Ogórki Porady

Ogórki to musisz wiedzieć

20 czerwca 2020
Ogórki to musisz wiedzieć

Ogórki to musisz wiedzieć

Jakie ogórki do słoików? Wszystko co trzeba wiedzieć o ogórkach nim zacznie się  sezon ogórkowy. Ogórki to w 90 % woda, warzywo które jest idealne na upały. Taki chłodnik ogórkowy to pyszna zupa  na zimno.  Jak zrobić dobre ogórki kiszone? Czym się kierować przy ich wyborze? Jak przyśpieszyć proces fermentacji bez ingerencji w dupkę, czyli bez obcinania końcówek?

Jak zrobić dobre ogórki w słoikach

Przetwory z ogórków stare i sprawdzone i nowości z ogórków. Jednak najbardziej popularne są ogórki przepis Babci czy ogórki na sucho? Zdecydowanie ogórki z przepisu Babci, małosolne kiszone na sucho to gwałt na ogórku i cios dla własnego organizmu. Nie rozumiem fenomenu tego wątpliwej jakości pomysłu na ogórki, który przywędrował do nas z Rosji. Prawidłowy proces fermentacji zachodzi w wodzie.

 

Prawidłowy przebieg kiszenia zależy od zawartości w surowcu cukrów (1–1,5% zawarte w komórkach roślin) i wody (ok. 70%)

 

Ogórki to musisz wiedzieć

Ogórki to musisz wiedzieć

 

Ogórki to musisz wiedzieć

1. Wszystkie ogórki, zawsze i bez wyjątku ( te kupne i te z własnej uprawy) przed włożeniem do słoja moczymy co najmniej godzinę w wodzie.
Po 1 – uzupełnią sobie niedobory wody, a po 2 wszelakie ustrojstwo jakie się wżarło w skórkę odmoknie.

2. Jeżeli ogórki rosły w czasie suszy będę wymagały dłuższego moczenie. Jeśli aura była deszczowa mniej, ale po dokładnym umyciu należy je wykąpać we wrzątku, aby zabić koczujące na nich grzyby. Zwłaszcza te do dłuższego przechowywania.

3. Jeżeli będą po kilku dniach jedzone, mogą być różnej wielkości, kształt też dowolny. Te na zimę powinny być nie za duże, aby nie miały dużych nasion i równe, aby się ładnie, ciasno układały w słoju.

4. Jeżeli chcemy przyśpieszyć fermentację dodajemy coś z witaminą C, polecam  kilka gałązek natki pietruszki, może to też być kawałek papryki.  To już dla smakoszy tego warzywa, bo zostawia posmak.

 

 

 

Ogórki to musisz wiedzieć

Ogórki to musisz wiedzieć

Ogórki to musisz wiedzieć 

Gdy je ustawimy w  wysokiej temperaturze, ogórki nie będą jędrne i chrupiące. Taka najlepsza temperatura to 20 stopni. Jeżeli woda całkowicie zmętnieje, to znaczy kwas mlekowy rozwinięty, mamy je. Te na dłuższy termin 3 dni trzymamy w ciepłym miejscu, później przenosimy  tam gdzie mamy góra 12 stopni i niech  sobie dochodzą na spokojnie.

5. Nigdy nie używamy soli jodowanej! Najlepsza nasz kłodawska kamienna, a to że jest w niej trochę piachu…to nic, można po rozpuszczeniu nie zlewać ze spodu. Małosolne ( mimo przewrotnej nazwy) wymagają o 40 % soli więcej niż te na dłuższy termin.

6. Nakrętki do słoików muszą być nowe i sprawdzone czy nie są uszkodzone. Już nie chodzi o to, że ogórki mogę się zepsuć, ale o to że w czasie fermentacji będzie dochodziło do reakcji, powstaną różne cuda, a my je później zjemy. Na własną zgubę.


7. I jeszcze jedna sprawa…okres u gospochy ,nie ma wpływu na trwałość słoików ( przetestowała wiele razy na sobie), ale pogoda już tak. 😁
Nigdy nie róbmy zapasów na zimę, gdy aura burzowa, wtedy bakterie zbyt szybko się namnażają, a to zabójstwo dla zimowych zapasów.

O przyprawach itd itp…nie pisałam, ponieważ wiele na ten temat napisano. Zaś o ww. zagadnieniach rzadko się wspomina w jednym miejscu.

Powodzenia 😊
Inne porady —– >  TU
Ogórki to musisz wiedzieć

Ogórki to musisz wiedzieć

Zobacz również

2 komentarze

  • Anonimowy 20 czerwca 2020 at 11:11

    konkretna rada, dziękuję

  • Królowa Karo 20 czerwca 2020 at 18:41

    Zawsze robię według receptury babci i wychodzą jak ta lala. Tej burzowej ciekawostki nie znałam, muszę ją zapamiętać.

  • Zostaw komentarz