Buraczki przepisy Porady

Jak szybko ugotować buraki

7 sierpnia 2020
Jak szybko ugotować buraki

Jak szybko ugotować buraki

Jak szybko ugotować buraki? Swojskie buraczki to mój ulubiony dodatek do wielu dań. Czy jest możliwe, żeby ugotować w klasyczny sposób buraki w 30 minut? A jak piec buraki?  Buraki pieczone w folii, zdecydowanie odradzam. Najlepsze buraki pieczone będą w naczyniu z pokrywką. Metodę znalazłam gdzieś w internetach i sprawdziłam! Wniosek? Niewątpliwie jest to możliwe! Buraczki według tego sposobu, są pyszne, bardzo aromatyczne i intensywne w kolorze. Godne uwagi jest też to, że dzięki krótkiemu gotowaniu nie tracą wielu cennych wartości.

Podsmażone na masełku z odrobiną cytryny lub octu, doskonale uzupełnią wiele dań obiadowych i co najważniejsze – bez długiego czekania. Jeśli lubisz więc buraczki co najmniej tak bardzo jak ja, to proszę zapoznaj się z tym prostym sposobem. Bez wątpienia się uda! Jak długo gotować buraki, jak piec buraki? Zapraszam na cd.

Jak szybko ugotować buraki

Jak szybko ugotować buraki

Jak szybko ugotować buraki skład

1 kg buraków

1 łyżka cukru

woda

skórka razowego chleba

Oraz:

 garnek lub naczynie do zapiekania 

zimna woda

kostki lodu

Jak szybko ugotować buraki

Jak szybko ugotować buraki

 
 

Jak szybko ugotować buraki przepis

1. Wybieramy bulwy jednej wielkości ( nie za duże), bez otarć i skaleczeń. Nigdy nie bierzemy takich, które mają urwany korzeń. Każde uszkodzenie – skaleczenie spowoduje, że w czasie gotowania woda będzie z nich wypłukiwać to co najlepsze i kolor. Duże bulwy będą włókniste z białymi kręgami, takie  warzywo prawdopodobnie przygotowywało się już do wydania nasion, albo miało kwiatostan. Jest bez smaku, wartości i nie do ugotowania!

 

2. Buraczki powinny mieć wyraźną skórkę, taką raczej grubszą. Unikamy tych błyszczących, śliskich przypominającą pomidora. I takich z mocno odciętym wieńcem, miejscem gdzie były liście. Powinno być ono wyraźne, a nawet z końcówkami liści.

 

3. Przed gotowaniem dokładnie myjemy gąbką, żadna szczoteczka – powstaną uszkodzenia!

 

4. Wkładamy do garnka, dodajemy skórkę chleba ( chleb zniweluje zapach jaki powstaje w trakcie gotowania), cukier i zalewamy wrzącą wodą. Buraki muszą być przykryte co najmniej 2 – 3 cm. Gotujemy na dużym palniku, w razie potrzeby uzupełniamy wrzątek.

Buraki do pieczenia tak samo wybieramy i przygotowujemy, wkładamy do naczynia z pokrywką w którym można zapiekać.  Wstawiamy do nagrzanego ( 190 – 200 stopni)  piekarnika środkowa półka i pieczemy około 45 –  60 minut.

 

5. Po 25 – 30 minutach odcedzamy buraki, przekładamy do drugiego garnka z zimną wodą. Woda powinna być lodowata, dlatego dodajemy kostki lodu. Takie hartowanie powoduje dalszy proces zmiękczania buraków, bez dłuższego gotowania. Po 15 minutach odcedzamy, obieramy ze skóry i można przygotować w swój ulubiony sposób.

Buraki z piekarnika po około 45 minutach sprawdzamy widelcem czy są już miękkie, jeśli tak ostrożnie wyjmujemy i także umieszczamy w garnku z lodowatą wodą.

 

Buraki po takim gotowaniu czy pieczeniu  nie tracą wielu wartości, proces jest krótki, a warzywo takie jak być powinno. Lekko chrupkie, wyczuwalne, takie na ząb.

Powodzenia 😊

 

Inne porady —-> TU

Jak szybko ugotować buraki

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz