoflana i ziemniaki. Tak były przygotowywane dawniej na szybko przez zapracowane gospodynie. Z czasem zaczęto wersję podstawową klusek śląskich wzbogacać jajkiem, masłem czy żółtym serem. Kolor klusek z dziurką zależy od rodzaju ziemniaków, im bardziej żółte ziemniaki tym kluski będą też żółte.  I choć teraz śląskie kluski goszczą na wielu imprezach, są serwowane w drogich lokalach, należy pamiętać, że kiedyś to było danie biednych ludzi.

Kluski śląskie  jaka mąka – idealne kluski śląskie 

Do klusek śląskich tych prawdziwych i oryginalnych dajemy tylko i wyłącznie mąkę ziemniaczaną. Mąka pszenna jest zarezerwowana do kopytek i innego rodzaju klusek.  Dlaczego kluski śląskie wyszły gumowate? Nie pytaj, kluski z dziurką powinny być gumowate. 😉

Jakie ziemniaki na kluski z dziurką

Aby zrobić dobre śląskie kluski z dziurką najlepsze są ziemniaki mączne, suche. Takie  ziemniaki nie potrzebują tyle mąki co ziemniaki sałatkowe.  Dzięki czemu gumiklyjzy są idealne, nie za twarde, dobrze się formują i nie rozpadają. Jak zrobić kluski śląskie?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

idealne kluski śląskie

idealne kluski śląskie

 

 

 

Kluski śląskie przepis bez jajka

ziemniaki mączne 1 kg

mąka ziemniaczana 250 g

woda

sól 1 łyżka

olej opcjonalnie

 

 

 

Jak się robi kluski śląskie

Proszę przeczytać cały wpis dokładnie.

Obrane ziemniaki ugotuj do miękkości, zostaw aby odparowały i jeszcze ciepłe przeciśnij przez praskę do miski.

Gdy będą jeszcze lekko ciepłe  uklep ziemniaki, wyrównaj powierzchnię. Podziel na cztery części, wyjmij jedną część na pozostałe ziemniaki a w to miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną. Ma być równo z ziemniakami.  Z takich lekko ciepłych ziemniaków lepiej wyrabia się ciasto na kluski.

 

jak się robi kluski śląskie

jak się robi kluski śląskie

 

Idealne kluski śląskie 

Zarób szybko ciasto na jednolitą masę, jeżeli jest zbyt sypkie zwilż raz lub dwa dłoń zimną wodą i dalej zagniataj ciasto. Można wykorzystać ziemniaki z dnia poprzedniego, ale z takich dużo trudniej zrobić dobre ciasto, takie w punkt. Ziemniaki z poprzedniego dnia, znakomicie sprawdzają się na kopytka.

 

Nie wyrabiaj ciasta zbyt długo, będzie się dobiło coraz rzadsze, będziesz dodawać mąki, a co za tym idzie kluski śląskie wyjdą twarde. Z tego też powodu na kluski śląskie nie nadają się ziemniaki sałatkowe. Ze względu na to że mają mniej skrobi, trzeba dodać więcej mąki, a to nie sprzyja fajnej strukturze.

 

 

idealne kluski śląskie

idealne kluski śląskie

 

 

Z niewielkich porcji ciasta formuj kluski, małym paluszkiem rób w każdej dziurkę. Po co dziurka w kluskach? Hanysi mówią… na zołza… czyli na sos. To też prawda, ale dzięki dziurce kluski szybciej i miarowo się gotują.  Do robienia klusek idealnie nadaje się łyżka do lodów.  Odmierza się równe porcje ciasta i tylko kula.

 

W dużym garnku zagotuj 2, 5 l wody z łyżką soli i opcjonalnie z 2 łyżkami oleju.  Wrzucaj kluski na wrzątek, mieszaj drewnianą lub sylikonową łyżką. Gotuj bardzo wolno  bez przykrycia 3 minuty od wypłynięcia.  Ugotowane kluski śląskie wyjmujemy łyżką na talerze dziurką do wołu aby woda wypłynęła. Można też wyjąć na sito i delikatnie przelać zimną wodą.

 

Nigdy nie gotuj klusek śląskich, kopytek, pierogów pod przykryciem. Powstające ciśnienie rozsadza kluski i się rozpadają. Gotujemy wolno, delikatnie bez pokrywki.

Jak mrozić kluski śląskie 

Jeżeli chcesz mrozić kluski śląskie, do wody  dodaj łyżkę masła. Dzięki temu  po ugotowaniu na kluskach powstanie film, który zastygnie, a kluski po rozmrożeniu będą idealne. Ugotowane kluski rozłóż pojedynczo i wystudź, zimne włóż do woreczka rozłóż na płasko i tak zamróź. Zamarznięte możesz zsunąć  jak Ci pasuje.

 

I czy to się komuś podoba czy nie, pierwsze kluski śląskie gotowano bez jajka, jajko doszło później, tak samo jak żółty ser, kurkuma czy inne wymyślne dodatki.

 

Z czym podajemy kluski śląskie. Wszelakie sosy, mięsne, grzybowe , a także ze skwarkami z boczku lub słoniny.

 

Wejdź i zobacz: kluski farszynki z mięsem, kluski ryżowe, kluski z ciasta parzonego 

 

Smacznego 😊

 

Redakcja dietamojapasja.com

 

 

Kluski śląskie bez jajka

Kluski śląskie bez jajka

 

Dlaczego kluski śląskie są gumowante? One mają być gumowate, śląskie kluski to nie kopytka. Najprostszy przepis na kluski śląskie, tylko ziemniaki i mąka. Ziemniaki gotowane lekko ciepłe, zimne dużo trudniej wyrobić. Tradycyjny przepis na kluski, dla jednych ten z jajkiem dla innych bez jajka. Każdy przepis na kluski jest dobry, jeżeli nam potrawa smakuje.

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz