Najlepsze pierogi ruskie
Pierogi ruskie nie tylko na Wigilię, dobre o każdej porze roku, klasyczne ruskie pierogi dobre zimą jak i latem. Pierogi z nadzieniem z twarogu , ziemniaków, cebuli i czarnego pieprzu. Ruskie pierogi bez jajka tylko kilka prostych składników jak u Babci. Postna wersja pierogów ruskich tylko z podsmażoną cebulą lub wersja na bogato ze skwarkami. W wielu domach ruskie obok pierogów z kapustą, uszek są obowiązkowym daniem. Jak zrobić dobry farsz do pierogów ruskich? Co zrobić aby pierogi nie były płaskie? O tym w dalszej części, tu zachęcam do innych przepisów na pierogi jakie znajdziesz na Blogu.
Jak zrobić ciasto na pierogi aby było miękkie
Miękkie, plastyczne ciasto to klucz do sukcesu na każde pierogi te na słodko i te wytrawne, te mięsne i te bezmięsne. Dobre ruskie pierogi to nie tylko ciasto, to także dobre nadzienie, odpowiednie proporcje i przygotowanie. Dobre nadzienie do pierogów sprawia, że pierogi nie są płaskie. Jakie proporcje na pierogi ruskie, jaki twaróg do ruskich? Co można dodać do farszu na ruskie pierogi?
Zapraszam na przepis 🙂
Pierogi ruskie przepis
Ciasto na pierogi ruskie
mąka pszenna uniwersalna 500 g + szklanka do podsypania
szklanka gorącej wody
sól płaska łyżeczka
Farsz do pierogów ruskich
gotowane ziemniaki 500 g
twaróg półtłusty 500 g
sól i czarny pieprz do smaku
Oraz
masło lub olej 3 łyżki
cebula 2 średnie sztuki
opcjonalnie słonina 150 g
Przepis na idealne pierogi ruskie jak zrobić
Szklanka standard 250 ml.
Jedną cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na tłuszczu aż się zeszkli. Odstaw aby lekko ostygła.
Ziemniaki i twaróg to podstawa aby mieć dobry farsz do ruskich. Ziemniaki gotowane najlepiej z poprzedniego dnia, kiedy są zimne, dobrze odparowane wręcz lekko podeschnięte. Twaróg półtłusty w kostce, jeżeli jest wilgotny osusz go na papierowym ręczniku.
Ziemniaki przeciśnij przez praskę lub gęste sito. Zadbaj o to aby ziemniaki były gładkie bez grudek i kawałków. W osobnym naczyniu rozgnieć widelcem twaróg.
Dodaj do twarogu ziemniaki i podsmażoną cebulę, w miarę możliwości bez tłuszczu. Wymieszaj całość, dopraw całość solą i pieprzem do smaku. Nie mieszaj zbyt długo, składniki mają się tylko połączyć.
Często ktoś pyta jak zagęścić farsz do ruskich pierogów ? Jeżeli zrobisz ruskie z mojego przepisu niczym nie musisz zagęszczać. Nadzienie do pierogów jest zwarte, gęste a pierogi nigdy nie będą płaskie.
Jak zrobić ciasto na pierogi ruskie
Mąkę przesiej do miski, dodaj sól i wymieszaj. Zrób w środku dołek i wlej gorącą ( wrzątek) wodę. Mieszaj początkowo łyżką, a gdy ciasto zrobi się na tyle chłodne zacznij wyrabiać ręką. Wyrabiaj tak długo aż powstanie jednolite gładkie ciasto i przestanie brudzić rękę.
Przykryj ciasto miską lub głębokim talerzem, nakryj całość ręcznikiem i pozostaw na około 30 minut aby sobie odpoczęło.
Rozwałkuj część ciasta na cienki placek. Wykrawaj kółka, na środek każdego nakładaj porcję nadzienie, zlepiaj brzegi. Mała porada, odmierzaj łyżką takie same porcje nadzienie, układaj na dłoni i delikatnie ściśnij. Taką kluską dużo łatwiej nadziewa się pierogi. Jeżeli brzegi nie chcą Ci się zlepiać, przygotuj sobie odrobinę zimnej wody i przed sklejaniem delikatnie zwilż brzeg wodą.
Gotowe pierogi z ziemniakami i twarogiem gotuj w wodzie z dodatkiem soli i oleju ( na dwa litry wody płaska łyżka soli i łyżka oleju ) 4 minuty od wypłynięcia na wierzch. Wyjmuj łyżką cedzakową na płytki talerz i układaj pojedynczo.
Pamiętaj pierogi, wszystkie kluski, leniwe gotuje się bardzo wolno i bez przykrycia. Mieszaj wodę z pierogami drewnianą lub sylikonową łyżką – łopatką, metalowe kaleczą.
Drugą cebulę pokrój w kostkę i także przesmaż na tłuszczu, polewaj ciepłym tłuszczem gorące pierogi i podawaj.
Jeżeli chcesz możesz użyć wersji ze skwarkami, bardziej tłustej i kalorycznej niż same ruskie z cebulką.
Jeżeli szukasz inspiracji na inne dania bez mięsa wejdź i zobacz: makaron z sosem Alfredo, kartoflanka z pomidorami czy pierogi z kapustą i pieczarkami.
Smacznego 😊
Pierogi ruskie skąd nazwa? Ostatnio nad pierogami ruskimi rozpętała się istna wojna, zwolenników tej nazwy i przeciwników. Niepotrzebnie, pierogi ruskie nie mają nic wspólnego z Rosją, a mieszanie bardzo starych przepisów z polityką jest dalece niestosowne. Solidarność solidarnością, ale nieznajomość tematu nie zwalnia od myślenia i zapoznania się z genezą ruskich pierogów i tym skąd pochodzą. Ruś, Ruś czerwona, pierogi galicyjskie, pierogi ukraińskie. Nazwy się mnożą, a bohater pozostaje ten sam. Nie jestem adwokat pierogów, ale czy warto się aż tak ekscytować się samą nazwą? Nazwą która ma swoje korzenie nie tam gdzie się większości wydaje.
Sprawdzony przepis na ruskie sprawia, że chętnie się do nich wraca. Nadzienie powinno być dość pikantne, wyraziste, a podsmażona cebula jest jak wisienka na torcie. Ziemniaki na dobre ruskie pierogi to te mączyste typu C. Dzięki temu nadzienie jest zwarte i stabilne, nie wychodzi rzadkie i nie wypływa z pierogów.
Ruskie pierogi w niektórych regionach to obowiązkowa potrawa wigilijna. Każdy region ma swoich faworytów, tych na słodko jak i słono. Dla jednych to jest kutia, makiełki, makówki czy też postna kapusta z białą fasolą. Do miłego👋
Brak komentarzy