Porady Warzywa

Brukselka jak gotować

2 listopada 2021
Brukselka jak gotować

Jak się gotuje brukselkę 

Brukselka jak gotować aby nie była gorzka? Brukselka hit jesieni i zdrowej zbilansowanej diety, jest bardzo zdrowa i niskokaloryczna jej walory docenia każdy smakosz kapusty. Brukselka, mała kapustka, podobno  powstała ze skrzyżowania jarmużu i dużej  kapusty, stąd jej bogaty skład. Kolokwialnie można powiedzieć, że dostała kredyt i bogaty skład  od swoich starszych braci, co nie wszyscy doceniają.

Brukselka gotowana z mlekiem 

Czy brukselka jest zdrowa? Brukselka jest bardzo zdrowa i niskokaloryczna, dlatego bardzo popularna w dietach odchudzających,  tylko 37 kcal w 100 g surowego produktu. Indeks glikemiczny brukselki jest niski bo 15, a po ugotowaniu wzrasta tylko do 20. A wiec brukselka to idealne przepisy dla cukrzyków.  Zawiera także duże ilości witaminy C, największe z wszystkich kapustnych.

 

 

brukselka jak gotowac

Brukselka jak gotować

 

 

Brukselka to warzywo dwuletnie, sezon na kapustę brukselską trwa od jesieni do wczesnej wiosny.  Brukselka przepisy na pieczoną, gotowaną i wiele innych pomysłów na brukselkę. Brukselka jak gotować i cieszyć się jej cudownym smakiem?

Jak się pozbyć  goryczki  z brukselki, to najczęściej z zadawanych pytań?  Gorzka brukselka zniechęca do jej przygotowania. A to bardzo proste aby się pozbyć  tego nieprzyjemnego smaku. Brukselka jak gotować aby nie była gorzka?  Najprostszą metodą jest zamrożenie brukselki, wówczas traci swoją goryczkę. Są jednak inne przepisy na smaczną brukselkę., która nie jest gorzka.

 

 

Brukselka jak gotować

Brukselka jak gotować

 

 

Jak długo gotować brukselkę w wodzie

Brukselka kiszona, brukselka z masłem, brukselka zapiekana. Można też przygotować zapiekanki z brukselką, zupy jarzynowe czy zupy na bazie mięsnej. Można zrobić brukselkę panierowaną jak kapustę, lub z masłem i bułką tartą jak fasolkę, czy kalafior to klasyka.

Jak obierać brukselkę

Z brukselki usuwamy wszystkie żółte i uszkodzone listki, a także te luźne. Jeżeli koniec brukselki jest zbyt długi należy go przyciąć.  A jeżeli chcemy skrócić czas gotowania należy go naciąć.

 

 

Brukselka jak gotować

Brukselka jak gotować

 

 

Jak pozbyć się goryczki z brukselki 

Przepis jak ugotować brukselkę jest bardzo prosty. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Aby brukselka nie była gorzka wrzucamy ją na wrzątek, gotujemy 2 minuty odlewamy wodę, zalewamy świeżym wrzątkiem.

Do ostatecznego gotowania brukselki do wody ( na 2 litry wody) dodajemy łyżkę cukru, 3/4 łyżki soli i 50 ml mleka.

Brukselkę gotujemy wolno bez przykrycia 6 – 10 minut zależy jak duże są kapustki. Należy sprawdzać czy jest al dente. Nigdy nie nalży gotować brukselki do miękkości. Tak ugotowana będzie niefajna w smaku i konsystencji.

Ugotowaną brukselkę przekładamy na sito i przelewamy zimną wodą, dzięki temu zachowa swój piękny, zielony kolor.

Brukselka jak gotować mrożoną?

Wrzucamy wprost z zamrażalnika na osolony wrzątek, gotujemy wolno bez przykrycia. Gotujemy o połowę krócej niż świeżą. Po ugotowaniu też przelewamy zimną wodą.

 

Inne porady i wskazówki —> TU 

 

Powodzenia 😊

 

 

Brukselka jak gotować

Brukselka jak gotować

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz