Pierogi Porady

Ciasto na pierogi z jagodami

15 grudnia 2020
Ciasto na pierogi

 

 

Tradycyjne pierogi z jagodami 

    Prosty przepis na pierogi z jagodami. Idealne ciasto na pierogi, stary sprawdzony przepis na tradycyjne pierogi z jagodami. .  Jak zrobić idealne pierogi z jagodami, truskawkami czy pierogi z innymi owocami? Pierogi z jagodami babci, mięciutkie delikatne. Ciasto na pierogi bez jajka i oleju, tylko 3 składniki. Prosty, sprawdzony, przepis na znakomite ciasto pierogi nie tylko na WIGILIĘ! Jakie lepsze ciasto na pierogi z jajkiem czy bez jajka? Każdy ma swój przepis na ciasto pierogowe. Pamiętaj robić ciasto nigdy bez pośpiechu, rób wolno i dokładnie. Najłatwiejsze ciasto na pierogi. 

Co zrobić aby ciasto na pierogi było miękkie

Ja zawsze polecam parzone ciasto na pierogi bez jajka. Ciasto pierogowe aksamitne, mięciutkie,  znakomicie się klei, a pierogi się nie rozpadają. I bez znaczenia czy to są  pierogi z jagodami, pierogi z mięsem czy pierogi z kapustą, zawsze ciasto jest tak samo elastyczne. 

I w tym roku też nie może być inaczej. Święta Bożego Narodzenia 2020 nie mogą się odbyć bez klasycznych potraw i wypieków. Pierogi, makowiec, makówki, kapusta z grochem to tylko kilka z nich. I jak ostatnio pisałam… Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę!…Tradycja naszych dziejów jest warownym murem!…

 

 Jakie ciasto na pierogi z jagodami.

Jednak nim to zrozumiałam, szukałam własnego IDEAŁU. Jakie jest najlepsze ciasto na pierogi? Jak zrobić najlepsze pierogi z jagodami? Uczyła Babcia, uczyła Mama mówiąc…to NAJLEPSZY przepis na ciasto pierogowe! Ale gdzie tam, chciałam być mądrzejsza i szukałam swojego, jeszcze lepszego. 😏 Przerabiałam chyba wszystkie, aż w końcu wróciłam do sprawdzonego rodzinnego przepisu!

Zapraszam na przepis! 🙂

 

 

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

 

 

 

 

Ciasto na pierogi z jagodami

 

0,5 kg mąki ( typ 450 -480)
 
płaska łyżeczka soli
 
szklanka ( 250 ml) gorącej wody

mąka do podsypywania

 

 

Ciasto na PIEROGI

Ciasto na pierogi

 

Na początek mała ciekawostka. Jeśli ktoś uważa, że pierogi to POLSKI wynalazek, nic bardziej mylnego. Pierogi jak większość na naszym świecie  pochodzą z Chin. Do Polski przywędrowały dopiero w XIII w i  była to tylko mąka i woda, nic więcej. To Włosi dużo później dodali do ciasta jajko. 

 

Idealne ciasto na pierogi

 

Mąkę przesiewamy do miski, do wrzątku dodajemy sól. Wlewamy gorącą wodą do mąki i mieszamy przy pomocy łyżki. Gdy jest to możliwe ( cisto lekko ostygnie) zaczynamy wyrabiać ręką.

 

Gorąca woda zaparza mąkę, dzięki czemu ciasto daje się bardzo cienko wałkować, ładnie się zlepia i w ogóle nie sprawia problemów. A  po rozmrożeniu lub odgrzewaniu ciasto jest równie mięciutkie i delikatne.

 

Gdy ciasto jest elastyczne, nie brudzi rąk przykrywamy talerzem, na całość kładziemy ręcznik i zostawiamy na 30 minut. Na tym etapie nie wkładamy do woreczka, jeszcze ciepłe ciasto zaparuje się i zrobi się rzadkie. Pod talerzem para sobie ujdzie, a ciasto odpocznie. 

 

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

 

Dobrze wyrobione ciasto to takie które gdy się je przyciśnie palcem, podnosi się. A po przekrojeniu w cieście powinny być widoczne pęcherze powietrza.

 

Odcinamy porcję ciasta do wałkowania, resztę przykrywamy talerzem, albo wkładamy do woreczka aby nie obsychało.

 

Gdy chcemy aby pierogi / uszka ładnie się przechowywały do gotowania do wody, dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej rozprowadzonej w 0,5 szklanki zimnej wody. Tak ścięta skrobia pokryje cienkim filmem pierogi, co zapewni lepsze przechowywanie a zwłaszcza mrożenie. 

Można też do gotowania zamiast mąki ziemniaczanej dać łyżkę z brzuszkiem masła ( na 2 l wody), nie oleju, ale masła. Po wystygnięciu  masło zastygnie na pierogach, dzięki czemu nie zlepią się w jedną bryłę.

 

Ugotowane pierogi rozkładamy pojedynczo aby obeschły i ostygły. Tak też na płasko ( nie na kupę) rozkładamy w woreczkach i mrozimy. Zamrożone wrzucamy na gorącą wodę i parzymy około 10 minut. 

I jeszcze jedna ważna uwaga, jeżeli chcemy aby nasze pierogi były ładne śnieżnobiałe  nie dodajemy tłuszczu, a już na pewno oleju.  Zwykła mąka , wrzątek i szczypta soli.

Powodzenia 😊

 

Inne świąteczne potrawy ====> TU

 

Ciasto na PIEROGI - rodzinny przepis

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz