Zupy Dla dzieci

Zupa nic przepis na ciepło

14 października 2021
Zupa nic przepis

Zupa nic przepis

Pytanie co na śniadanie kanapki, a może zupa mleczna? Zupa nic to prawdziwy przysmak  dla dzieci jak i dorosłych. To prosta i smaczna zupa mleczna na słodko przypominająca krem angielski. Co to jest zupa nic i jak się ją przygotowuje? Aby zrobić zupę mleczną nic, potrzebujemy tylko trzech składników, mleka, jajek i cukru do smaku. Taka zupa mleczna doskonale się sprawdzi jako deser. Zupa z jajek i mleka jest podobna do kremu angielskiego – crème anglaise  jednak jest dużo lżejsza i mniej słodka. Zupa nic jak ugotować? Zupa na ciepło czy na zimno?

Zupa mleczna nic

Najczęściej gdy mamy ochotę aby przygotować zupę mleczna szukamy przepisu zupa jak w przedszkolu. Sentyment sprawia, że chcemy przypomnieć sobie smak zupy mlecznej z przedszkola. Jednak ciężko byłoby znaleźć przedszkole gdzie maluchom podawało się zupę mleczną nic. Jeżeli nie jadło się takich zup w dzieciństwie, warto teraz zrobić i poznać smak tej mleczne, efektownej zupy waniliowej. Zupę nic można podawać na ciepło jak i na zimno. Jeżeli ktoś nie lubi wanilii, może ją zastąpić cynamonem.

Zupa mleczna nic z czym podawać

Zupa  jest najczęściej podawana z piankami, słodkie pianki z białek gotowane na mleku. Są też przepisy gdzie zupę nic podaje się z grzankami ze słodkiej bułki np. chałki, bułki maślanej lub rogala. Są szkoły gotowania zupy nic gdzie dodaje się ugotowany na sypko ryż lub zarzuca się zupę namoczonymi rodzynkami. Tylko czy z ryżem, albo z rodzynkami to jest jeszcze nic?🤔

Zupa nic i trochę historii

Zupa jest wpisana na listę potraw regionalnych MRiRW województwa zachodniopomorskiego. Tam zupa jest zapisana jako podawana z obłoczkami ( pianki bezowe), jednak najbardziej intryguje mnie dopisek, że dawniej była podawana z ryżem aby była bardziej sycąca. Hm… coś mi tu nie pasuje. Zupa powstała jako deser, a więc czy miano się nim napychać? To raz, a dwa… początki  zupy to pierwsza połowa XIX w, czy ryż aż tak był w Polsce powszechny i ogólnie dostępny? Jeśli jadali państwo, to się zgodzę, ale tam gdzie się wspomina, że  zupa nic jedzenie chłopów. To już sprawa dyskusyjna.  Jak zrobić zupę nic i z czym podawać?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Zupa nic przepis

Zupa nic przepis

 

 

Zupa nic przepis

mleko 1,5 litra

jajka 3 sztuki

cukier z prawdziwą wanilią 2 łyżki

cukier do smaku

 

 

 

Zupa nic przepis

 

 

 

 

Zupa nic jak zrobić

 

W garnku zagotuj mleko, dodaj łyżkę cukru z wanilią i zwykłego cukru do smaku.

 

Oddziel biała od żółtek. Do  białek dodaj łyżkę  cukru z wanilią i łyżkę zwykłego cukru ubij białka na sztywną pianę. Jeżeli lubisz bardziej słodkie zupy mleczne, dodaj 1,5 łyżki zwykłego cukru.

 

 

 

 

 

Na wrzące mleko nakładaj łyżką  porcje piany ( spychaj drugą łyżeczką, lub uderzaj o brzeg garnka i samo spadnie)  i wolno gotuj, po 2 minutach obróć na drugą stronę i dogotuj pianki także 2 minuty.  Wyjmij kluseczki łyżką cedzakową  lub widelcem na talerz. Nie nabieraj zbyt dużo piany na łyżeczkę, kluseczki mocno wyrastają.

Później lekko opadną , jednak gdy ponownie kluseczki włożysz na talerz do gorącej zupy mlecznej znów urosną.

 

 

 

 

 

Żółtka zmiksuj zahartuj stopniowo jedną, dwoma  i kilkoma łyżkami gorącego mleka. Następnie wlej żółtka do mleka, energicznie rozmieszaj i zagotuj. Ewentualnie dopraw cukrem lub wanilią. Jeżeli nie lubisz wanilii, możesz ją zastąpić cynamonem.

 

Jeżeli za słabo zahartowały Ci się żółtka i ścięły się w mleku, nie rozpaczaj. Przecedź mleko przez metalowe sitko, a to co zostanie przetrzyj i dodaj do mleka.

 

Zupę nic podawaj z pianką lub jak kto woli obłoczkami. Zupa mleczna znakomicie smakuje na ciepło jak i na zimno. Jako deser zdecydowanie na zimno, jako śniadanie na słodko zupa mleczna polecana jest na ciepło.

Zupa jest bardzo fajna i łatwa w przygotowaniu. Jej kolor zależy od koloru żółtek, które nie tylko zagęszczają zupę mleczną, ale daję jej także ładny kolor.

Wejdź i zobacz koniecznie: zupa gołąbkowa, zupa szczawiowa 

 

Smacznego 😊

 

 

Zupa nic przepis

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz