Pierogi podlaskie z boczkiem i ziemniakami
Pyszne pierogi z ziemniakami i boczkiem. Pierogi z tartymi ziemniakami i boczkiem. Ostatnio na wyjeździe zostałam poczęstowana tym daniem regionalnym, a były to pierogi z ziemniakami i boczkiem. Zwane także szlachcicami, chłopskie jadło , a szlachcic. Pierogi z ziemniakami inaczej kazały się wyjątkowo pyszne! Mówi się też że pierogi z ziemniakami to pierogi podlaskie.
Przyznam się szczerze, że to był mój pierwszy raz, kiedy spotkałam się z tego typu ziemniaczanym farszem w pierogach. Tarte ziemniaki smażone z boczkiem smakują wyjątkowo. Prosty skład, a jednak złożony smak. Połączenie ziemniaków z boczkiem w tej postaci jest mi znane jako wileński placek lub wileńskie ziemniaki. Po powrocie znalazłam przepis na te pierogi z ziemniakami i zabrałam się do ich lepienia. 😎
Pierogi wyszły naprawdę pyszne. Przepis na ciasto jest klasyczny. Jeśli chodzi o farsz to jest z nim nieco zabawy, czyli w sumie jak z każdym nadzieniem do pierogów. Pierogi te są niewątpliwie połączeniem kilku kultur, ale za to jakim smacznym.😊 Na pewno jeszcze nie raz zagoszczą na moim stole. Jeśli jesteś fanką/fanem pierogów i ciekawią Cię nowe stare smaki, to zapraszam na przepis. Może Ty też polubisz te pyszne pierogi. Gorąco zapraszam! 🙂
Pierogi z ziemniakami i boczkiem przepis
Ciasto na pierogi —-> PRZEPIS
Farsz:
1 kg ziemniaków
2 cebule
300 g wędzonego boczku lub słoniny
sól i pieprz do smaku
Pierogi podlaskie z boczkiem jak zrobić
Zagniatamy ciasto i odkładamy je na 30 minut aby sobie odpoczęło pod przykryciem.
Cebule i boczek kroimy w kostkę i przesmażamy. Odkładamy 2 – 3 łyżki na później.
Obrane ziemniaki ścieramy na tarce o dużych oczkach. Wkładamy na gorącą patelnię z boczkiem i cebulą. Smażymy co chwilę mieszając aby masa była jednolicie ścięta, a nie przyrumieniona. Smażymy aż masa będzie przypominać placki ziemniaczane w środku, doprawiamy solą i pieprzem.
Ciasto rozwałkowujemy na cienki placek, na środek nakładamy porcję chłodnego nadzienia i lepimy pierogi.
Gotujemy w osolonym wrzątku 5 minut od wypłynięcia na wierzch.
Możemy podawać zaraz po ugotowaniu z cebulką i skwarkami, albo po podsmażeniu. Ten drugi wariant jest dużo smaczniejszy.
Smacznego😊
Inne pomysły na pierogi —–> TU
1 komentarz
Z takim farszem jeszcze pierogów nie próbowałam 🙂