Babka wielkanocna dwukolorowa
Wyśmienita puszysta babka wielkanocna na oleju. Wilgotna babka, która sprawdzi się nie tylko od święta, ale i na co dzień do kawy czy herbaty. Można śmiało powiedzieć, że babki to domena Polaków, mamy wiele wariantów tego prostego, aczkolwiek wymagającego ciasta. Idealna babka wielkanocna może być marmurkowa, babka piaskowa czy tak ostatnio popularna babka majonezowa. Zaraz za nimi jest babka z serkiem mascarpone. Zamiast dużej wilgotnej babki można upiec małe mini babeczki. Wybór jest ogromny, a więc każdy znajdzie swój idealny przepis na babkę. Jasna, ciemna , duża czy mała. Jednak najważniejsze pytanie jakie nurtuje wszystkich i jakby ono nie brzmiało, co zrobić żeby babka była mokra? 😉
Najlepsza babka dwukolorowa
Prosty przepis na babkę w dwóch kolorach, jeżeli nie lubisz babki z kakao możesz zrobić babkę cytrynową lub inną. Często pytacie jak się robi babkę jak dawniej? Taka babka z kakao z prodiża lub keksówki. Stary przepis na babkę był zazwyczaj na babkę na oleju lub margarynie, często z mlekiem, oranżadą, rzadziej ze śmietaną. Jak zrobić babkę bez zakalca?
Zapraszam na przepis 🙂
Babka wielkanocna przepis
mąka pszenna uniwersalna 1 szklanka
mąka ziemniaczana 1 szklanka
jajka 5 sztuk
olej 1 szklanka
cukier do wypieków 1/2 – 3/4 szklanki
sok i skórka z połowy cytryny
proszek do pieczenia 2 łyżeczki z brzuszkiem
Oraz:
kakao 1 łyżka
mleko 1 łyżka
tłuszcz i łyżka mąki do formy
Jak zrobić wilgotną babkę wielkanocną
Szklanka standard 250 ml, forma do babki z kominem 23 cm lub wąska blaszka 12 x 34 cm.
Ważna rzecz, składniki na babkę powinny mieć temperaturę pokojową. To zapewni ciastu ładne wyrastanie, to raz a dwa należy pamiętać aby długo nie mieszać ciasta po dodaniu mąki. O tym jednak w dalszej części.
Foremkę wysmaruj tłuszczem i oprósz mąką.
Piekarnik nastaw na 50 stopni pieczenie góra – dół.
Mąki przesiej razem z proszkiem do pieczenia
Do dużej misy wbij całe jajka , wsyp cukier i zacznij ubijać aż powstanie pienista biała masa, dobrze ubite jajka z cukrem to połowa sukcesu wilgotnej i puszystej babki. Jeżeli lubisz bardziej słodkie ciasta dodaj 3/4 szklanki, ja wolę te mniej słodkie dlatego daję tylko 1/2.
Zmniejsz obroty miksera, dodaj sok i skórkę z cytryny, cienkim strumieniem wlej olej. Dzięki mieszance oleju i mąki ziemniaczanej mamy zapewnioną wilgotność ciasta, a sok z cytryny to nie tylko smak. Kwaśny dodatek powoduje większy wzrost ciasta, a więc puszystość też na plus.
Na tym etapie działaj już bez miksera. Wsyp do masy jajecznej z olejem 1/3 mąki i delikatnie wymieszaj miotełką lub łopatką. Tak samo postępuj z resztą mąki. Pamiętaj aby długo nie mieszać, gdyż uwolniony gluten spowoduje, że ciasto będzie twarde i zbite. Mieszaj krótko, tak aby się tylko mąka wchłonęła.
Przelej ciasto do wysmarowanej formy, pozostaw w misce około 3/4 szklanki jasnego ciasta, aby je zamienić na ciemne. Dodaj kakao, mleka wymieszaj i nierównomiernie rozlej po cieście. Możesz lekko i płytko przemieszać drugą stroną łyżki lub trzonkiem noża.
Wstaw babkę do piekarnika, półka niżej niż środek. Zwiększ temperaturę do 180 stopni, jeżeli Twój piekarnik ma tendencję do przypalania wystarczy na 170 stopni. Po około 50 minutach sprawdź patyczkiem do szaszłyków czy babka nie jest w środku surowa.
Jeżeli patyczek jest suchy dopiecz jeszcze około 5 minut. Jeżeli patyczek jest mokry trzeba jeszcze dopiekać około 10 minut i ponownie zrobić test z patyczkiem.
Upieczone ciasto po lekkim ostygnięciu aby się nie poparzyć, wyjmij z formy ułóż na kratce aby odparowało.
Zimne mną babkę możesz dowolnie dekorować, sprawdzi się lukier, polewa kakaowa czy glazura.
Wśród świątecznych wypieków nie może zabraknąć innych pyszności: sernik gotowany z truskawkami, sernik z mlekiem i olejem czy babki adwokatowej.
Smacznego 😊
Jak zrobić babkę bez zakalca? Jak już wspomniałam, składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową. Sok z cytryny to nie tylko aromat i smak, ale i wspomagacz środka spulchniają. I najważniejsze dobrze spienione jajka z cukrem. Masa jajeczna do babki powinna być biała.
Czy babkę po upieczeniu zaraz wyjąć z piekarnika? Tak, babka należy do tych ciast, które nie muszą swojego odsiedzieć.
Czy babkę wkładamy do nagrzanego piekarnika? W moim przepisie babkę wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika. Dlaczego? Wysoka temperatura ścina ciasto na zewnątrz, zamyka się ono, a w środku nadal pozostaje płynne i mokre. Takie ciasto później pęka aby móc wyrosnąć. Jeżeli piekarnik nagrzewa się z ciastem, ma ono czas lepiej wyrosnąć. Pamiętasz babkę z prodiża? Ona zawsze była wyrośnięta, ponieważ wypiekacz nagrzewał się razem z ciastem.
Jakie są tradycyjne ciasta na Wielkanoc? Na pewno pierwszy jest sernik, pascha, mazurek i oczywiście babka. Poza tymi ciastami każdy ma swoje ulubione ciasta, które robi na większe i mniejsze okazje. Ciasta pieczone i takie bez pieczenia. Moim faworytem jest sernik sypany i ciasto pijana śliwka bez pieczenia. Do miłego 👋
Brak komentarzy