Opiekane kanie w occie
Marynowana kania w occie bez pasteryzacji to znakomity pomysł na te popularne grzyby. Jak zrobić dobre kanie w occie na zimę? Kanie marynowane w zalewie słodko kwaśnej, dzisiaj prosty przewodnik jak przyrządzić kanie na patelni na już lub zamarynować w occie na później. Gdzie rosną kanie? W tym roku opanowały większość łąk i miejsc przyległych do lasów. Mamy ogromny wysyp kani, kani – czubajki lub jak kto woli grzyb sowa.
Kania w occie
Jak wygląda grzyb sowa czy kania nie będę się rozpisywać. Każdy z nas zbierając kanie i inne grzyby powinien mieć na uwadze, że trujące grzyby mogą być zabójcze. Leczenie po ich zjedzeniu jest bardzo długie, a całkowity powrót do zdrowia może być niemożliwy! Co zrobić z dużą ilością kani? Jak zrobić kanie w occie? Zapraszam na ciąg dalszy.
Kanie marynowane w zalewie octowej
Kania w occie nie jest tak popularna jak inne grzyby leśne marynowane w zalewie octowej. Co można zrobić z grzyba kani? Kanie suszone, kanie panierowane smażone w jajku na patelni, kanie w pomidorach, czy kania do słoika w zalewie octowej. Dziś skupimy się na tym jak się robi sowy w occie. Jednak nim do tego dojdziemy, najpierw kilka słów o tym jak oczyścić kanie do smażenia , jak smażyć kanie oraz jak przygotować zalewę do kani. Jak zrobić kanie w zalewie?
Zapraszam 🙂
Smażona kania w occie przepis
kanie
bułka tarta
jajka
olej do smażenia
papierowe ręczniki
Zalewa do kani
woda 2 litry
ocet 10% 300 – 400 ml
sól 1 łyżka z brzuszkiem
cukier 2 łyżki
gorczyca 1 łyżka
ziele angielskie 5 kulek
liść laurowy 2 sztuki
cebula średnia kilka sztuk
czarny pieprz lub kolorowy 1 łyżka
Jak zrobić smażone kanie sowy w zalewie
Kania w occie bardzo łatwo zrobić przekonasz się czytając przepis. Specjalnie nie podaję ile grzybów, ile bułki, jajek itp. to zależy jakie masz grzyby, duże czy mała, a może średnie. Zależy jakie słoiki, większe, mniejsze czy całkiem duże. Jeżeli to Twój pierwszy raz z kanią w occie, zrób kilka słoików na próbę, to że mnie smakuje, nie znaczy że Tobie też będzie i odwrotnie.
Do marynowania są najlepsze średnie kapelusze, takie które możesz podzielić na 2 , 3 lub 4 części. Większe podziel na 4 części lub więcej. Do marynowania przeznacz ładne, świeże, młode egzemplarze, stare tylko zepsują smak pozostałym.
Czy kanie myje się przed smażeniem? Nie, ja nie myję, oczyszczam pędzelkiem wycieram czystą gąbką lub ręcznikiem papierowym dzielę na części i do panierki. Jeżeli grzyb jest brudny, w ogóle nie zabieram go z lasu. I to samo Tobie polecam.
Do garnka włóż wszystkie składniki na zalewę i zagotuj. Jeżeli wolisz bardziej kwaśne, dodaj więcej octu.
Czyste kapelusze kani panieruj w jajku, dużej ilości jajka, tak aby dostało się ono pomiędzy blaszki, a następnie obtaczaj w bułce tartej i smaż na gorącym tłuszczu aż będą rumiane. Zaczynaj smażyć od strony z blaszkami. Dzięki temu woda z grzyba wypłynie na patelnię, jajko się zetnie i kania będzie krupiąca i puszysta.
Usmażone grzyby ułóż na chwilę na ręczniku papierowym, a następnie jeszcze gorące układaj ciasno w słoiku. Cebulę albo pokrój na ćwiartki i włóż po dwie do słoika, a jeżeli jesteś miłośnikiem cebuli, możesz kroić w krążki i układać pomiędzy smażonymi kaniami. Zalej wrzącą marynatą i zakręć. Zalewa powinna być odrobinę wyżej niż grzyby.
Przykryj słoiki kocem i pozostaw na kilka godzin. Tak przygotowane grzyby gdy ostygną przenieś w chłodne, ciemne miejsce i śmiało możesz przechowywać do wiosny. Choć z doświadczenia wiem, że zimy nie doczekają. 😊
Spróbować jak smakują kanie w occie można następnego dnia, ale to jeszcze nie będzie ten smak, najlepiej poczekać tydzień, aż ocet zrobi swoje.
Jedni robią kanie w occie bez pasteryzacji, inni pasteryzują. Ja należę do tych pierwszych, usmażone gorące grzyby, wrząca marynata i to wystarczy. Jeżeli chcesz koniecznie zrobić pasteryzowane, rób to około 10 minut od momentu zagotowania się wody.
Kanie usmażone na patelni bez zalewy to znakomity pomysł na bezmięsny obiad. Jeżeli chcesz podać kanie w panierce, posól je po usmażeniu. Jeżeli dodasz sól wcześniej np. do jajek, zacznie ona z grzyba wyciągać wodę, a co za tym idzie tłuszcz będzie pryskać.
Kanie smażone w zalewie octowej to znakomita przekąska, obok śliwek w occie czy gruszek są oryginalnym dodatkiem imprezowych stołów. O moczeniu kani w mleku kilka słów niżej.
Wejdź i zobacz przepis na: śliwki w occie, gruszki w occie i grzyby z cebulą do słoików.
Smacznego 😊
Co daje moczenie kani w mleku? Z tym moczeniem kani w mleku tak samo jak z nieszczęsnym schabem celebrytki moczonym w mleku ( jeżeli chcesz wiedzieć jakie ryzyko niesie za sobą moczenie mięsa w mleku przeczytaj Tradycyjny kotlet schabowy). Jeżeli grzyb jest młody, świeży nie potrzebuje żadnego mleka. Grzyb jak gąbka chłonie każdy płyn, po usmażeniu zostaje mokry kapeć, na w około masa rozpryskanego tłuszczu. W mleku się moczy stare brzydkie grzyby, aby je ”odmłodzić”, grzyby których tak naprawdę nie powinno się zbierać.
Zwróć uwagę na kanie zbierane w deszczu lub po deszczu, a te ze słonecznego dnia. Taka sama jest różnica w kaniach moczonych w mleku, a bez mleka. Ja wiem, tak robiła Babcia, Mama tak robię i ja. Tylko po co utrudniać sobie życie?
Co zrobić z dużą ilością kani? Grzyby smażone w zalewie octowej to znakomity sposób na przetwory na zimę. Nie martw się, że masz czegoś za dużo, przyjdzie zima wszystko będzie mało. 😉
Lubisz grzyby, zobacz także: grzyby po kaszubsku, sos ze świeżych grzybów i jak mrozić grzyby. Do miłego 👋
Brak komentarzy