Gruziński chleb chaczapuri
Gruzińskie chaczapuri, chrupiący lekko twarde na zewnątrz i miękki w środku drożdżowe chlebki. Pyszny drożdżowy chlebek z jajkiem na miękko doskonale smakuje na ciepło jak i na zimno. Stopień ścięcia się jajka jest kluczowy. Nadzienie do chaczapuri żółtko i ser, żółtko w chaczapuri może być bardziej płynne, ale nie powinno być ścięte na stałe. Chaczapuri z serem lub z mięsem to dwa najpopularniejsze zestawy. Jak zrobić chaczapuri w domu?
Z czym się robi chaczapuri
Chaczapuri z serem to ciasto drożdżowe w wersji na słono. Ten adżarski przysmak to klasyczny miękki wypiek podawany z serami, sałatkami lub jogurtem. Mieszanka serów sprawia, że danie za każdym razem może inaczej smakować. Jak odgrzać chaczapuri? Choć doskonale smakuje również na zimno, kto woli na ciepło może odgrzać na patelni na małym gazie. Chaczapuri z mięsem czy chaczapuri z serem? To kwestia smaku, dla mnie zdecydowanie z serem. Jak się piecze chaczapuri?
Zapraszam na przepis 🙂
Gruzińskie chaczapuri przepis
mąki pszenna uniwersalna 250g
ciepłego mleka 180 ml
sól płaska łyżeczka
cukier płaska łyżeczka
świeżych drożdży 13 g jeżeli suszone 5 g
olej 2 łyżki
Nadzienie:
żółtego sera np. cheddar 100 g
feta100 g
jajka 3 sztuki
szczypiorek
Jak zrobić chaczapuri
W większości przepisów jest podawana woda i mleko w proporcji 50 x 50, moim zdaniem z samego mleka wychodzą lepsze. Do ciepłego mleka dodajemy drożdże i cukier, mieszamy aż się rozpuszczą. Gdy zaczną pracować dodajemy do przesianej mąki z solą i dokładnie mieszamy. Gdy zrobi się jedna wielka klucha, polewamy olejem i zagniatamy ciasto.
Po około 5 minutach wyrabiania, przykrywamy folią, ręcznikiem i odstawiamy w ciepłe miejsce. W tym czasie ścieramy ser, kruszymy fetę i siekamy szczypiorek. Z ciasta robimy dwa owalne placki.
Każdy posypujemy cheddarem , rolujemy brzegi, a przeciwne końce zlepiamy. Środek wypełniamy pokruszoną fetą.
Odstawiamy pod przykryciem na 10 – 15 minut aby ponownie zaczęły rosnąć. Każdy chlebek smarujemy rozbełtanym jajkiem, pieczemy 12 minut w 210 stopniach. Ostrożnie wyjmujemy, na środku każdego robimy widelcem mały dołek, do niego wbijamy jajko. To nam zagwarantuje, że żółtko będzie w tym miejscu w którym go umieścimy.
Zapiekamy około 2 – 3 minut, to zależy jak ścięte chcemy mieć żółtko. Przed podaniem posypujemy szczypiorkiem. Jak widać przepis na chaczapuri to nic trudnego. Niecała godzina pracy i oczekiwania, chlebek jest naprawdę znakomity w smaku i bardzo sycący. Jeżeli ktoś obyty z ciastem drożdżowym stopień trudności zerowy. Czy chaczapuri można odgrzewać? Można w piecu lub na patelni, choć równie dobrze smakuje na zimno.
Ten niepozorny drożdżowy wypiek sprawdza się na wiele okazji. Można go zabrać do pracy, szkoły czy uczelnię na drugie śniadanie. Można zaserwować jako przekąska dla gości lub czekadełko na grilla. Można się bawić dodatkami, ale ten w najprostszym wydaniu smakuje najlepiej.
WEJDŹ i zobacz także : chlebek domowy, zapiekanki z chleba pita .
Smacznego 😊
Ten mały chlebek drożdżowy daje dużo przyjemności. W małej porcji chrupiącego wypieku z miękkim wnętrzem kryje się mnóstwo smaku. Bardzo lubię drożdżowe wypieki, te na słodkie jak i te słone. Nie lubię natomiast jajka na miękko. Jednak w tym jednym przypadku stało się coś dziwnego, pokochałam je. Ja która nie jadam jajek na miękko tu wcinam z apetytem.
To tylko dowód na to, że nie ma co się upierać, że nie lubię, że niedobre, że nie zjem. Nie wiadomo kiedy trafi się na coś co polubimy, zjemy z wielkim smakiem i apetytem. Jakby powiedział klasyk, źle ale dobrze. 😉
3 komentarze
Dość proste w przygotowaniu i wygląda smacznie!
Ja bym powiedziała, że nawet bardzo proste 😊
Mój syn 2 dni temu takie właśnie nam przygotował, pyszności:) Musimy powtórzyć. Nie pytałam go skąd ma przepis, ale muszę powtórzyć to danie:)