Ciasto Stefan z orzechami
Słodko słone orzechowe ciasto Stefan bez pieczenia. Ciasto o którym totalnie zapomniałam. Cóż tak to już jest, że nowe wypycha stare i najskrytsza pamięć ludzi zawodzi. Powrót ciasta Stefan odbył się kilka tygodni temu. Koleżanka z pracy przypomniała mi lata szkolne , a tam Stefan z orzechami i chrupiącą posypką. Prawdziwe ciasto z orzechami włoskimi jak u Babci. Mięciutka masa i chrupiąca posypka, to ciasto z kaszą manną na krakersach było męską odpowiedzią na damską Stefankę na herbatnikach. I choć Stefan jest mniej znany, to powstał dużo wcześniej niż popularne ciasto Rafaello.
To były czasy 🙄 przelicznik kalorii potraw to było coś jak z obcej planety. Człowiek pochłaniał pyszne ciasto z orzechami i nie zastanawiał się, ile kalorii ma to czy tamto. Stefan na krakersach lub herbatnikach, to ciasto jak dawniej. Babcia Magdy, to był prawdziwy wirtuoz kuchenny.
Stefan ciasto jak dawniej
Jak się żyło w czasach PRL-u? W sklepach, ogólnie w handlu nie było tyle wszystkiego co teraz. Jednak w tych odległych czasach nawet dzieciom żyło się weselej niż dziś. Tak dzieci jak i dorośli nie zastanawiali się co to jest kreatywność? Wszyscy byli kreatywni w pracy jak i w zabawie. Dziś chat służy za kontakty międzyludzkie, a sztuczna inteligencja wypiera człowieka na dalszy plan. To nie powinno cieszyć, to nas powinno smucić i zmuszać do refleksji. OK, Ela do brzegu. 😊 Ciasto Stefan z mielonymi orzechami na krakersach z orzechami.
Zapraszam na przepis 🙂

ciasto z orzechami włoskimi
Ciasto Stefan bez pieczenia przepis
Masa mleczna
mleko 1 litr
kasza manna 1 szklanka
masło 200 g
cukier 1/2 szklanki
orzechy mieszane 300 g
Wierzch posypka
wiórki kokosowe lub domowa bułka tarta 100 g
masło 2 łyżki z małym brzuszkiem
cukier 2 – 3 łyżki
Oraz:
krakersy 360 g

ciasto jak dawniej
Ciasto Stefan na krakersach bez pieczenia jak zrobić
Szklanka standard 250 ml, forma 31 x 21 cm.
Formę możesz wyłożyć folią spożywczą, ale nie jest to konieczne. Z folią łatwiej jest później ciasto wyjąć, bez jest to trochę utrudnione, ale też dasz radę.
Stefan jak już wspomniałam był męską odmianą dla ciasta Stefanka na herbatnikach. Ciasta z masą mleczną z kaszy manny, był robiony albo na krakersach i taki jest jak dla mnie najsmaczniejszy. Wzbogaceniem smaku było dodanie mielonych orzechów. A że czasy były jakie były, wiórki kokosowe, migdały były rarytasem na który nie każdego było stać. Dlatego do Stefka używano włoskich lub laskowych orzechów, to co akurat ktoś miał w swoim ogrodzie lub co miał sąsiad. 😉
W garnku zagotuj mleko, wsyp mannę, cukier i gotuj 4 – 6 minut cały czas mieszając. Przykryj mannę folią spożywczą i odstaw do całkowitego ostygnięcia. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej, wtedy wszystko będzie na spokojnie i bez pośpiechu.

ciasto jak dawniej
Orzechy wysyp na patelnię i lekko podpraż, w ten sposób z laskowych orzechów zejdzie skórka, a włoskie lepiej smakują gdy są lekko podprażone. Pozostaw orzechy do ostygnięcia. Następnie lekko potrząsaj patelnią aby spadła reszta łusek.
Przełóż orzechy do miksera, młynka, maszynki do mięsa i zmiel. Możesz też posiekać drobno nożem. Albo zrobić pół na pół, mielone i siekane.
Dziś można sobie pozwolić na więcej, część polskich orzechów możesz zastąpić płatkami migdałowymi lub orzeszkami nerkowca, ziemnymi czy pistacjowymi. Tu już możesz poszaleć.
Zimną mannę lekko rozbij mikserem, dodawaj po łyżce masła w temperaturze pokojowej i miksuj aż do wykorzystania tłuszczu. Spróbuj pod względem słodkości, jeżeli masa jest dla Ciebie zbyt mało słodka dodaj cukru pudru.
Wsyp zmielone orzechy i wymieszaj masę łyżką.

ciasto Stefan z mielonymi orzechami
Na spodzie formy rozłóż warstwę krakersów, na nie trochę masy i znów krakersy itd. Pamiętaj aby ciastka lekko wciskać w masę. Ostatnia warstwa ciastek powinna być lekko posmarowana kremem z orzechami, czyli kończymy masą. U mnie były to cztery warstwy krakersów.

ciasto z orzechami włoskimi
Na patelni rozpuść masło, dodaj cukier i wiórki. Smaż cały czas mieszając aby masa się nie przypaliła, uważaj bo to bardzo gorące i szybko łapie kolor. To dziś wykończenie Stefana, dawniej robiono tak samo, ale zamiast kokosowych wiórek dawano bułkę tartą. Była słodka, pyszna i też cudownie chrupała gdy zastygnął na niej cukier. Jeżeli chcesz wiórki możesz zastąpić bułką tartą, najlepiej domową.
Zdejmij patelnię z gazu, posypkę równo rozprowadź po całej powierzchni naczynia, pozostaw do ostygnięcia. Jeżeli pozostały Ci jakieś okruszki, ścinki krakersów, rozetrzyj je w palcach i dodaj do gorącej posypki.

ciasto Stefan z mielonymi orzechami
Zimną wysyp równomiernie na ciasto, lekko wciśnij. Przykryj naczynie folią i wstaw do lodówki na kilka godzin.
I tak to nim pojawiły się Polsce na dobre słodycze Raffaello, dużo wcześniej był Stefan z orzechami. Ciasto jest pyszne, orzechowe, mięciutkie i ten cudowny chrupiący wierzch. Najlepiej smakuje gdy po wyjęciu z lodówki chwilę odstoi i złapie temperatury. Wśród tych nowych wynalazków, odrobina retro nie zaszkodzi.
Lubię czasem przywołać wspomnienia i wrócić do starych przepisów na ciasto jak u babci, cioci czy innej dobrej duszy. Na Blogu jest kilka takich przepisów: wspomniana już Stefanka, niby piernik , babka na oleju z oranżadą czy drożdżówka jak u babci z wanilią.
Smacznego😊

ciasto Stefan z mielonymi orzechami
Stefan to naprawdę proste ciasto orzechowe z kremem. Nie ma większego znaczenia czy orzechy będą drobniej czy grubiej zmielone. Czy więcej dasz orzechów włoskich czy laskowych, dobierasz jak lubisz lub jak masz. Każdy przepis powinien być inspiracją, a efekt końcowy to suma Twoich upodobań smakowych. Trzymanie się sztywno przepisu, to nie dla mnie. Sama tego nie robię i innym nie polecam.
Babcia koleżanki zawsze robiła to ciasto na margarynie i podobno na niej najlepiej smakowało. Może i racja, jednak ja tam wolę Stefana na maśle. Może i trochę drożej, ale na pewno zdrowiej. Jeżeli chcesz wykorzystać do przepisu margarynę, masz pełne prawo.
Jeżeli jesteś fanem orzechów mam kilka przepisów na ciasta z orzechami włoskimi, ziemnymi itp. Ciasto orzechowe to delikatny , rozpływający się w ustach orzechowy biszkopt z kremem, jest także orzechowe ciasto bez pieczenia z kajmakiem i domowy budyń pistacjowy. Do miłego 👋

Stefan na krakersach
Brak komentarzy