Boże Narodzenie Mak

Kutia przepis

11 grudnia 2021
Kutia przepis

Sprawdzony przepis na kutię

Kutia przepis prosty i sprawdzony. Tradycyjna potrawa wigilijna z gotowanej pszenicy, maku i bakalii czyli kutia. Boże Narodzenie i tradycje z nim związane zaczynają się od wigilijnego stołu. A na nim nie może zabraknąć takich potraw jak zupa grzybowa, barszcz czerwony, ryby, makiełki, makówki oraz kutia z makiem.  Co dodaje się do kutii? Kutia to kuchnia kresowa, są regiony Polski gdzie jest daniem obowiązkowym. Jednak są też takie gdzie gotowana pszenica z makiem jest mało znana. Kutia przepis prosty z kilku tylko składników. Kutia jak zrobić? Jaka pszenica na kutię?

Prosty przepis na kutię 

Jak zrobić tradycyjną kutię? Podstawą kutii jest gotowana na miękko pszenica i tu należy uważać. Pszenica ma być w całości miękka, ale nie za twarda, nie może się rozpadać.  Pszenica na kutię ma być miękka i sprężysta jednocześnie.

Z czego robi się kutię

Kutia  z makaronem, kutia z pęczakiem, kutia z kaszy jaglanej, takie przepisy możemy znaleźć. Tylko czy to jest jeszcze kutia? Białorusini gotują kutię z kaszą jęczmienną lub ryżem. A więc nie ma co się zamykać tylko na najpopularniejszy przepis na kutię z pszenicą. Kutia z greckiego kókkos znaczy ziarna, pestki, nasiona.

Kutia wigilijna 

Kutia przepis i najważniejsze pytania. Jaka pszenica na kutię? Przygotowując wigilijną kutię nie dajemy zwykłej pszenicy jak dla ptaków, na kutię pszenica łuskana. Jakie bakalie do kutii? Dawniej były to tylko suszone śliwki, jabłka, gruszki i orzechy. Dziś do kutii można dodać żurawinę , a także kandyzowane owoce czy skórkę pomarańczy. Jak długo można przechowywać kutię? Kiedyś kutia była potrawą jedzoną od świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku. Skąd dziś pomysł, że powinno się ją zjeść w dwa – trzy dni? Nie wiem, ale wiem jedno, jeżeli chcemy dłużej przechowywać kutię nie dodajemy do potrawy mleka ani śmietanki tylko woda. Kutia wigilijna z pszenicą, makiem i miodem.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Kutia przepis

Kutia przepis

 

 

Kutia wigilijna  przepis

pszenica łuskana 1 szklanka

mak mielony 200 g

wanilia 0,5 łyżeczki

mleko 1 szklanka

bakalie około 1 – 1,5 szklanki

miód do smaku

 

 

Kutia przepis

Kutia przepis

 

 

Kutia przepis jak zrobić

 

Szklanka standard 250 ml.

 

Pszenicę przepłucz kilka razy pod bieżącą wodą. Zalej ciepłą wodą i odstaw na 30 minut aby namokła. Następnie gotuj do miękkości. Pamiętaj, pszenica ma być miękka, ale sprężysta. Jeżeli namoczysz ziarno pszenicy na noc, rano przepłucz i gotuj w czystej wodzie.  Miękką pszenicę odcedź i odsącz na sicie.

 

 

 

 

Szklankę mleka  zagotuj, wsyp mak i gotuj chwilę aż się mleko wchłonie. Jeżeli chcesz dłużej przechowywać kutię, gotuj mak na wodzie.

 

Bakalie, dużo bakalii takie jakie masz, jakie lubisz. Czym więcej bakalii tym lepiej. Grubsze bakalie jak np. orzechy, morele, śliwki, jabłka pokrój na mniejsze kawałki.

 

Połącz pszenicę  z makiem  i bakaliami, dodaj do smaku wanilię i miód. Wymieszaj wszystko dokładnie, odstaw na 30 minut i ponownie spróbuj, ewentualnie dopraw wanilią lub miodem do smaku.

 

Jak podawać kutię? Możesz podać w półmisku z łyżką, aby każdy mógł sobie nałożyć jak sałatki. Albo w małych miseczkach lub pucharkach.

 

Wejdź i zobacz: seromakowiec, makowiec zwijany, ciasto z makiem i jabłkami 

 

Smacznego 😊

 

 

Kutia przepis

Kutia przepis

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz