Pierogi Porady

Ciasto na pierogi z jagodami

15 grudnia 2020
Ciasto na pierogi

 

 

Ciasto na pierogi

    Idealne ciasto na pierogi, stary sprawdzony przepis rodzinny na mięciutkie pierogi. Jak zrobić idealne pierogi z jagodami, truskawkami czy pierogi z innymi owocami?  Pierogowe ciasto bez jajka i oleju, tylko 3 składniki, na elastyczne ciasto parzone. Prosty, sprawdzony, przepis na znakomite ciasto pierogi nie tylko na WIGILIĘ! Jakie lepsze ciasto na pierogi z jajkiem czy bez jajka? Każdy ma swój przepis na ciasto pierogowe. Pamiętaj robić ciasto nigdy bez pośpiechu, rób wolno i dokładnie.

Ja zawsze polecam parzone ciasto na pierogi bez jajka. Ciasto jest mięciutkie, znakomicie się klei, a pierogi się nie rozpadają. I bez znaczenia czy to są  pierogi z jagodami, pierogi z mięsem czy pierogi z kapustą, zawsze ciasto jest tak samo elastyczne. 

I w tym roku też nie może być inaczej. Święta Bożego Narodzenia 2020 nie mogą się odbyć bez klasycznych potraw i wypieków. Pierogi, makowiec, makówki, kapusta z grochem to tylko kilka z nich. I jak ostatnio pisałam… Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę!…Tradycja naszych dziejów jest warownym murem!…

 

 Ciasto na pierogi. Jednak nim to zrozumiałam, szukałam własnego IDEAŁU. Jakie jest najlepsze ciasto na pierogi? Jak zrobić najlepsze pierogi z jagodami? Uczyła Babcia, uczyła Mama mówiąc…to NAJLEPSZY przepis na ciasto pierogowe! Ale gdzie tam, chciałam być mądrzejsza i szukałam swojego, jeszcze lepszego. 😏 Przerabiałam chyba wszystkie, aż w końcu wróciłam do sprawdzonego rodzinnego przepisu!

Zapraszam na przepis! 🙂

 

 

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

 

 

 

 

Ciasto na pierogi z jagodami

 

0,5 kg mąki ( typ 450 -480)
 
płaska łyżeczka soli
 
szklanka ( 250 ml) gorącej wody

mąka do podsypywania

 .

.

 

Ciasto na PIEROGI - rodzinny przepis

.

.

 

Na początek mała ciekawostka. Jeśli ktoś uważa, że pierogi to POLSKI wynalazek, nic bardziej mylnego. Pierogi jak większość na naszym świecie  pochodzą z Chin. Do Polski przywędrowały dopiero w XIII w i  była to tylko mąka i woda, nic więcej. To Włosi dużo później dodali do ciasta jajko. 

 

Idealne ciasto na pierogi

 

Mąkę przesiewamy do miski, do wrzątku dodajemy sól. Wlewamy gorącą wodą do mąki i mieszamy przy pomocy łyżki. Gdy jest to możliwe ( cisto lekko ostygnie) zaczynamy wyrabiać ręką.

 

Gorąca woda zaparza mąkę, dzięki czemu ciasto daje się bardzo cienko wałkować, ładnie się zlepia i w ogóle nie sprawia problemów. A  po rozmrożeniu lub odgrzewaniu ciasto jest równie mięciutkie i delikatne.

 

Gdy ciasto jest elastyczne, nie brudzi rąk przykrywamy talerzem, na całość kładziemy ręcznik i zostawiamy na 30 minut. 

 

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

 

Dobrze wyrobione ciasto to takie które gdy się je przyciśnie palcem, podnosi się. A po przekrojeniu w cieście powinny być widoczne pęcherze powietrza.

 

Odcinamy porcję ciasta do wałkowania, resztę przykrywamy talerzem, albo wkładamy do woreczka aby nie obsychało.

 

Gdy chcemy aby pierogi / uszka ładnie się przechowywały do gotowania do wody, dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej rozprowadzonej w 0,5 szklanki zimnej wody. Tak ścięta skrobia pokryje cienkim filmem pierogi, co zapewni lepsze przechowywanie a zwłaszcza mrożenie. 

Można też do gotowania zamiast mąki ziemniaczanej dać łyżkę z brzuszkiem masła ( na 2 l wody), nie oleju, ale masła. Po wystygnięciu  masło zastygnie na pierogach, dzięki czemu nie zlepią się w jedną bryłę.

 

Ugotowane pierogi rozkładamy pojedynczo aby obeschły i ostygły. Tak też na płasko ( nie na kupę) rozkładamy w woreczkach i mrozimy. Zamrożone wrzucamy na gorącą wodę i parzymy około 10 minut. 

I jeszcze jedna ważna uwaga, jeżeli chcemy aby nasze pierogi były ładne śnieżnobiałe  nie dodajemy tłuszczu, a już na pewno oleju.  Zwykła mąka , wrzątek i szczypta soli.

Powodzenia 😊

 

Inne świąteczne potrawy ====> TU

 

Ciasto na PIEROGI - rodzinny przepis

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz