Jednogarnkowe Ziemniaki

Kraszanka ziemniaki z patelni

5 października 2021
patelnia ze smażonymi ziemniakami z boczkiem i cebulą - Kraszanka ziemniaki z patelni

 

Kraszanka ziemniaki z patelni

Smaczne, proste danie z patelni, czyli kraszanka ziemniakami i boczkiem. Jak zrobić ziemniaki z patelni? Kraszanka to pomysł na szybki i smaczny posiłek, to ziemniaki talarki smażone z boczkiem i cebulą.  Tylko trzy składniki i mamy pożywny, szybki obiad. Ziemniaki na patelni na szybko, można podać tylko z boczkiem, ale można także do ziemniaków smażonych dodać jajko sadzone lub podsmażoną kiełbasę. Jak zrobić kraszankę? Z czym podawać ziemniaki smażone ?

Kraszanka ziemniaki z patelni

Kraszanka to danie kuchni regionalnej, dawniej do kraszanki wykorzystywano słoninę, gęsi smalec lub sadło. Ziemniaki z boczkiem to kraszanka na bogato. Obowiązkowym składnikiem kraszanki dawniej i dziś są dwa główne produkty, cebula i ziemniaki. Reszta składników na patelni to już indywidualna sprawa każdego. Ziemniaki smażone na patelni mogą być również daniem postnym, wtedy poza cebulą z ziemniakami możemy użyć oleju lub masła. Ziemniaki smażone z cebulą na patelni lub z cebulką i boczkiem każdy z nas zna, ale kto wiedział, że w pewnych regionach ta potrawa nazywa się kraszanka?  Jak zrobić kraszankę? Jak doprawić ziemniaki smażone na patelni z cebulką?

Ziemniaki smażone

Ziemniaki smażone na patelni z boczkiem, czy ziemniaki smażone na maśle to najszybsze i najprostsze z dań.  Ziemniaki smażone w kostkę, w plasterki jak kto lubi.  Przepisów i możliwości na ziemniaki z patelni jest bardzo dużo.

 

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

Kraszanka ziemniaki z patelni

 

 

 

Kraszanka ziemniaki z patelni przepis

ziemniaki 700 g

boczek wędzony 200  – 250 g

cebula 1 duża

majeranek 1 łyżeczka

czarny pieprz 0,5 łyżeczki

sól do smaku

 

 

 

 

Kraszanka ziemniaki z patelni

 

 

 

Kraszanka ziemniaki z patelni z boczkiem jak zrobić

 

Boczek pokrój w  kostkę  lub paski około 1,5 cm.  Włóż boczek na zimną suchą patelnię i wolno podgrzewaj. Pamiętaj co jakiś czas obracać aby boczek się lekko zrumienił i wytopił.  Jeżeli masz mało boczku możesz dodać kiełbasy, pokrój ją w plasterki i też podsmaż.

 

Obraną  cebulę przekrój na pół i pokrój w cienkie piórka.  Natomiast ziemniaki w cienkie plasterki.

 

 

 

 

 

 

Na wysmażony boczek wrzuć ziemniaki i cebulę, posyp roztartym majerankiem i oprósz pieprzem.  Przykryj kraszankę pokrywką i smaż na średnim ogniu co jakiś czas (  gdy spód się podpiecze)  mieszając. Sól zostaw na koniec, ona wyciąga wodę z ziemniaków dlatego trudno im się będzie podsmażyć. A jeśli Twój boczek był bardzo słony, może okazać się, że sól jest zbędna.

 

Jeżeli z boczku wytopiło się mało tłuszczu podłóż łyżkę masła lub oleju.

 

Gdy większość ziemniaków już była podsmażona, spróbuj czy miękkie. Ziemniaki w plasterkach smażą się dość szybko, czasem wystarczy 15 minut.  Gdy ziemniaki są już miękkie odkryj pokrywkę i lekko je odparuj, ewentualnie posól.

 

Kraszanka ziemniaki z patelni z boczkiem najlepiej smakują z zsiadłym mlekiem lub maślanką. Sprawdzi się także mizeria czy sałata ze śmietaną. Kto chce bardziej pożywną wersję może podać smażone ziemniaki z jajkiem sadzonym.

 

Wejdź i zobacz: grillowane ziemniaki, ziemniaki w mundurkach, ziemniaki pieczone w papryce 

 

Smacznego😊

 

Redakcja dietamojapasja.com

 

patelnia ze smażonymi ziemniakami z boczkiem i cebulą - Kraszanka ziemniaki z patelni

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz