Lawasz z szynką i serem
Lawasz z nadzieniem podawany na ciepło z ulubionym sosem. Prosty przepis na chrupiące roladki lawasz z nadzieniem z żółtego sera i salami. Idealna przekąska na imprezę, spotkanie przy grillu, a także na obiad czy kolację. Roladki można także nadziać mieszanką serów takich jak mozzarella, feta i inne żółte sery. Do wypełnienia także sprawdzi się serek kremowy jak np. Bieluch lub jemu podobny. Do takiego serka wystarczy dodać ulubione zioła, doprawić do smaku solą i pieprzem i posmarować serkiem placek. A następnie rozłożyć na nim wędlinę i inne dodatki. Jeśli nie masz lawasz możesz go zastąpić tortillą i zrobić tortillę z patelni .
Co to jest lawasz
Lavash ( Lavaş , лаваш ) w wolnym tłumaczeniu to cienki placek. I taki jest lawasz, to przaśny biały chleb, nazywany także ormiańskim podpłomykiem, ormiańskim kruchym chlebem i paraki. Cienkie placki podobne do tortilli wywodzą się z tradycyjnej kuchni ormiańskiej. Oryginalny tradycyjny lawasz był wypiekany w tonirze, glinianym piecu znajdującym się w zagłębieniu w podłodze. W tradycyjnej kuchni ormiańskiej ten cienki, płacki chleb wypieka się z mąki pszennej, soli, wody i zakwasu. Obecnie czasem używa się drożdży.
Lawasz z czym podawać
W kuchni ormiańskiej i jej sąsiedztwie lawasz jest traktowany jak nasz tradycyjny chleb. Jest podawany do wszystkiego, zup, sosów i innych potraw. U nas lawasz tak samo jak pita czy tortilla są nadziewane kurczakiem, baraniną, warzywami i podawane w towarzystwie sosów. Ten cienki placek sprawdzi się także jako główny składnik roladek z serem, tuńczykiem, kurczakiem, makrelą i czym kto lubi. Jak zrobić szybkie przekąski? Pomysł na przekąskę z salami i serem. Co do barszczu czerwonego? Roladki lawasz z nadzieniem na pewno się sprawdzą.
Zapraszam na przepis🙂
Lawasz z nadzieniem na ciepło
lawasz 3 placki
żółty ser 100 g
mozzarella 100 g
szynka, salami lub inna wędlina 50 – 70 g
natka pietruszki
masło do smażenia
kilka łyżek wody
Lawasz z szynką i serem
Ser zetrzyj na tarce na grubych oczkach, mozzarellę pokrusz lub porwij na kawałki.
U mnie to było salami, ale możesz użyć każdej innej wędliny i pokrój ją w drobną kostkę. Tak aby lawasz dał się łatwo rolować.
Placki są zazwyczaj suche dlatego delikatnie przetrzyj placek wodą aby nie pękał w czasie rolowania.
Po 3/4 powierzchni rozłóż nadzienie czyli sery, wędlinę i pokrojoną natkę pietruszki. Możesz także dać inny zielony dodatek.
Zacznij ciasno rolować, zaczynając od strony z nadzieniem w kierunku wolnego boku. Roladkę połóż łączeniem do spodu aby placek się zależał i przekrój na pół. Takie mniejsze roladki lepiej smażyć, obracać na patelni, a i podawać także.
Smaż pod przykryciem na niewielkiej ilości masła lub oleju zaczynając tradycyjnie od strony z łączeniem. Gdy się zrumieni z jednej strony, obróć i dosmaż także pod przykryciem.
Roladki z lawasz można podawać z czerwonym barszczem, sosem 1000 wysp, sosem gyros, a także ze zwykłym keczupem. W sezonie grillowym można lawasz przygotować zamiast na patelni na grillu i podać z sałatką czy surówką.
UWAGA: Jeśli będziesz przygotowywać roladki na imprezę dla gości lub np. na wyjazd za miast wody posmaruj je rozmąconym jajkiem. Placek zmięknie a po usmażeniu wszystko będzie się ładnie trzymać.
Lawasz z nadzieniem jest fajniejszy niż z tortilli. Placek jest dużo cieńszy i roladki wychodzą mega chrupiące.
ZOBACZ KONIECZNIE : deskę wędlin i serów, roladki z tortilli z serkiem, roladki z serem i szynką,
Smacznego 😊
2 komentarze
Świetny pomysł na przekąskę, zrobiłam wczoraj i okazało się, że jedno opakowanie to za mało. Dodałam jeszcze korniszona i kukurydzę. Super pomysł!
I pięknie, teraz trzeba na wszelki wypadek kupić 3 opakowania. 😋 Lawasz idealnie się nadaje do smażenia, dużo lepiej niż tortilla.