Zupy Kurczak Wołowina

Klasyczny przepis na flaki po zamojsku

20 listopada 2024
Klasyczny przepis na flaki po zamojsku

Flaki wołowe z pomidorami

Tradycyjne flaki wołowe na rosole drobiowym w pomidorach, czyli flaki po zamojsku. Flaki z koncentratem pomidorowym dobre latem, ale jeszcze lepsze zimą na rozgrzewkę. To przepis na jedną z wielu zup, gdzie główną rolę odgrywają flaki wołowe surowe lub obgotowane. Flaki po warszawsku, flaki tradycyjne czy flaki z klopsikami, które najlepsze? Jesień i zimna to najlepszy czas na rozgrzewające zupy.

Stary przepis na flaki po zamojsku

Czym się różnią flaki po zamojsku od zwykłych flaków?  Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka. Te zwykłe są jasne, można powiedzieć białe, z po zamojsku są czerwone. To największa różnica, cała reszta jest taka sama. Dobry esencjonalny rosół i ładne czyste flaki wołowe.

Zapraszam na przepis 🙂

 

Flaki z koncentratem pomidorowym

Flaki z koncentratem pomidorowym

 

 

Flaki po zamojsku przepis 

ćwiartki kurczaka około 700 g

włoszczyzna jak do rosołu

liść laurowy 2 sztuki

ziele angielskie 4 kulki

słodka papryka 1 łyżeczka

ostra papryka 1/3 – 1/2 łyżeczki

majeranek 2 łyżki

gałka muszkatołowa 1/2 łyżeczki

passata 250 ml

koncentrat pomidorowy 2  – 3 łyżeczki

flaki wołowo 900 – 1000 g

Zasmażka do flaków

masło 1 łyżka z brzuszkiem

mąka pszenna 2 płaskie łyżki

sól i pieprz do smaku

 

Flaki wołowe w pomidorach

Flaki wołowe w pomidorach

 

Jak się robi flaki po zamojsku

Udka oczyść i dobrze umyj, włóż do garnka, dodaj obrane warzywa.  Zalej zimną wodą tak aby całość była zakryta i wolno gotuj jak klasyczny rosół, do momentu aż mięso będzie swobodnie odchodzić od kości.

Gdy rosół się gotuje przygotuj flaki, opłucz  pod pierzącą wodą. Włóż do garnka, zalej wodą i obgotuj przez 5 – 7 minut. Czynność powtórz 2 – 3 razy. Ważne aby nie pozbyć się całkowicie tego charakterystycznego zapachu.

Wyjmij mięso z garnka aby ostygło, a rosół przecedź.

Do rosołu dodaj obgotowane flaki, liście laurowe, majeranek, ziele angielskie, płaską łyżeczkę soli i gotuj razem, aż flaki będą miękkie.

Mięso oddziel od kości, nie krój go nożem, ale porozrywaj palcami,  tak aby grubością było zbliżone do grubości flaków.

Gdy flaki są prawie miękkie, dodaj papryki, przecier – passata i łyżeczkę koncentratu, dopraw do smaku solą . Jeżeli flaki z pomidorami są mało kwaśne dodaj więcej koncentratu lub przecieru.

 

flaki z pomidorami

Jeżeli jesteś fanem flaków ze zasmażką, rozgrzej na patelni masło, wsyp mąkę i smaż cały czas mieszając aż masa zrobi się złota.

Dolej około szklanki płynu z garnka z flakami i energicznie mieszaj aby rozbić powstałe grudki. Wlej zawartość do garnka i wymieszaj.

Zagotuj, wyłącz palnik i dodaj  gałkę wymieszaj dokładnie. Przykryj pokrywką i pozostaw na 10 minut.

Spróbuj ponownie czego Ci brakuje we flakach po zamojsku? Ostrości, gałki soli? Tego dodaj i stwórz swój swój wyjątkowy smak.

Pamiętaj, że dobre flaki zawsze pachną majerankiem!

Tak przygotowane flaki z pomidorami możesz wekować, a także mrozić. Osobiście lubię mieć zamrożonych kilka porcji i gdy niespodziewani goście się zjawią, wystarczy odgrzać.

Zrobiłam rozeznanie i flaki z koncentratem pomidorowym najpopularniejsze są na Mazowszu. Skąd więc nazwa po zamojsku? Tego nie wiem czy od Zamościa czy od jakiegoś Zamojskiego. 😊

Wejdź i zobacz : mój ulubiony wariant flaki wołowe na rosole drobiowym, następne są flaki z klopsikami, oraz inne przepisy na inne ZUPY . Powodzenia i Do Miłego 👋

 

Stary przepis na flaki po zamojsku

Stary przepis na flaki po zamojsku

 

Zobacz również