Pierogi z kapustą i grzybami
Przepis na pierogi z kapustą i grzybami podawane z czerwonym barszczem. Tym razem nie będzie to barszcz czerwony z pasztecikami ale barszcz z pierogami z kapustą. Barszcz wigilijny z pierogami czy uszkami, to klasyczne danie na świątecznym stole To jedno z głównych dań na ciepło, obok kapusty z grochem i smażonej ryby. Polacy kochają pierogi, pierogi z mięsem są najpopularniejsze, dziś jednak będą pierogi bez mięsa. Danie postne ze smażoną kapustą z grzybami na maśle. Pierogi z kapustą i grzybami bez jajka.
Przepisy na potrawy wigilijne są proste, tylko kilka składników, to dania bezmięsne składające się z tego co natura dała. Kapusta, grzyby, mak, miód, ryby, suszone owoce to tradycyjne składniki wigilijnych dań. Wigilijne pierogi czy uszka można przygotować z kapustą i grzybami suszonymi jak i z kapustą i pieczarkami. Pierogi, uszka z grzybami i kapustą jak gotować i jak mrozić?
Dziś podam nie tylko przepis na farsz do pierogów z kapustą i grzybami, ale i przypomnę mój najlepszy przepis na ciasto na pierogi. Sprawdzony przepis na pierogi z grzybami i kapustą w delikatnym cieście. Ciasto na pierogi to podstawa, nie może być zbyt twarde, ani za miękkie bo pierogi będą albo się rozpadać, albo przypominać twarde kluchy. Jak zrobić i jak przyprawić farsz do pierogów z kapustą? Farsz do pierogów czy do uszek z grzybami i kapustą jest taki sam. Tak wigilijne pierogi jak i uszka powinny mieć drobno pokrojoną kapustę i suszone grzyby.
Pierogi z kapustą białą czy kiszoną? Jak dla mnie zdecydowanie kapusta kiszona do pierogów. Pierogi z białą kapustą już tak nie smakuję, ale co kto lubi. Tak jak pierogi z kiszoną kapustą i grzybami możesz przygotować pierogi z kapustą białą.
Z czym podawać pierogi z kapustą? Czym okrasić pierogi wigilijne? Mój ulubiony zestaw to barszcz czerwony i pierogi z kapustą, ale można też podać pierogi z podsmażoną na maśle lub oleju cebulką. Wigilijne pierogi można też podać z zupą grzybową lub same jeśli ktoś tak lubi. Przepis na pierogi z kapustą i grzybami, podane z czystym barszczem czerwonym lub cebulką.
Zapraszam na przepis 🙂

Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kapustą i grzybami przepis
Nadzienie do pierogów
kiszona kapusta 500 g
suszone grzyby 50 g
cebula 1 duża sztuka
masło 3 łyżki
majeranek 1 łyżka
liść laurowy
ziele angielskie 3 kulki
sól i pieprz do smaku
Barszcz czerwony czysty
wywar z gotowanych warzyw 2 l
buraki 500 – 600 g
ocet lub sok z cytryny
cukier
liść laurowy 2 sztuki
czosnek 2 ząbki
ziele angielskie 3 kulki
czarny pieprz kulki 10 sztuk
majeranek 1 łyżka
sól i pieprz do smaku
Pierogi z kapustą i grzybami jak zrobić
Suszone grzyby zalej na noc ciepłą wodą i odstaw aby namokły.
Cebulę pokrój w kostkę podsmaż na tłuszczu, gdy się zeszkli dodaj namoczone drobno pokrojone grzyby i smaż chwilę. Wody z moczenia grzybów nie wylewaj.
Kapustę kiszoną przepłucz pod bieżącą wodą, pokrój na drobno. Dodaj na patelnię do grzybów i cebuli. Chwilę razem smaż, często mieszając, następnie dodaj ziele angielskie, liście laurowe szczyptę soli i pieprzu. Podlej wodą z moczenia grzybów i duś aż kapust będzie miękka. Na koniec dodaj roztarty w dłoniach majeranek, odstaw do wystygnięcia. Do farszu nie dodajemy jajek ani bułki tartej, dlatego mocno go odparuj.

Pierogi z kapustą i grzybami
Ciasto na pierogi rozwałkuj na niezbyt cienki placek, wykrawaj krążki, nakładaj porcje nadzienia zlepiaj brzegi. Gotuj partiami w osolonym wrzątku 5 minut od wypłynięcia na wierzch. Jeżeli chcesz pierogi lub uszka z kapustą mrozić dodaj do wody kopiastą łyżkę masła lub rozprowadzoną w 0,5 szklanki wody płaską łyżkę mąki ziemniaczanej. Na pierogach powstaje powłoka, dzięki czemu ładnie się przechowują po zamrożeniu. Tylko pamiętaj, pierogi mrozimy wstępnie na tacy pojedynczo, a gdy lekko się zmrożą z wierzchu wtedy można pakować w woreczki.
Barszcz czerwony czysty, wywar warzywny zagotuj, dodaj obrane i pokrojone w grube plastry buraki, pokrojony czosnek, liść laurowy, kulki pieprzu i ziele angielskie oraz łyżkę octu. Gotuj bardzo wolno pod uchyloną pokrywką.
Po około 50 – 60 minutach przecedź barszcz dopraw solą, pieprzem, cukrem i octem do smaku. Dodaj roztarty w dłoniach majeranek.
Taki czysty czerwony barszcz możesz podawać z uszkami, pierogami, pasztecikami czy krokietami. Pierogi z czerwonym barszczem można podawać same lub z podsmażoną cebulką. To już jak kto lubi.
Wejdź i zobacz także: pierogi z zupą pomidorową, pierogi z wołowiną w barszczu zabielanym i pierogi z grilla.
Smacznego 😊
Brak komentarzy