Domowe Wędliny Pasztet Święta

Przepis na lekki pasztet drobiowy

29 lipca 2024
Pasztet drobiowy

Lekki pasztet drobiowy 

Pyszny pasztet drobiowy z warzywami, idealny jako pasztet pieczony jak i do słoików. Lekki pasztet bez wątróbki to idealna domowa wędlina dla dzieci jak i osób starszych. Śmiało mogę napisać, że jest to pasztet dietetyczny, wskazany dla osób zdrowych jak i chorych. Zawsze uważałam i nadal uważam, że to najlepszy pasztet tak na lato jak i na zimę.

Domowy pasztet z drobiu

Jest to prosty przepis na pasztet drobiowy, mimo to wiele osób się zastanawia: co zrobić żeby pasztet drobiowy nie był suchy? Jest na to bardzo prosta rada. I bez znaczenia czy jest to pasztet z mięsa z rosołu, czy specjalnie gotowanego. Jak zrobić najlepszy pasztet, co dodać zamiast bułki ?  O tym w dalszej części. Pasztet na Wielkanoc, Boże Narodzenie taki od święta jak i na co dzień.

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Przepis na domowy pasztet drobiowy

Przepis na domowy pasztet drobiowy

 

Pasztet drobiowy przepis 

 udka kurczaka 1,5 kg

marchew 1 sztuka

pietruszka 1 sztuka

por biała część

seler średni 1/2

cebula 1 duża

czosnek 4 ząbki

jajka 3 sztuki

manna 3 łyżki

majeranek 2 łyżki

liść laurowy 2 sztuki

ziele angielskie  3 kulki

kolorowy pieprz kulki 1 łyżeczka

wywar z gotowania 150 – 200 ml

sól i pieprz do smaku

 

Przepis na lekki pasztet drobiowy domowy

Przepis na domowy pasztet drobiowy

 

 

 

Jak zrobić pasztet z kurczaka bez wątróbki 

Blaszkę  26 x 11 cm wysmaruj masłem i oprósz bułką tartą. 

Mała uwaga co do formy, nie polecam używania papierowych foremek do pieczenia pasztetu. Pasztet to ciężka masa która wymaga stabilnego podłoża. Postanowiłam skorzystać z takiej foremki i niestety mój pasztet się ”rozjechał” co widać po pęknięciu na wierzchu. Ratując sytuację wstawiłam pasztet z papierową formą do metalowej blaszki i tak dopiekłam.

Waga mięsa razem z kością i skórą. Kto chce może zamienić część udek na pierś kurczaka. To już indywidualna sprawa jaki kto pasztet lubi. Ja zdecydowanie bardziej wolę ten z samych udek, to dużo smaczniejsze mięso na pasztet niż filet. 

W dużym garze zagotuj 2 litry wody, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, cebulę i kulki pieprzu. Do wrzącej wody dodaj obrane warzywa i czyste mięso razem ze skórą. Kto chce mieć mniej kaloryczny pasztet może usunąć skórę.  Nie solimy, wolno gotuj aż mięso zacznie się rozpadać. 

Wyjmij mięso oraz warzywa z wywaru i pozwól im ostygnąć. Następnie oddziel mięso od kości zmiel w maszynce na drobnych oczkach razem z warzywami. W czasie mielenia co jakiś czas ( aby równo się rozłożyło) wrzucaj ząbki czosnku ( surowy). 

Dodaj do masy mięsnej majeranek, przecedzony wywar z gotowania, dopraw do smaku solą i pieprzem. Dokładnie wyrób masę. Ilość soli, pieprzu i czosnku dobierz według własnych upodobań smakowych. 

Gdy masa jest już doprawiona dodaj jajka, mannę ponownie dokładnie wyrób masę na pasztet. Jeżeli chcesz zrobić pasztet bezglutenowy, mannę zastąp kaszką lub mąką kukurydzianą, sprawdzą się także otręby. Wszystko w tej samej ilości co manna. 

