Polecane Przetwory Śliwki

Powidła śliwkowe

12 sierpnia 2022
Powidła śliwkowe

Śliwkowe powidła przepis tradycyjny 

Szybkie powidła śliwkowe z niewielką ilością cukru. Powidła ze śliwek węgierek są najlepsze i bezkonkurencyjne.   Co można dodać do powideł ze śliwek?  Cynamon, imbir, przyprawa do piernika i chyba najpopularniejszy dodatek do przetworów ze śliwek, kakao. Powidła z kakao lubią duzi i mali, do naleśników, tostów czy na zwykłą kanapkę. Powidła bez cukru czy z cukrem? Można zrobić i tak i tak, ale jeżeli chcesz zrobić powidła z miodem, nie dodawaj go do gorących powideł.

Powidła śliwkowe kiedy zrobić?  Tu decyduje stopień dojrzałości owocu. Jeżeli śliwki są jeszcze blade, a w środku słabo odchodzą od pestki poczekaj. Z ciemnych, dojrzałych owoców powidła są dużo smaczniejsze. Pewnie, masz prawo zrobić i z tych mniej dojrzałych jeśli jest taka potrzeba, ale takie powidła będą ”mniej śliwkowe”. Jak smażyć powidła żeby się nie przypalały ?

Powidła przepis tradycyjny

Powidła śliwkowe bez mieszania hit ostatnich lat, to są powidła długo gotowane i one do mnie nie przemawiają. Może i nic się przy nich nie robi, ale ja wolę szybki przepis Babci na powidła gdzie śliwki gotuje się krótko i nic się nie przypala. W tym długim gotowaniu powideł bez mieszania przemilczam już fakt gazu lub elektryczności.  Śliwkowe powidła  przepis stary sprawdzony i tylko  dwa składniki.

Zapraszam  🙂

 

Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe

 

 

Powidła śliwkowe przepis 

śliwki 2 – 2,5 kg

cukier  około 1/2 –  3/4 szklanki

 

 

Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe

 

 

Jak zrobić powidła śliwkowe 

Szklanka 250 ml.

Ile śliwek na powidła? Czym mniejsza ilość śliwek tym łatwiej nad powidłami zapanować. Większa ilość  łatwiej przypalić trzeba przenosić z garnka do garnka aby zminimalizować stopień spalenizny. Same kłopoty.  Dlatego mój przepis ( zawsze tak robię)  jest na około 2  – 2,5 kg śliwek.

Przygotuj sobie niski szeroki garnek z grubym dnem i drewnianą lub sylikonową łyżkę.  Sprawdza się tutaj ciężka żeliwna patelnia i wszelakie gęsiarki.

Z czystych śliwek usuń pestki i każdy owoce przekrój na pół, a jeszcze lepiej na cztery części.

Na dno garnka wlej 0,5 szklanki wody, włóż śliwki odpal palnik  i wolno podgrzewaj. Śliwki jak są dojrzałe bardzo szybko puszczą sok i zaczną się rozpadać. Co jakiś czas zamieszaj zawartość garnka i sprawdź czy nic nie przywiera.  Bardzo łatwo przypalić gdy naczynie nie jest gładkie i ma porysowany dno.

Gdy śliwki się rozpadną weź blender i zmiksuj na gładko. Pozostaw na gazie, nie muszą się już gotować ważne aby parowały. Czym mocniej odparujesz śliwki, powidła będą gęściejsze.

Jeżeli uznasz, że taka konsystencja Ci odpowiada możesz wsypać cukier. Mniej lub więcej jak lubisz, możesz też zrobić powidła bez cukru.  Gdy wsypiesz cukier, powidła trzeba zagotować. I teraz dobrze pilnuj, raz będzie chlapać, a dwa aby nie przypalić, cukier bywa złośliwy.

I teraz tak, jeżeli nie przeszkadzają Ci kawałki skórek które gdzieś umknęły blenderowi ok.  Gorące śliwkowe powidła możesz nakładać do słoików. Wytrzyj dokładnie brzeg  i mocno zakręcaj. Wstaw do garnka z wkładką, zalej gorącą wodą i pasteryzuj 15  – 20 minut od zagotowania.

U mnie powidła muszą być nieskazitelnie gładkie. Jak jabłka prażone lubię z kawałkami owoców tak tu musi być bez  skórek. Dlatego przed nałożeniem do słoików przecieram przez sitko. Decyzja należy do Ciebie.

 

 

 

Musisz wiedzieć, że nie zawsze powidła gotują się tak samo. Nawet jeżeli użyjesz tego samego gatunku owocu, to jego stopień nawodnienia  jest różny.  Po deszczu będą się gotować dłużej, po dniach suchych zdecydowanie krócej.

Jak zagęścić powidła ze śliwek? Najlepiej odparować, to niezawodny sposób.  Jeżeli czas Cię nagli  dosyp kakao, dodaj czekoladę.  Powidła śliwkowe z kakao to taka namiastka znanego z handlu kremu czekoladowego. 😉

Śliwkowe powidła z miodem . Tak też można, ale aby miało to ręce i nogi zrób powidła bez cukru, a miód dodaj sobie już do zimnych powideł przed zjedzeniem. Tylko wtedy powidła z miodem mają sens. Wysoka temperatura zabija to do dobre w miodzie i staje się on zwykłym cukrem.

Sezon śliwkowy mamy rozpoczęty zobacz także:  kruche ciasto ze śliwkami i budyniem,  oraz ciasto francuskie ze śliwkami.

Powodzenia 😊

 

Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe

 

 

Kiedy powidła śliwkowe są dobre? Jeżeli nie masz doświadczenia zrób test z talerzykiem. Wstaw mały spodek do zamrażarki, po 15 minutach wyjmij nałóż łyżkę powideł i wstaw ponownie,  ale już do lodówki.  Po 8 – 10 minutach przesuń palcem przez środek, jeżeli po palcu zostanie czysty ślad, a powidła się nie zsuną  znaczy to że już dość gotowania.

Smażenie powideł jest proste. Gdy powidła są za rzadkie trzeba tylko bardziej odparować, nie śpieszyć się robić powoli, a dokładnie.

Powidła śliwkowe z pestkami  czy bez? Z pestkami zawsze gotowała moja Teściowa. I choć mi powtarzała,  jak ładna, twarda śliwka to robaka nie będzie. Ja tam swoje wiedziałam i byłam daleka od tego aby dać śliwce kredyt zaufania i gotować z pestkami. 😄

Gotowałam powidła, dżemy na kuchni węglowej, gazowej i na elektrycznej. Różne klasy urządzeń i różne gotowanie. Z tych trzech elektryczność ( indukcja) sprawdza się najlepiej.

Robisz słodkie i wytrawne  zapasy na zimę, polecam jabłka prażone do ciast o deserów, dżem z porzeczki do mięs i czosnek marynowany do mięs i sałatek. Do miłego 👋

 

 

Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz