Kopytka z serem białym
Kopytka z serem i ziemniakami, albo jak kto woli kluski z ziemniakami i twarogiem. Mięciutkie, delikatne kluseczki ziemniaczano twarogowe idealne na wykorzystanie ziemniaków z wczorajszego obiadu. Klasyczne kopytka to danie pszenno ziemniaczane, kopytka z twarogiem to bogatsza wersja zwykłych klusek z ziemniaków, a biedniejsza oryginalnych klusek – pierogów leniwych. Kopytka z ziemniakami i serem można podawać na słodko jak i na słono. Jak zrobić kopytka z serem? To nie są kopytka z serem bez ziemniaków, kluski leniwe albo jak kto woli leniwe pierogi to inna bajka, o czym wielokrotnie wspominałam na Blogu.
Kopytka z twarogiem przepis
Aby kopytka z serem i ziemniakami się udały musimy mieć dobrze wystudzone ziemniaki. Często pada pytanie, dlaczego kopytka z twarogiem się rozpadają? Powodów może być kilka, za rzadkie ciasto, zbyt mocno się gotują lub pokrywka. Takie kluski jak leniwe, kopytka itp. należy bardzo wolno gotować i to bez przykrycia. Ile gotować kopytka twarogowe? Jakie ziemniaki na kopytka z twarogiem?
Zapraszam na przepis 🙂

Kopytka z serem białym
Kopytka z serem białym przepis
gotowane ziemniaki 0,5 kg
twaróg półtłusty 200 g
jajko 1 sztuka
mąka pszenna 0,5 szklanki
mąka ziemniaczana 2 łyżki plus do podsypania
Oraz
masło 2 łyżki
bułka tarta
Kopytka z serem i ziemniakami jak zrobić
Najlepsze ziemniaki na kopytka to te mączne, mniej zabierają mąki i nie wychodzą twarde.
Jeżeli masz ochotę na kopytka najlepiej zaplanować je dzień wcześniej, ugotować ziemniaki i dać im odprawować i lekko obeschnąć. Z takich ziemniaków kopytka z serem i klasyczne ziemniaczane wychodzą miękkie i delikatne.
Zimne ziemniaki przeciśnij przez praskę. Twaróg odpakuj, delikatnie osusz go ręcznikiem papierowym z serwatki. Przeciśnij przez praskę wprost do ziemniaków lub przetrzyj przez sitko. Możesz zmielić w maszynce.
Wymieszaj ziemniaki z twarogiem, mąką ziemniaczaną, dodaj jajko i połowę mąki ( szklanka 250 ml) zagnieć ciasto. Dosypuj stopniowo resztę mąki, do momentu aż ciasto będzie plastyczne, a mąka zacznie się trudniej wchłaniać.
Posyp blat mąką ziemniaczaną formuj kluski jak w tradycyjnych kopytkach.
W dużym garnku zagotuj 2 litry wody z płaską łyżką soli, zamieszaj energicznie wodą, aby była w ruchu. Gdy wrzucisz kluski do takiej wirującej wody, nim opadną na dno, wierzch się zetnie, dzięki temu nie przywrą do spodu. Wrzucaj ostrożnie kluseczki ( aby nie miały za ciasno) do gotującej się wody. Bardzo wolno gotuj 3 – 4 minuty od wypłynięcia na wierzch.
Podawaj ze zrumienioną bułką tartą, masłem, cukrem, śmietaną, skwarkami lub z czym tam lubisz.
Wejdź i zobacz: kluski ruskie, kluski śląskie przepis
Smacznego 😊
Redakcja dietamojapasja.com
Brak komentarzy