Odwieczny spór, dodawać pianę z białek czy nie dodawać? Moim zdaniem to zbędna dodatkowa praca. Masa mięsna jest tak ciężka, że ta piana pada zaraz po włożeniu do foremki. To nie jest lekki biszkopt, który piana z białek usztywniona cukrem trzyma w pionie. Tej piany nie ma co usztywnić, samo ubicie to za mało! I nawet jak  kulinarny celebryta dodaje,  zastanów się nad tym czy to ma sens? Fizyki nie oszukasz. 😉

 

Najlepszy pasztet bez wątróbki

Najlepszy pasztet bez wątróbki

 

Przełóż do przygotowanej foremki, uderz kilka razy foremką o blat. Mokrą łyżką wyrównaj powierzchnię.

Wstaw do nagrzanego piekarnika  (200 stopni, góra – dół ) półka niżej niż środek. Po 10 minutach obniż temperaturę do 170 stopni i piecz jeszcze godzinę. Po to wstawiamy do wyższej temperatury, aby masa nam się szybko zamknęła i pasztet nie wysychał w czasie pieczenia. 

 

Pasztet domowy drobiowy

Najlepszy pasztet bez wątróbki

 

Jeśli góra pod koniec pieczenia zbytnio Ci się rumieni wsuń wyżej nad pasztet blachę piekarnikową. Po upieczeniu wyjmij pasztet na zewnątrz, po około 10 minutach wyjmij z foremki aby się nie odparował. Pozwól mu ostygnąć i dobrze się związać.

I mamy pyszną domową wędlinę na kanapki. Pasztet znakomicie się kroi. Jeśli dodamy więcej wywaru będzie bardziej plastyczny i będzie można go rozsmarowywać na pieczywie.

Jeżeli chcesz zrobić pasztet bez wątróbki do słoików, przygotuj masę tak samo. Nakładaj do wyparzonych słoików do 3/4 wysokości i pasteryzuj wolno około 30 minut. Pozostaw w wodzie do następnego dnia i następnego dnia ponownie podgrzej, ale już pasteryzuj tylko 15 minut.  Trzecie podejście niepotrzebne, z racji że mięso było już gotowane.

Pasztet znakomicie się przechowuje w lodówce nawet do 14 dni, lekko wyschnie, ale nic się z nim nie dzieje. Możesz go zamrozić, ale po rozmrożeniu traci trochę na smaku z racji wody która zamarznie w środku. Niby nic wielkiego, ale zawsze coś.

Jeżeli koniecznie chcesz zrobić pasztet drobiowy z wątróbką, dodaj także drobiową. Na tą ilość mięsa około 300 – 400 g. Czystą i pozbawioną błon wrzuć na 5 minut do gorącego wywaru po wyjęciu mięsa i wolno parz. Wyjmij, a gdy ostygnie miel w maszynce na zmianę z mięsem i warzywami.

Wejdź i zobacz inne domowe wędliny: golonka gotowana na kanapki, boczek gotowany w cebuli, domowy paprykarz z ryżem, pasztet wieprzowy z wątróbką, oraz wiele innych WĘDLINY. Powodzenia i Do Miłego 👋

 

Drobiowy pasztet bez wątróbki

Drobiowy pasztet bez wątróbki

Drobiowy pasztet bez wątróbki

Drobiowy pasztet bez wątróbki

 

Drobiowy pasztet bez wątróbki

Drobiowy pasztet bez wątróbki

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również

6 komentarzy

  • Reply Kuchcik 12 marca 2021 at 08:10

    Smakowicie się prezentuje 🙂 Lubię pasztety, ale tylko takie przygotowane w domu. Od pewnego czasu mam jakiś uraz co do tych ze sklepu i to raczej nie chodzi o ich smak, ale o moją wyobraźnię związaną z ich przyrządzaniem 😀

    • Reply Ela Dziurkowska 13 marca 2021 at 15:01

      Oj tak, ta wyobraźnia bywa złośliwa jak się człowiek zacznie zastanawiać co tam jest? 😅

  • Reply zosik 29 sierpnia 2024 at 01:12

    a co z wątróbką, ile jej ma być ?

  • Reply zosik 29 sierpnia 2024 at 01:14

    a co z wątróbką, ile ma jej być ?

  • Reply zosik 29 sierpnia 2024 at 01:17

    przepraszam, doczytałam o wątróbce.

    • Reply Ela Dziurkowska 29 sierpnia 2024 at 12:11

      Nic się nie stało 🙂

    Zostaw komentarz