Super kruche faworki na piwie
Faworki przepis z piwem chrupiące, delikatne rozpływające się w ustach. Stary sprawdzony przepis na przepyszne, kruche faworki bez śmietany i masła. Tylko 3 składniki i przewodnik jak zrobić kruche faworki bez obijania. Aby usmażyć najdelikatniejsze faworki trzeba przestrzegać kilku zasad. Warto podkreślić co należy do najczęściej zadawanych pytań o faworki domowe. Dlaczego olej w czasie smażenia się pieni, dlaczego faworki są twarde? Oraz największa bolączka, dlaczego faworki nie są kruche i chrupiące?
Faworki z piwem bez masła, to tylko żółtka, mąka i oczywiście piwo. Chruściki są delikatne i chrupiące, wprost rozpływają się w ustach. Faworki bez śmietany, bez masła, bez cukru, bez spirytusu i bez obijania, to prosty przepis Babci na faworki tylko z kilku składników, a dokładnie z trzech. Jak zrobić chruściki na piwie?
Kruche faworki na piwie
Faworki, chrust, chruścik, chruściki lub jak kto woli raderkuchen, kruche, chrupiące ciastka smażone w czasie karnawału i w tłusty czwartek. Przepis na faworki mojej Babci jest prosty i aby go zepsuć, trzeba się naprawdę bardzo postarać. Jest to stary przepis na kruche, chrupiące faworki bez obijania. Babcia smażyła faworki z dwóch przepisów, faworki ze śmietaną i faworki na piwie. Tak jedne jak i drugie opierały się na tych samych prostych zasadach. Składniki na faworki nigdy nie mogą być ciepłe, zawsze zimne.
Aby faworki zawsze były chrupiące i delikatne nigdy długo nie wyrabiamy. Jeżeli przesadzicie z wyrabianiem, uwolni się gluten, a to nie wróży nic dobrego, tylko twarde, zbite faworki. Ciasto na chruściki zagniatamy szybko i krótko wyrabiamy, bez bicia. Faworki z cukrem czy bez cukru? Zdecydowanie bez, a dlaczego? O tym w dalszej części przepisu na chrust, czyli faworki na piwie przepis bez obijania.
Zapraszam 🙂
Faworki przepis z piwem
mąka pszenna uniwersalna 1,5 szklanki + mąka do podsypania
żółtka jaja 3 sztuki
piwo jasne 0,5 szklanki
opcjonalnie kilka kropli wanilii
Oraz:
tłuszcz do smażenia 1 l
cukier puder do posypania
papierowe ręczniki
Faworki przepis z piwem jak zrobić
Szklanka standard 250 ml.
Wszystkie składniki tj. żółtka, piwo i mąka powinny być zimne. Jeżeli planujesz sobie dzień wcześniej smażenie, włóż na noc wszystko do lodówki. Jeżeli jest to nagła decyzja choć na godzinę.
Przesiej mąkę ( 1, 5 szklanki) do miski, dodaj żółtka, 3/4 piwa i energicznie zagniataj ciasto. Piwo dodawaj stopniowo do momentu aż się mąka wchłonie, a ciasto na faworki będzie miało jednolitą konsystencję. Jeżeli żółtka jaj były mniejsze, dodaj więcej piwa.
Ciasto włóż do woreczka i odłóż do lodówki na 30 minut.
W szerokim, a niskim garnku rozgrzej tłuszcz. Ja wolę faworki, oponki czy pączki smażone na smalcu, kto chce może użyć innego tłuszczu. Należy pamiętać, że smalec ma większą temperaturę dymienia i zdecydowanie lepiej nadaje się do smażenia. Kto woli olej czy inny tłuszcz może go sobie użyć.
Wyjmij ciasto z lodówki, odetnij 1/3 i rozwałkuj na bardzo cienki placek. Resztę cista odłóż do lodówki. Placek powinien być bardzo cienki, Babcia mówiła zawsze wałkuj na papierek. Czyli grubość kartki papieru, czym ciasto rozwałkujesz cieniej tym faworki będą bardziej chrupki, kruche, szybciej będą się smażyć a przez to nie będą ciągnąć tłuszczu.
Ciasto potnij na paski 4 x 10 – 12 cm, na środku zrób 2 – 3 cm nacięcie, przełóż jeden koniec przez nacięcie i faworek gotowy do smażenia. Ten wymiar jest taki przybliżony, zobaczysz czy taka wielkość, kształt chruścików Ci odpowiada, jeżeli nie możesz go zmienić. Jedna uwaga, nie rób zbyt dużego nacięcia w środku, bo faworki będą się ” rozjeżdżać” deformować.
Tłuszcz nagrzej do 180 stopni, jeżeli nie masz termometru wrzuć kawałek ciasta jeżeli zaraz pływa po wierzchu, tworzą się na nim pęcherze i zaczyna się smażyć i rumienić, tłuszcz ma odpowiednią temperaturę. Smaż faworki partiami z obu stron, aż się zrumienią. Pamiętaj aby gaz był ustawiony na nie zbyt dużej mocy! Przekładaj na ręczniki papierowe.
Najlepiej faworki smażyć w duecie, tzn. jedna osoba wałkuje i wycina, druga smaży. Jeżeli nie masz pomocy, nigdy nie wałkuj i nie wycinaj wszystkich faworków, rób to turami. Usmaż zrobione faworki i dopiero bierz się za następne ciasto z lodówki.
Gdy faworki ostygną posyp cukrem pudrem. Chruścik jest kruchy, delikatny przepyszny.
Jak widać faworki przepis nie jest trudny, a wręcz bardzo łatwy. Tak faworki na piwie, jak i faworki na śmietanie Babcia wykonywała zgodnie z tymi samymi zasadami.
I dla przypomnienia:
Dlaczego tłuszcz się pieni w trakcie smażenia? Należy z każdego kawałka ciasta przed smażeniem strząsnąć nadmiar mąki, to mąka się pieni. Aby faworki były kruche musisz pamiętać o zasadzie: zimne składniki, krótkie wyrabianie, cienkie ciasto! Więcej na ten temat, na temat cukru, masła i obijania ciasta na samym dole wpisu.
Wejdź na Bloga i zobacz: pączki z dziurką, racuszki łyżką kładzione i pulchne rosyjskie faworki kefirze.
Smacznego 😊
Przepis na idealne faworki ma bardzo podobne zasady jak przepis na oponki serowe, czyli zimne składniki, krótkie wyrabianie.
Faworki na piwie już omówione, jeszcze wrócę na chwilę do tego nieszczęsnego obijania ciasta na faworki. Obijać ciasto na faworki czy nie obijać? Każdy chce aby jego faworki były chrupiące i delikatne, a nie grube, ciężkie gumowate. Kiedy ciasto jest kruche ( np. takie na szarlotkę)? Kiedy jest robione z zimnych składników, bardzo krótko zagniatane i schłodzone.
Czy w przepisie na chrupiące faworki nie chodzi o to samo? Zimne, składniki, krótkie wyrabianie i schłodzenie ciasta. Ciepło i przeciągnięte wyrabianie powodują, że uwalnia się gluten, a ten z chrupkością ma niewiele wspólnego. Obijanie ciasta na faworki przez 15 minut ( tak niektórzy zalecają) spowoduje ogrzanie ciasta przez otoczenie, a wałek uaktywni gluten. I potem zdziwienie, dlaczego faworki nie są chrupkie, nie są kruche? Gluten drodzy Państwo, gluten a raczej jego siatka.
A jak powiedział profesor Miodek: ”chrust powinien być taki aby ciężko go było przenieść w jednym kawałku z talerza do ust. Cienki, delikatny, kruchy i chrupiący” .😋
Faworki z cukrem czy bez cukru? Cukier tylko do posypania usmażonych już faworków, do ciasta cukru nie daję, a dlaczego? Powód jest bardzo prosty, cukier w tak cienkim cieście szybko się karmelizuje i faworki się przypalają. Puder do posypania wystarczy.
Faworki bez masła, margaryny czy innego tłuszczu. Zastanawiam się po co ten tłuszcz, czy faworki w czasie smażenie nie mają dość tłuszczu?
To tyle, jeśli chodzi o przepis na faworki. Kto chce może obijać ciasto wałkiem, nikomu nie bronię, zawsze to jakaś forma aktywności. 😉
1 komentarz
Faworki są przepyszne, zostaną z nami już na zawsze.