Pierogi Boże Narodzenie Porady

Aksamitne białe ciasto na pierogi

21 maja 2024
Aksamitne białe ciasto na pierogi

Idealne ciasto na pierogi

Jak zrobić idealne, elastyczne ciasto na pierogi? Mój ideał to białe ciasto na pierogi, aksamitne i delikatne ciasto parzone. Takie robiło się w moim domu rodzinnym dawniej i ja robię do dziś. Wypróbowałam wiele przepisów, ulubiony jest jeden, któremu jestem wierna. Ciasto jest mięciutkie, delikatne, plastyczne, a pierogi się nie rozpadają i są pyszne.

Przepis na miękkie ciasto na pierogi

Krok po kroku ciasto na pierogi z serem, ruskie, mięsem czy jagodami sprawdza się zawsze. Znakomicie się z nimi współpracuje, mam ten komfort, że nigdy mnie nie zawiedzie. A pierogi czy świeże czy mrożone smakują tak samo dobrze. Jeżeli ktoś lubi żółte ciasto na pierogi, niestety ten przepis nie jest dla niego.

Zapraszam na przepis 🙂

 

Elastyczne ciasto na pierogi

Elastyczne ciasto na pierogi

 

 

Białe ciasto na pierogi przepis 

mąka pszenna ( typ 450 – 500) 500 g

sól 1 płaska łyżeczka

gorąca woda około 250 ml

 

 

Ciasto na pierogi bez jajka

Ciasto na pierogi bez jajka

 

Jak zrobić białe ciasto na pierogi

Na początku chcę nadmienić, że nie tylko jajko robi żółte ciasto na pierogi, ale także każdy dodatek tłuszczu czy to masło czy olej. Z naciskiem na olej.

Mąkę przesiej do miski. We gorącej prawie wrzącej wodzie rozprowadź sól i dokładnie wymieszaj. Sól sprawia, że ciasto jest wilgotne, zatrzymuje w nim wilgoć.

Do miski z mąką wlej   około 200 ml wciąż gorącej wody, aby mąka się mogła zaparzyć. Początkowo aby się nie poparzyć mieszaj łyżką,  a gdy temperatura na to pozwoli wyrabiaj ręką.

 

Elastyczne ciasto na pierogi

Elastyczne ciasto na pierogi

 

Jeżeli po 5 minutach nadal widać białą mąkę, dodaj odrobinę wody. Wyrabiaj aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i nie będzie brudzić ręki.

Ciasto będzie jeszcze ciepłe, ale elastyczne i dobrze wyrobione po naciśnięciu palcem powinno się podnieść.

Takie ciasto przykryj czystą ściereczką, miską lub talerzem aby zbyt szybko nie ostygło i pozostaw tak na około 30 minut.

 

 

 

Przełóż ciasto na blat oprószony mąką przerób je kilka razy i to wszystko.

Odcinaj po kawałku ciasta do wałowania, resztę przykryj talerzem aby nie obsychało.

 

Białe ciasto na pierogi bez jajka

Białe ciasto na pierogi bez jajka

 

Ciasto moim zdaniem genialne i bez znaczenia czy robisz pierogi na słono czy na słodko, ruskie z kapustą czy truskawkami. Znakomicie się z nim pracuje, pierogi są ładne białe, ciasto daje się cienko wałkować, czasem nawet za cienko. 😊

Pierogi z parzonego ciasta znakomicie lepi, nic się nie rozpada , do mrożenia też super. Zazwyczaj mrożę gotowane, a później tylko rzucam na gorącą wodę aby zagrzać. Jeżeli idą do mrożenia surowe, wtedy dość mocno oprószam je mąką.  Takie nie są podatne na zlepianie.

Wiem, że ile domów tyle przepisów na pierogi. To moje idealne ciasto na pierogi, tak samo bez jajka jak kluski śląskie i tu jestem nieugięta. 😉

Wejdź i zobacz: pierogi z grilla też super smakują, klasyczne ruskie z ziemniakami i twarogiem, pierogi z młodą kapustą i boczkiem, oraz niezawodne pierogi z dudkami. Powodzenia i Do Miłego 👋

 

Aksamitne białe ciasto na pierogi

Aksamitne białe ciasto na pierogi

 

Elastyczne ciasto na pierogi

Elastyczne ciasto na pierogi

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz