Zupy

Zupa krupnik na żołądkach

16 lutego 2022
Zupa krupnik na żołądkach

Zupa krupnik na żołądkach

 

Krupnik zupa niezwykle smaczna, wiele osób za nim przepada, innym jest obojętny, a jeszcze inni go nie lubią. Pyszny krupniczek, moja ulubiona zupa od kiedy tylko pamiętam. I bez znaczenia czy to był krupnik na żeberkach, na rosole, na kurczaku czy tylko na wywrze jarzynowym.  Dziś będzie krupnik na żołądkach drobiowych i to kolejny plus tej zupy, bo żołądki bardzo lubię.

Najważniejsze aby był to krupnik z kaszą jęczmienną, taką al dente. Kasza nie może być zbyt miękka i zbyt twarda, taka na przysłowiowy ząb. I jeszcze jeden wymóg dla mojego krupniku, musi być klarowny i nie za gęsty, mętny z rozgotowaną kaszą, taki odpada. To ma być  lekka rzadka zupka z ziemniakami i kaszą. Zwykłe, proste, uczciwe jedzenie

Wiele razy słyszałam, że wybrzydzam, niby zwykły krupnik, a ja mam takie niezwykłe wymagania. Tak, jeśli chodzi o krupnik nie ma zmiłuj. I najlepiej gdy  jestem zdrowa i krupnik gotuję sobie sama, z całym bogactwem dodatków wydziwiania. Jednak gdy zachoruję, a wtedy krupnik musi być i ma mi go ktoś gotować, już mi go żal. 😉

Był już na Blogu krupnik tradycyjny, był krupnik na żeberkach ze śmietaną, a teraz czas na krupnik na żołądkach. Krupnik to taka zupa która  w przeciwieństwie np. do kapuśniaku smakuje na wywarze z każdego mięsa i bez mięsa też. Zupa krupnik na żołądkach jest nie tylko smaczna, zdrowa, ale także ekonomiczna. Krupnik  z grzybkami na żołądkach drobiowych jak zrobić?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

Zupa krupnik na żołądkach

Zupa krupnik na żołądkach

 

 

Zupa krupnik na żołądkach przepis

żołądki drobiowe 0,5 kg

ziemniaki 4 średnie

kasza jęczmienna gruba 5 – 6 łyżek

marchew 1 sztuka

pietruszka 1 sztuka

seler plaster

suszone grzybki  2 niewielkie kapelusze

cebula 1 sztuka

liście laurowe 1 sztuka

czarny pieprz kulki 1/2 łyżeczki

sól i pieprz do smaku

woda

 

 

Zupa krupnik na żołądkach

Zupa krupnik na żołądkach

 

 

Zupa krupnik na żołądkach jak zrobić

 

Żołądki oczyść  z zanieczyszczeń, jeżeli chcesz możesz usunąć twardsze części które łączą płaty żołądka. Ja tego nie usuwam, zwyczajnie trochę dłużej gotuję. Wypłucz dokładnie w zimnej wodzie. Następnie zagotuj w garnku wodę i wrzuć żołądki, gotuj 15 minut. Są osoby które nie obgotowują żołądków, tak też można.

 

W drugim garnku przygotuj około 1,5 l wody, dodaj obrane warzywa ( bez ziemniaków), liście laurowe, kulki pieprzu, grzybki, opaloną jak do rosołu cebulę.  Gdy woda zacznie wrzeć przełóż łyżką cedzakową żołądki, lekko posól i gotuj aż żołądki będą al dente. Aby nie gotować cały czas żołądków pogotuj je 20 minut, wyłącz palnik i zostaw pod przykryciem. Po godzinie znów zagotuj i znów pozostaw. Tym sposobem, mięso samo dochodzi na spokojnie w gorącej wodzie. Ale jeśli czas nagli, gotuj bez przerywania.

 

 

 

 

Kaszę wypłucz kilka razy i pozostaw w czystej wodzie aby sobie namokła.

 

Do prawie miękkich żołądków dodaj obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, oraz kaszę. Gotuj do miękkości. Pamiętaj, że nawet jeśli na początku kasza wydaje się twardsza niż ziemniaki, ona w zupie i tak całkowicie zmięknie.  Na koniec dopraw do smaku. Krupnik lubi zieleninę, dużo np. natki pietruszki lub koperku.

 

Wejdź i zobacz: przepis na żołądki drobiowe w sosie, krupnik na żeberkach, gulasz z żołądków .

 

Smacznego 😊

 

Zupa krupnik na żołądkach

Zupa krupnik na żołądkach

 

 

Kasza i żołądki drobiowe czy tylko sprawdzą się razem jako zupa? Nic bardziej mylnego, w innych zestawach także. Można powiedzieć, razem ale osobno np. żołądki drobiowe w sosie smakują z kluskami, a jeszcze lepiej z kaszą.

Dlaczego żołądki  postrzegane są jako produkt dla ludzi biednych, a ich zakup to przejaw ubóstwa? Czyżbyśmy byli aż tak bogatym narodem, że gardzimy czymś co jest smaczne, wartościowe i można przygotować na wiele sposobów. Kiedyś już chyba wspominałam, że dawniej żołądki z drobiu były towarem bardzo drogim i używało się ich do bardzo wysublimowanych dań, a nie tylko do zwykłego krupniku.

My Polacy podobno kochamy zupy, a jednak nie ma nimi zbyt dużego zainteresowania. Poza kilkoma  klasykami jak pomidorowa, ogórkowa, kapuśniak i bohater dnia krupnik, mało jest tak popularnych zup jak one. Czy kartoflanka, zupa porowa, zupa nic, krem z kiszonej kapusty to zupy elitarne?  Nie, a szkoda bo to pyszne i szybkie w przygotowaniu zupy. Do miłego 👋

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz