Kluski Bezmięsne

Kluski z ciasta parzonego

10 stycznia 2022
Kluski z ciasta parzonego

Kluski z ciasta parzonego

Pyszne kluseczki kładzione z ciasta parzonego z serem.  Delikatne kluseczki które można podać na słodko jak i na słono. Parzone ciasto to nie tylko karpatka, ptysie czy eklerki. Parzone ciasto doskonale nadaje się na wszelkie kluski i kluseczki. Kluski parzone kładzione na mleku lub na wodzie. Kluski kładzione z serem z czym podać? Jak zrobić ciasto parzone na kluski z serem?

Kluski z serem

Kluseczki kładzione z ciasta parzonego z serem to proste danie obiadowe, które ma wiele  zastosowań. Kluski z ciasta parzonego można  przygotować z  serem lub bez.  Dziś wypróbuj przepis z żółtym serem serem, następnym razem możesz zobaczyć czy będą Ci smakować kluski bez sera, na pewno będą inne w smaku. Ser w kluskach nadaje im nie tylko inny smak, ale też innej konsystencji.

Gałuszki ukraińskie

Najbardziej popularnym i prostym daniem kuchni ukraińskiej są gałuszki, przeróżne kluski i kluseczki. O różnym kształcie, z mięsem, serem lub bez. Gotowane, pieczone, smażone lub kluski na parze. W Połtawie stoi nawet pomnik połtawskiej gałuszki. Pomnik jest ogromny, a kluseczki na nim przypominają nasze leniwe.

Jak zrobić kluski z parzonego ciasta z serem? Z czym podać parzone kluseczki?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

Kluski z ciasta parzonego

Kluski z ciasta parzonego

 

 

 

Kluski z ciasta parzonego przepis

mleko 1 szklanka

mąka pszenna 2 szklanki

jajka 2 – 3 sztuki

żółty ser tarty 3/4 szklanki

masło 2 łyżki

Oraz

woda do gotowania

łyżeczka soli

 

 

Kluski z ciasta parzonego

Kluski z ciasta parzonego

 

 

 

Kluski z ciasta parzonego jak zrobić

 

Szklanka standard 250 ml.

 

W rondlu zagotuj mleko z masłem,  następnie wsyp mąkę i energicznie ( najlepiej drewnianą łyżką) wymieszaj ciasto aż powstanie jednolita, gładka masa na kluski.   Ciasto przygotowuje się podobnie jak na karpatkę.  Odstaw do lekkiego przestygnięcia.

 

Następnie wbijaj po jednym jajku ( 2 większe – 3 mniejsze) i miksuj lub ucieraj łyżką. Na koniec dodaj starty ( drobne oczka) ser mieszaj aż powstanie jednolita masa.

 

 

 

W szerokim garnku zagotuj 2 l wody, dodaj sól.  Nabieraj porcję ciasta, dociskając do krawędzi naczynia ( z ciastem) aby zebrać nadmiar. A następnie wkładaj łyżkę do wrzątku i gotuj kluseczki, pamiętaj aby za każdym razem dokładnie maczać łyżeczkę w wodzie. Kluseczki powinny się wolno gotować 4 minuty od wypłynięcia na wierzch.

 

Wyjmij łyżką cedzakową na talerz, podawaj ze skwarkami, cebulką lub jak ja z rumianą bułką tartą. Kluski ze względu na rodzaj sera, wielkość jajek mogą mieć trochę inną konsystencję.

 

Wejdź  na Bloga i zobacz : kluski leniwe w 15 minutkluski kładzione, kluski śląskie z mięsem 

 

Smacznego 😊

 

Kluski z ciasta parzonego

 

 

 

Kluski z parzonego ciasta można podać  jak już wspomniałam z bułką czy skwarkami. To będą kluseczki na szybki obiad. Doskonale smakują jako dodatek do zup, zupa pomidorowa, zupa pieczarkowa też się sprawdzą. Jeżeli ktoś jest smakoszem sosów, może kluski parzone podać z sosem pieczarkowym, pomidorowym czy sosem mięsnym. Moim zdaniem sos serowy się tu nie sprawdzi. Kluski z ciasta parzonego i sos serowy tworzą mdłe połączenia, robią wrażenie ciężkiej tłustej potrawy.

Smak klusek parzonych możesz zmieniać dodając za każdym razem inny ser. Ementaler, gouda, cheddar  czy parmezan, kluski z każdym z nich są zupełnie inne. Przygotowując kluski z ciasta parzonego możesz pobawić się smakiem i wybierać swój ulubiony. Doskonale także sprawdzi się mieszanka serów.

Kluski kładzione czy to z ciasta parzonego czy zwykłego ciasta makaronowego  to jedno z najprostszych dań. I tak naprawdę z ogromnej gamy klusek kładzionych każdy znajdzie coś dla siebie. Warto wspomnieć o kluskach kładzionych drożdżowych, ruskich kluskach kładzionych czy białkowych kluseczkach z zupy nic.  I jeszcze moje ulubione kluski leniwe kładzione z zupą owocową.

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz