Zupy

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

27 października 2022
Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

Kapuśniak na żeberkach wędzonych

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach z kiszonej kapusty z ziemniakami. Kapuśniak na żeberkach z kiszonej kapusty to smaczne, pożywna i rozgrzewająca zupa. Czy to będzie kapuśniak z kiszonej kapusty z kiełbasą, na golonce czy na innym mięsie, zawsze to będzie prosty przepis na pyszny obiad. Ogólnie to jestem fanką dań z kapusty tak białej jak i kiszonej, dlatego na Blogu znajdziesz wiele innych przepisów z kapustą w roli głównej. Placki, zupy, surówki czy bigos, kapusta dobra o każdej porze roku.  Jak zrobić dobry kapuśniak na żeberkach?

Najprostszy kapuśniak na żeberkach

Czy kapusta biała czy kiszona, zupę gotuje się podobnie. Klasyczny, tradycyjny kapuśniak na wieprzowinie smakuje najlepiej. Poza żeberkami, karczkiem czy golonką można zrobić kapuśniak na kiełbasie czy innej wędzonce. Taki kapuśniak na mięsie jest bardziej wyrazisty, ostrzejszy w smaku, łagodny będzie na kurczaku czy na szybko na rosole. Taka zupa z kiszonej kapusty też się sprawdzi. Każdy ma prawo wybrać, jaki przepis na kapuśniak mu bardziej. Kapuśniak jak u Babci będzie z ziemniakami, kwaśny dobrze doprawiony. Do takiego najprostszego babcinego  kapuśniaka potrzebna będzie skóra ze słoniny lub z boczku. Jeżeli nie wiesz co zrobić ze skórą ze słoniny, ugotuj pyszny kapuśniak jak dawniej, dziś też się sprawdzi. Kapuśniak na żeberkach wędzonych z ziemniakami.

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

 

 

 

 

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach przepis 

kiszona kapusta 500 g

żeberka wędzone 400 – 500 g

ziemniaki większe 3 sztuki

marchew 1 sztuka

pietruszka 1 sztuka

cebula jedna średnia

liść laurowy 2 sztuki

ziele angielskie 4 kulki

czarny pieprz kulki 1 łyżeczka

majeranek 1 łyżka

kminek mielony lub cały 0,5 – 1 łyżeczka

sól i pieprz do smaku

woda około 2 litry

 

 

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

 

 

 

Jak zrobić kapuśniak na żeberkach wędzonych

Jeżeli chcesz zrobić szybki kapuśniak, żeberka podziel na małe kawałki po kostce, gdy Ci nie zależy na czasie możesz  dać większe porcje mięsa.

Włóż do garnka wędzone żeberka, obrane warzywa, liść laurowy, ziele angielskie, kulki pieprzu. Zalej całość zimną wodą i gotuj wolno aż mięso będzie al dente. Mięso z warzywami gotuj w garnku z lekko uchyloną pokrywką aby cały aromat wędzenia nie uciekł w powietrze.

Wtedy dodaj kapuśniaku obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki i majeranek.  Dodaj  pół łyżeczki soli i gotuj aż ziemniaki będą miękkie.

 

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

 

 

W tym samym czasie w osobnym garnku gotuj kiszoną kapustę w niewielkiej ilości wody.

Gdy kapusta i ziemniaki są miękkie, dodawaj stopniowo kapustę do drugiego garnka.  Dodawaj i próbuj czy poziom kwaśności Ci odpowiada. Dobry kapuśniak jest wtedy kiedy jest kwaśny, a nie tylko kapuśniak z nazwy.

Na koniec dopraw kminkiem, solą i pieprzem. Ugotowane warzywa możesz ( jeżeli to nie przeszkadza domownikom) zetrzeć do zupy na tarce ( duże oczka) lub pokroić w niewielką kostkę.

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach jak każda kwaśna zupa jest najlepszy kiedy chwilę postoi.

Uważaj na kminek to nieodzowny dodatek do kiszonej kapusty, ale łatwo z nim przesadzić. Dlatego też dodawaj stopniowo. Gęstość zupy zależy też od tego co lubisz, gęstą czy rzadszą dodając mniej lub więcej wody, a nawet kwasu z kapusty jeżeli lubisz mocne smaki.

Jeżeli nie masz możliwości zakupu wędzonych żeberek może też być kawałek surowego wędzonego boczku czy  wędzone kości.

Polecam także: zupę krem z kiszonej kapustyplacki ziemniaczane z kapustą czy bidula. Wszystkie przepisy to skarbnica kuchni regionalnej.

Smacznego 😊

 

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

 

Od dawna wiadomo, że kiszona kapusta to bogactwo. Choć to prosty, tani składnik codziennej diety to śmiało można powiedzieć, że to nasze ubezpieczenia na zdrowie. O jej walorach zdrowotnych można pisać bardzo długo. Należy jednak pamiętać aby wiedzieć po jaką kapustę sięgać. W handlu jest mnóstwo kapusty kiszonej, z beczki, woreczka, słoika czy wiaderka. Nigdy nie kupuj kapusty kwaszonej, zawsze to ma być kapusta kiszona. Jeżeli posiada opakowanie, czytaj skład i sprawdź czy producent nie przemyca czegoś więcej poza kapustą, marchewką i solą.

Wiadomo najlepsza jest kapusta na surowo, ta gotowana czy smażona już wiele traci ze swych właściwości, ale i tak warto ją jeść.  Zimą mamy większe zapotrzebowanie na witaminę C niż latem, dlatego wszelkie surówki z kiszonej kapusty to prawdziwa inwestycja w zdrowie.

I teraz kilka słów na temat, kwaśnica a kapuśniak jaka jest różnica? Kapuśniak jest bogatszy w składniki, kwaśnica to była biedna zupa górali. Dziś niestety już tak nie jest, mało kto by chciał zjeść taką prawdziwą kwaśnicę jak dawniej. Najlepszą kwaśnicę jadłam w Milówce u Braci Golców kilka lat temu, była to kwaśnica według przepisu Pani Ireny Golec. Kwaśnica Golców ( tak się o niej powszechnie mówi) była i z marchewką i pietruszką. Wbrew temu co mówią  kulinarni celebryci, że kwaśnica jest bez warzyw.

Na koniec polecam surówkę z kiszonej kapusty inaczej  i kwaśnica też się znajdzie. 😉  Do miłego 👋

 

 

 

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

Tradycyjny kapuśniak na żeberkach

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz