Proziaki przepis
Proziaki z patelni, pszenne placuszki na sodzie. Przepis na proziaki bez drożdży, łatwe i szybkie w wykonaniu chlebki sodowe jak dawniej. Proziaki bez tłuszczu z patelni jak zrobić? Wykonanie chlebków jest bardzo proste. Proziaki to placki z mąki na zsiadłym mleku i sodzie. Przepis tak prosty, że każdy sobie z nim poradzi. Większość z nas wraca do proziaków z sentymentem, dawniej kiedy sklepy nie były czynne na okrągło, nie było sklepów otwartych w niedzielę, proziaki zastępowały w wielu domach chleb. I stąd nazwa chlebki sodowe. Dziś to będą waniliowe placki na sodzie z suchej patelni.
Co to są proziaki i skąd pochodzą
Proziaki to danie kuchni regionalnej, zwłaszcza wschodniej ściany naszego kraju. Ich nazwa pochodzi od spulchniacza prozy czyli sody . Chlebki na sodzie robiono kiedyś z mąki pszennej, pszenno – żytniej. Najprostsza wersja to mąka, woda i soda, pieczone na blasze kuchni węglowej. Wersja z jajkiem, na maślance lub zsiadłym mleku to już wersja na bogato.
Kuchnia opalana drewnem była idealna do pieczenia chlebków sodowych. Czasem wykorzystywano gorący piec chlebowy i wrzucano proziaki do takiego pieca i tam się wypiekały. Teraz możemy powiedzieć, że to są proziaki z piekarnika. Proziaki tak samo jak placki twarogowe smażymy na suchej patelni.
Proziaki z czym podawać
Proziaki w zależności na słono czy na słodko możemy podawać na różne sposoby. Na ciepło można podawać proziaki z masłem, midoem, serkiem. Proziaki jako dodatek do zupy, sosu grzybowego tu też się świetnie sprawdzą. Osobiście mogę polecić kapuśniak z proziakami. I dzisiejsza propozycja, proziaki przepis na słodko z dżemem. Proziaki przepis na pyszne chlebki sodowe z patelni.
Zapraszam na przepis 🙂
Proziaki przepis
zsiadłe mleko lub jogurt 0,5 l
jajko 1 sztuka
soda 1 łyżeczka
cukier z wanilią 2 łyżki
szczypta soli
mąka pszenna uniwersalna
Proziaki przepis jak zrobić
Do zsiadłego mleka dodaj sodę ( mleko neutralizuje sodowy posmak) tak kolejność jest bardzo ważna. Dodaj jajko, cukier i sól, dokładnie wymieszaj.
Następnie dodawaj przesianą mąkę i mieszaj ciasto. Gdy ciasto na proziaki jest już na tyle gęste że można je wyrabiać ręką, oprósz blat mąką i przełóż ciasto.
Wyrabiaj dosypując stopniowo mąkę, aż ciasto przestanie lepić się do rąk. Ilość mąki zależy od gęstości mleka, jogurtu czy maślanki. Jeżeli są rzadsze mąki trzeba więcej. Nie wyrabiaj jednak zbyt długo, ciasto powinno być dość miękkie i elastyczne.
Przykryj ciasto ściereczką i zostaw na 30 minut aby sobie odpoczęło.
Rozwałkuj ciasto na placek grubości 1 cm, szklanką wytnij krążki. Smaż na suchej patelni obracają kilka razy aby się dobrze wypiekły.
Podawaj na ciepło zamiast pieczywa, wersja na słono do zup, mięs lub wędlin. Proziaki na słodko najlepiej smakują z dżemem, odrobiną cukru pudru i kubkiem kakao.
Wejdź i zobacz koniecznie: proziaki z makiem
Smacznego 😊
Redakcja dietamojapasja.com
2 komentarze
Kiedyś jadłam proziaki na słodko . Są naprawdę pyszne. 🙂
Zgadza się, choć utarło się że proziaki to tylko słone danie, to na słodko są genialne.